SIYASET

‘TÜRKİYE PATRİOT’u SİYASİ AMAÇLA KULLANIYOR’

”Türkiye, Birleşmiş Milletler üyesi ve üstelik Arap olan bir ülkeyle savaşmaya hazır değil.”

Türkiye’ye Patriot sistemleri sevk edilebilir’

 “Ankara’nın Patriot’lar hakkındaki açıklamaları”

İdlib’deki gerilimin had safhaya çıktığı dönemde Türkiye’ye Patriot sevkiyatının gündeme gelmesini değerlendiren Rus askeri uzman Koşkin:

”Ankara ABD’yle Patriot konusunda yaptığı temasları siyasi amaçları doğrultusunda kullanıyor.”

İdlib’de Türkiye destekli gruplarla Suriye ordusu arasında sıcak temas yaşanırken ABD basınında Türkiye’ye Patriot sistemleri sevk edilebileceğine dair haberler yayınlanmıştı. Sonrasında Savunma Bakanı Hulusi Akar, Washington’un İdlib konusunda Türkiye’ye Patriot batarya desteği verebileceğini belirtmişti.

Patriot’la ilgili gelişmeleri Sputnik’e yorumlayan Plehanov Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Andrey Koşkin:

“Ankara’nın Patriot’lar hakkındaki açıklamalarının Washington’u kendilerine yaklaştırmayı öngören siyasi amaçları doğrultusunda yapıldığını düşünüyorum. Erdoğan, Moskova, Washington ve Brüksel’e eşit uzaklıkta bir dış politika yürütüyor ancak manevralar da yapıyor. Şimdi de Washington’la yakınlaşmayı, Şam üzerindeki baskı kurma aracı olarak kullanmak düşünüyorum.” 

‘Türkiye, Rusya’yla karşı karşıya gelme arzusunda değil’

Rus siyaset uzmanı Ahmetov:

”Türkiye, İdlib’de askeri gücünü sergiliyor. Türkiye Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’yle karşı karşıya gelme arzusu taşımıyor. Ancak Ankara caydırıcılık  potansiyelini artırmak istiyor ve bu Türkiye’nin karakteristik özelliği.”

‘Çıkarlar İdlib gerilimi azaltma bölgesinde çakışıyor’

Rus uzman Koşkin;

”Şam, Moskova, Ankara, Washington ve Tahran’ın çıkarları ‘İdlib gerilimi azaltma bölgesi’nde çakışıyor..

İdlib etrafında oluşan bu ihtilaf düğümünü  muhtemelen yalnızca Rusya çözebilir. Bunun için durumun istikrar kazanması gerekiyor. Liderler, genelkurmay başkanları ve diplomatlar arasındaki yoğun temaslar bunu sağlayabilir. Ancak Türkiye’nin bölgesel çıkarlarını ve İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki savlarını gözeterek çok iddialı bir tutum sergilediğini görüyoruz.” 

Hulusi Akar:

”ABD’nin ne gibi bir desteği olabilir?..Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Daha önce yapıldığı şekliyle hava savunma bataryaları gönderdiler yine füze tehditlerine karşı Patriot batarya desteği olabilir. Ayrıca bu konuda NATO Genel Sekreteri’nin de çeşitli açıklamaları var. (Jens) Stoltenberg de bu konuyu yakinen takip etmekte, onların da bir takım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir.” 

Türkiye, İdlib’de askeri gücünü sergiliyor

İdlib krizi

Ankara’da yaşayan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Timur Ahmetov:

”Türkiye askeri gücünü sergiliyor..

Erdoğan’ın İdlib’de askeri harekat gibi bir görevi olsaydı hazırlıklar birkaç gün değil, birkaç ay sürerdi. Hava sahası Türk savaş uçakları için kapalı. Oysa TSK’nın Suriye’nin kuzeyindeki gerçekleştirdiği harekatlarından elde edilen deneyim, hava bileşeninin kritik öneme sahip olduğunu gösteriyor..

Türkiye, Birleşmiş Milletler üyesi ve üstelik Arap olan bir ülkeyle savaşmaya hazır değil. Türkiye zorunlu diplomasi kavramını uyguluyor,  askeri gücünü  sergiliyor. Bununla birlikte başlıca hedef, müzakerelerdeki pozisyonunu ve diplomatik ağırlığını iyileştirmek.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: