SIYASET

ARİF SAĞ VE EKİBİ GÖREVDEN ALINDI!

MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği)

Arif Sağ ve ekibi mahkeme kararıyla MESAM görevinden alındı

MESAM üyelerinden Recep Ergül, Arif Sağ ve yönetim kurulu üyelerine dava açmıştı.

Müzik eserleri sahiplerinin telif haklarını korumak üzere kurulan MESAM’ın (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) başkanı olan Arif Sağ, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 109 sahte üyenin oy kullandığı seçimler için açılan dava sonucunda görevinden alındı.

MESAM üyelerinden Recep Ergül, Mart 2018 de yapılan MESAM Genel Kurulu’nda, 109 sahte üyenin seçime katılıp oy kullandığı gerekçesiyle Arif Sağ ve yönetim kurulu üyelerine dava açmıştı.

İstanbul 1. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde bugün görülen davada, Arif Sağ ve yönetim kurulu üyelerinin görevlerinden alınarak yerlerine geçici yönetim atanmasına karar verildi. Davaya Recep Ergül ile MESAM üyesi 40 kişi katılırken mevcut yönetimi Ali Rıza Binboğa temsil etti. Arif Sağ, daha önceki dönemlerde de 3 kez MESAM görevinden alınmıştı.

MESAM yönetim kurulu üyeleri şöyle:

 • Arif Sağ- Başkan
 • Abdullah Cahit Berkay – Başkan Yardımcısı
 • Metin Karataş – Sayman Üye
 • Ali Haydar Timisi
 • Elif Nun Gökçe
 • Ali Rıza Binboğa
 • Celal Ulusu
 • Ali Yavuz
 • Ali Rıza Erdoğan
 • Ahmet Can Akyol
 • Faruk Demir

Bir grup müzisyenin, Arif Sağ’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde MESAM tarafından “sahte üye kaydedildiği” iddiası ile açtıkları davada, İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 26 Şubat tarihinde aldığı karar ile MESAM’a kayyum atanmasına hükmetti.

Alınan karar üzerine, taraflar üç gün içinde 3 kişilik geçici Yönetim Kurulu’nu oluşturulacak isimler üzerinde uzlaşmaya davet edildi. Eğer herhangi bir uzlaşma sağlanamaz ise, geçici Yönetim Kurulu yedi gün içinde mahkeme tarafından atanacak.

Sosyal medya hesaplarında kendisini Müzik Sanatçıları Platformu (MÜSAP) Başkanı olarak tanıtan ve 2011 Genel Seçimleri’nde AKP’den Kars milletvekili aday adayı olan Recep Ergül, 20 Şubat Perşembe günü Akgün Otel’de de bir grup söz yazarı ve besteci ile bir araya gelmişti. Ergül, Arif Sağ Yönetimi’nden gelen eleştirileri “algı operasyonu” olarak tanımladı ve MÜSAP içerisinde farklı siyasi görüşten besteci ve söz yazarlarının birlikte yer aldığını belirtti.

MESAM’ın görevden alınan Yönetim Kurulu’nda Sayman Üye olarak yer alan ve 2015 Genel Seçimleri’nde CHP’den İstanbul milletvekili aday adayı olan, aynı zamanda Cem TV’de müzik programı sunan Metin Karataş, sosyal medya sayfasında yaptığı açıklamada “MESAM müzik eseri sahiplerinin onurudur, hiçbir güç esir alamaz” ifadesiyle kararı sert bir şekilde eleştirdi.

MESAM’ın görevden alınan Yönetim Kurulu ise bugün yaptığı açıklamada “2018’deki kayyum yönetiminin geçmişte aldığı hukuksuz kararlara karşı yine Arif SAĞ başkanlığındaki Yönetim Kurulu tarafından açılmış olan toplam 11 dava da kazanılmıştır. Önemle belirtmek isteriz ki, görevden alınan Yönetim kurulumuz tarafından tüm hazırlıkları tamamlanan MESAM 16. Olağan Genel Kurulu daha önce planlandığı ve üyelerimize duyurulduğu şekilde 28 Mart 2020 Cumartesi günü yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Her iki grubun dışında yer alan MESAM Yenilik ve Birlik Grubu’ndan Sümer Ezgü ise, Genel Kurul’un sanatçılara yakışan bir şekilde geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Mesam yönetim kurulu üyesi Metin Karataş:

“Daha önce yapılan Genel Kurul’da Arif Sağ ve ekibi yönetime gelmiş ama ardından MESAM’a kayyum olarak atanmış grup usulsüzlük gerekçesiyle iptal davası açmıştı. Bakanlık da müdahil olmuştu onlarla birlikte. Mahkemenin belirlediği 3 bağımsız bilirkişiye gitti dava ve onlar da yaptıkları inceleme sonucunda bir usulsüzlük görülmediği yönünde karar verdiler. Ama mahkeme gerekçesiz olarak, ana karara bağlı kalmadan, yapılan Genel Kurul’u da iptal etmeden sadece Arif Sağ ve ekibini yani Yönetim Kurulu’nu 28 Mart’ta yapılacak Genel Kurul’a sokmamak niyetiyle bir operasyon yapıyor aslında ve Yönetim Kurulu’nu iptal ediyor. Genel Kurulu’nun huzur ve sükunet içinde yapılması diye de bir gerekçe yazıyorlar karara. Yani üst kurullar duruyor mesela, sadece Yönetim Kurulu iptal. Niyetleri çok açık, bu çok net bir operasyon. Bizim orada, yani Genel Kurul’da sunum yapmamızı istemiyorlar.”

Mesam Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Timisi:

“Kayyum atanması söz konusu değil. Seçime bir ay zaman kaldı. 28 Mart’ta seçim olacaktı. Her şeyi hazırlamıştık, üyelere tebligat da gitti. 1 aydır süreçte tarafsız bir yönetim olsun diye 3 kişilik heyet kurulmasına karar verilmiş. 3 gün içerisinde karşı ekiple uzlaşırsak, mutabık kalınan isimler seçime götürecek, uzlaşamazsak kendilerinin atadıkları isimlerle seçime gireceğiz”

Mesam’ın 16. Olağan Genel Kurulu 21 Mart 2020 Cumartesi günü yapılacak. Bu toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı 28 Mart 2020 Cumartesi yapılacak.

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews – haber.sol

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: