GÜNDEM

DİB AÇIKLAMASI…UMREDEN DÖNENLER YURTLARDA KARANTİNAYA ALINDI!

”HEPİMİZİN ORTAK MESULİYETİ”
Diyanet: 28 Şubat itibariyle umre çıkışları durduruldu..

‘BU HEPİMİZİN ORTAK MESULİYETİ’

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINDANYAPILAN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı:

“27 Şubat 2020 itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir. 20-30 günlük turlarla Suudi Arabistan’da bulunan ve dönüşü ileriki tarihlerde planlananların dönüşleri erkene alınmıştır.”

UMREYE GİDEN, GİTMEK İSTEYEN VE UMREDEN DÖNEN VATANDAŞLAR İÇİN ALINAN TEDBİRLER

Diyanet’in açıklamasına göre; umre ibadetini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a giden, gitmek isteyen ve dönenler için süreç içerisinde alınan önlemler şöyle:

1- 27 Şubat 2020 Perşembe günü itibariyle ülkemizden umre çıkışları durdurulmuş, bu tarihten sonra umre amaçlı seyahate izin verilmemiştir.

2- Mezkûr tarihten önce umre ziyareti için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın yurda dönüşlerine yönelik uyarı ve yönlendirmeler yapılmış, talepte bulunanların dönüş tarihleri öne çekilmiştir.

3- 20-30 günlük turlarla Suudi Arabistan’da bulunan ve dönüşü daha ileriki tarihlerde planlanan vatandaşlarımızın daha fazla kalmasına müsaade edilmeyerek dönüşleri erkene alınmıştır.

‘Şüpheli bulunanlar hastaneye kaldırılarak testleri yapılmaktadır’

1- Süreç içerisinde umrede bulunan vatandaşlarımıza, Sağlık Bakanlığımızca ön görülen korunma tedbirlerine yönelik doktorlarımız ve görevlilerimiz tarafından bilgilendirmeler yapılmış, broşür ve afişler hazırlanarak dağıtılmıştır.

2- Umre dönüşü esnasında yolcularımız, Sağlık Bakanlığımızca Suudi Arabistan’a gönderilen doktorlar ve sağlık personeli eşliğinde titizlikle kontrolden geçirilmiş, evlerinden 14 gün çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri hususunda bilgilendirilmiştir.

3- Sağlık Bakanlığımız tarafından dün geceden itibaren umreden dönen tüm yolcular tedbir amaçlı Ankara ve Konya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtlarında karantina mantığı ile ayrı odalara yerleştirilmeye başlanmıştır. Şüpheli bulunanlar ise hastaneye kaldırılarak testleri yapılmaktadır.

4- Başkanlığımız sürecin başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarla işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını yürütmektedir.

YURT ÖĞRENCİLERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın umreden dönen yurttaşların sağlık kontrollerinin yapıldığını ve yurtlarda karantinaya alındıklarını bildirdi.

İbrahim Kalın:

”Umreden dönen vatandaşlarımızın sağlık kontrolleri yapıldı ve yurtlarda karantinaya alındı. Sağlık Bakanlığımızın tedbir ve tavsiyelerini özenle ve titizlikle uygulayalım. Koronaya karşı mücadelede rehavet ve panik yok, tedbir var. Bu hepimizin ortak mesuliyetidir.”

ANKARA’DA UMRE KARANTİNASI

Gece yarısı yurtları boşalttılar

Umreden dönen vatandaşlar Ankara Gölbaşı’nda bulunan KYK yurtlarına getirildi. Yurtlarını boşaltmak zorunda kalan öğrenciler isyan etti.

Ankara’da, umreden dönen vatandaşlar, yapılan sağlık taramasının ardından boşaltılan öğrenci yurduna yerleştirilerek, 14 günlüğüne gözlem altına alındı.

Ankara Gölbaşı’nda bulunan KYK yurtlarında sabaha karşı saat 03.00 sularında öğrencilerin yurtları boşaltması gerektiği anons edilerek, yurtların karantina bölgesi olarak ilan edildiği açıklandı. Öğrenciler anonsla birlikte uykularından uyandırılarak apart topar yurttan çıkarıldı.

Umreden dönen kafileyi taşıyan uçak, gece saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Sağlık ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında ambulanslarla aprona girdi. Yolcular uçak içerisinde sağlık taramasından geçirildi. Gelen yolcular, boşaltılan Gölbaşı ilçesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Şehit Özel Harekatçılar Öğrenci Yurduna, havalimanına ait servislerle getirilerek, gözlem altına alındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umreden dönen son 5300 kişiyi 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri konusunda uyarmıştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı:

”10 bin 330 Umre yolcusu Ankara ve Konya’da karantina altına alındı..

Medine’den Ankara’ya havalanan uçakta bulunan Türk vatandaşları, gece geç saatlerde Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı..

Uçak piste indiği anda apronda ayrı bir bölüme çekilerek kapıları kapalı bir şekilde sağlık ekipleri beklendi..

Kısa sürede uçağın olduğu bölgeye ulaşan özel kıyafetli sağlık ekipleri, uçağın içerisine girerek Umre yolculuğundan gelen Türk vatandaşlarını sağlık taramasından geçirdi.”

KARANTİNAYA ALINDILAR

Umre seyahatinden dönen binlerce vatandaş, uçakta yapılan sağlık taramasının ardından tedbir amaçlı karantinaya alınmak üzere, Ankara ve Konya’da daha önce karantina için hazırlanan öğrenci yurtlarına götürüldü..

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle götürülen umre yolcuları, 14 gün boyunca gözlem altında tutulacak..

Polis ekipleri yurtlara çıkan yolları güvenlik gerekçesiyle kapatarak trafik akışını alternatif yollardan sağladı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Gençlik ve Spor Bakanlığı:

“Umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönmelerinin ardından 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, Umre’den dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır..

Yurtta kalan öğrencilerin başka yurtlara nakli sağlandığı. Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır.”

Karantina altına alınan yurtların isimleri şöyle sıralandı:

ANKARA 

Şehit Özel Harekat: 2064 kişi

Milli İrade: 1880 kişi 

Gölbaşı: 1448 kişi 

KONYA 

Tahir Büyükkörükçü: 2228

Kutalmışoğlu: 2710

YURT BOŞALTILDI VE DEZENFEKTE EDİLDİ

Gece geç saatlerde yurt öğrencilerine haber veren görevliler, öğrencilerin yurdu boşaltmasını istedi. Bunun üzerine apar topar hazırlanan yurt öğrencileri, eşyalarını alarak dışarıya çıktı. Öğrenciler, yurt önüne gelen otobüslerle Ankara otogarına ya da başka yurtlara götürüldü.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencisi Furkan Tufanoğlu:

”Gece geç saatlerde yurttan çıkmamız gerektiği bildirildi..

Evlerimize apar topar gitmek zorunda kaldık. Hem belediye otobüsleri hem de özel servislerle bize ulaşım imkanı sağladılar. Ancak bunu aktif öğrencilerin olduğu yurtta yapmalarından dolayı kızgınım..

Geceyi arkadaşımda geçireceğim daha sonra ise Ankara otogarından memleketime gideceğim.”

UMRE’DEN DÖNEN BİR KİŞİDE KORONAVİRÜS ÇIKMIŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir hafta içinde umreden dönen bir vatandaşın yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıklamıştı. Bakan Koca’nın yeni vaka tespit edildiğini açıklamasıyla Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı 6’ya yükseldi.

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: