GÜNDEM

‘TÜRK UÇAKLARININ GÜVENLİĞİNİ GARANTİ EDEMEYİZ’

İdlib üzerindeki hava sahasının kapatıldığı…

Rusya Savunma Bakanlığı, ‘İdlib bölgesinde Türk uçaklarının güvenliğini garanti edemeyeceğiz’

Hmeymim Hava Üssü

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi:

”Suriye yönetiminin İdlib üzerindeki hava sahasını kapatmasından sonra Rusya, Türk savaş uçaklarının bölgedeki uçuşlarının güvenliğini garanti edemeyecek’.’

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov:

”Suriye hükümeti, İdlib bölgesi üzerindeki hava sahasındaki durumun aniden kötüleşmesi bağlamında, bu hava sahasının kapatıldığını duyurmak zorunda kaldı..

Bu koşullarda, Rusya’nın Suriye’deki ordu grubu komutanlığı, Türk savaş uçaklarının Suriye semalarındaki uçuşlarının güvenliğini garanti edemez.”

Suriye ordusu, İdlib üzerindeki hava sahasının kapatıldığını, bölgede görülecek tüm hedeflerin düşman olarak algılanıp hava savunma sistemleri tarafından vurulacağını duyurmuştu.

‘Türk Uçaklarının Güvenliği

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde rejim güçlerinin saldırısında 34 askerini kaybeden Türkiye, bölgedeki operasyonunu yoğunlaştırdı.

ABD’nin BM Büyükelçisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’deki durumu görüşmek üzere Ankara’ya geldi.

Rusya’dan yapılan açıklama:

“Suriye hava sahasında uçan Türk uçaklarının güvenliğini garanti edemeyiz”

Şam:

”İdlib üzerinde Suriye hava sahasını kapattıklarını açıkladı. Türkiye, Rus Savunma Bakanlığı tarafından gece yapılan ve İdlib bölgesi üzerinde uçan Türk uçaklarının risk altında olabileceği uyarısını dikkate almalı.”

Türk yetkili:

“Görüşmelerden bir sonuç çıkması bekleniyor ancak bu dönemde rejimin düzenlediği saldırılar karşılıksız bırakılmayacak.”

Kremlin Sözücüsü Dmitri Peskov:

”Rusya Suriye konusundaki tutumunu değiştirmedi ve her zamanki gibi Suriye rejiminin isyancılarla mücadelesine destek olmaya devam edeceğiz..

Rusya, Soçi anlaşmalarına bağlı kalmaya, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmaya ve Suriyeliler’i teröristlere karşı savaşlarında desteklemeye devam edecek.”

“Serakib kasabası bir kez daha el değiştirdi” iddiası

Suriye rejim güçleri İdlib’de muhaliflerin elindeki stratejik kasabalardan birini almak için savaşıyor. Suriye devlet televizyonu kasabanın rejim güçlerinin kontroluna girdiğini bildirdi.

Reuters haber ajansına göre muhalifler bu haberleri yalanladı ve yoğun bombardımana rağmen kasabanın hala kendilerinde olduğunu belirtti.

Serakib kasabası bir aydan kısa süre içinde iki kez el değiştirdi. Burası rejimin kontrolundaki kuzeydeki Halep kentine ve batıda muhaliflerin kontrolundaki İdlib’e geçiş kapısı konumunda.

Reuters’a:

”Türkiye’ye ait insansız hava araçları Suriye ordusuna ait mevzileri hedef aldı ve iki roketatarı vurdu. Türkiye İdlib’de son olarak 34 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından bölgedeki müdahalesini yoğunlaştırdı.”

Türkiye Pazar günü İdlib’de Suriye ordusuna ait iki uçağı düşürdü ve Halep’te en az bir askeri havaalanını vurarak savaşı Esat’a bağlı güçler tarafından kontrol edilen topraklardan içeri taşıdı.

Türkiye’nin insansız hava araçlarıyla sağladığı hava desteği ve bombardımanı sayesinde muhalifler geçen hafta kaybettikleri birçok köy ve kasabanın kontrolunu yeniden sağladı.

Erdoğan, Şubat ayında Suriye hükümeti güçlerinin 2017’de Türkiye, Rusya ve İran arasında belirlenen çatışmasızlık bölgelerinden ay sonuna kadar çekilmelerini talep etmişti. Erdoğan aksi halde hükümet güçlerinin zorla bölgeden çıkartılacağını söylemişti.

İLGİİLİ HABER

tr.sputniknews – amerikaninses

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: