İkinci el telefon aldığınızda , cihazın faturası olsa bile satış sözleşmeli teslim alın...

İkinci eldeki en büyük sorun, dokunmatik arızası…

İkinci el cep telefonu alırken kolayca yapılabileceğiniz testler ile sorun olup olmadığı hemen anlayabilirsiniz.


*-IOS; Ekranı sağa ve sola hızlı bir biçimde kaydırarak ve bildirim panelini yukarıdan aşağı yavaş bir biçimde çekin. Bildirim paneli tam olarak aşağı ve yukarı kadar herhangi bir takılma yaşamadan inerse, bir sorunun olmadığı saptanıyor.
*-Android; Arama kısmına Genel Test Kodu olan *#0*# tuşlayın ve burada çıkan adımları takip edin. Ekran, ses ve daha birçok özelliğin kontrolünü yapmış olursunuz.

*-İkinci el telefon alım-satımını şahıslardan değil, bayilerden yapın. Bu, bir sorunun çıktığı takdirde ulaşılabileceğiniz yetkili birinin olması açısından önemli. Telefon satan esnaflar, telefonun sıfır alındığındaki garantisi bitse bile, bir süre firma tarafından inisiyatifi ile verilen garantili cihaz alınmasını tavsiye ediyor.

*-İkinci el telefon alırken ekranın, e-devlet sorgulamasından IMEI kontrol etmeniz lazım ‘Türkiye mi ya da yurt dışından mı geldi?’

*-Android cihazlarda, kamera ve ses gibi unsurların çalışıp çalışmadığına dikkat etmelisiniz. Android cihazlarda test programları var. Buradan cep telefonu testini yapıyorsun. IOS işletim sistemli telefonlarda ise, farklı test aşamaları var.

*-İkinci el telefonun bataraya ömrü için 2-3 saat kullanmanız gerekiyor. Telefon şebekesinin hatasız olduğunu öğrenmek bir süre kullanarak test etmeniz gerekir. Geri kalan kamerası, sesi, hoparlörü, parmak izi gibi özellikleri hızlıca test edebilirsiniz. 

*- İkinci el telefonlarda fatura önemli. Alırken faturasının olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü telefonun çalıntı çıkma gibi bir durumu olursa, elindeki faturayla polis karakoluna giderek suçu kendinden atabilirsin ama bu cihazın faturası yoksa büyük ihtimal suç üzerinize kalır. Bu yüzden fatura şart.

*-Sonra ‘ne yapalım, ne edelim’ dememek için İkinci el telefon alırken şahıslardan çok firmaları tercih etmelisiniz. Elden satan insanların tercih edilmesi durumunda, cihaz arızalı veya çalıntı çıkabilir.

*-İkinci el telefon satarken mağaza tarafından genellikle 3 ay garanti verir ve bir sorun olduğu takdirde müşteriyi mağdur etmez.

*-İkinci el telefon aldığınızda , cihazın faturası olsa bile satış sözleşmeli teslim alın. Bu saatte, bu tarihte bizden alınmıştır diye. O tarihten sonra olan sorunlar kullanıcıya ait ama ikinci el garantisi biten cihazlara da mağzalar genelde 3 ay garanti veriyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: