GÜNDEM

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı ‘MAHKEME KARARI’NI TANIMIYOR…

Acıbadem TİBAŞ Parkı Gönüllüleri:
””Plana ve imara aykırı her yapı kaçaktır dolayısı ile yapılan inşaat kaçak inşaattır”

Vakıftan ‘provokatif’ pankart

‘Mahallede yaygara çıkarıldı, provokatif bir organizasyondur’

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, Üsküdar Belediyesi tarafından 49 yıllığına bedelsiz AKP’ye yakın vakıflardan Aziz Hüdayi Vakfı’na verilen Acıbadem’deki Şehit Mete Sertbaş Parkı bitişiğindeki arazide süren yurt inşaatını durdurdu..

Bu mahkeme kararından sonra, vakıf, binaya tepki çeken bir pankart astı..

Pankartta; mahallede ‘yaygara’ çıkarıldığı belirtilerek ‘provokatif bir organizasyondur’ denildi. Bölge sakinleri pankarta tepki gösterdi..

Bugün de vakıfla ilgili kişiler pazartesi günü binaya öğrenci getireceklerini söyledi. Yurttaşlar gelişmelere tepki gösterdi, oturma eylemi başlattı..

Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Emekli Sandığı Vakfı (TİBAŞ) tarafından park ve bitişiğindeki arazi “belediye hizmet birimi” ve park olarak kamu yararına bedelsiz terk edildi. 

Arazinin Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na verildiği ortaya çıktı.

Vakfın araziye yurt yapmasının da önü açıldı.

Bölge sakinleri açtığı davayı kazandı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi ne uygulama imar planında ne de açıklama raporunda belediye hizmet birimleri alanı fonksiyonunun kesin kullanım türünün somut olarak belirtilmediğine dikkat çekerek hukuka uymadığını anlattı. Telafisi güç zararlar doğabileceğini vurgulayan mahkeme, ruhsatın yürütmesinin durdurulmasına 25 Aralık’ta oybirliğiyle karar verdi. İBB de binayı mühürledi.

‘YAYGARA DEĞİL, MÜCADELE’

Vakıf binaya önceki gün tepki çeken bir pankart asarak 15 madde sıraladı.

Vakıf:

”İBB’nin yapmış olduğu mühürleme işlemi, bize göre hukuki sürece aykırı ve yetki gaspı içeren siyasi bir uygulamadır. Mahallede ortaya çıkarılan yaygara, olumsuz algı ve kavga ortamı oluşturarak siyasi çıkar sağlamak amaçlı provokatif bir organizasyondur. Bu organizasyonda yer alan kimilerinin niyeti ise kişisel menfaatlerinin kaybolma endişesidir.”

Acıbadem TİBAŞ Parkı Gönüllüleri:

”Plana ve imara aykırı her yapı kaçaktır dolayısı ile yapılan inşaat kaçak inşaattır. İBB’nin yapmış olduğu mühürleme işlemi siyasi bir uygulama değil, hukukun gereğidir. Mahallenin vermiş olduğu mücadele yaygara değil, Acıbadem halkının kamusal ve yeşil alanlarına sahip çıkmasıdır.”

Bugün ise vakıfla ilgili bina çevresine gelen şahıslar, pazartesi günü itibariyle binaya öğrenci getireceklerini dile getirdi.

Öte yandan inşaatın mühürlenmesine karşın çalışmaların sürdürdüğü ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yapı hakkında tutanak tuttu.

İŞTE O TUTANAK

OLAY NASIL GELİŞTİ

18.05.2018

İstanbul Acıbadem Mahallesi’nde park alanına yapılan kaçak cemaat yurdu inşaatı…

İstanbul Acıbadem Mahallesi’nde Tibaş Parkı’na yapılan kaçak inşaat hakkında İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nden durdurulma kararı çıkmıştı..

Bu karar Üsküdar Belediyesi ve kaçak cemaat yurdunu yapan Diba inşaata bildirildi. Ancak buna rağmen mahkeme kararı uygulanmadı ve inşaata devam edildi..

Mahalle halkı durdurulma kararı verilen inşaata akın etti. Mahalleye polis ve zabıta ekipleri çağırıldı. Mahallelinin baskısı sonucu kaçak inşaat durduruldu.

Acıbadem Tibaş Gönüllüleri :

“Bugün burada halen devam eden bu kanuna aykırı inşaat için bir aradayız. İnşaatına başlanan yapı hakkında Üsküdar Belediyesi’ne yapılan bilgi edinme başvurularının hiçbirine yanıt alınamamıştır.15 Şubat 2018’de Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, mahalleyi ziyaret ederek tüm mahalle sakinleri ile bir toplantı yapmış, bu toplantıda, kendisine ısrarla yönetilen sorulara cevaben Acıbadem Kültür Merkezi olarak yapılacağı söylenen yerin Üsküdar Belediyesi tarafından AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI’na 30 yıllığına kiraya verildiğini söylemiştir. Bu kamusal bir alanın bir vakfa devredildiğinin itirafıdır.”

Hukuki olarak, BELEDİYE HİZMET ALANI olarak bağışlanan bir yer, her hangi bir vakfa devredilemez! Ticari bir amaç için kullanılamaz! Cemaat yurduna dönüştürülemez! Sözkonusu alan ve inşaatla ilgili kanuna aykırı tek konu maalesef bu değildir: İmar kanunu ve imar planına göre, tamamı 1924m2 olan alanın, sadece %25’i olan 481m2’lik kısmına bina yapılabilir, kalan kısım da yeşil alan olarak bırakılması zorunludur.

Uzun bir süre bizlerden saklanan projeye ulaştığımızda gördük ki BELEDİYE HİZMET ALANI ve YEŞİL ALAN olarak ayrılan parsele olduğu gibi bina yerleştirilmiş, 481m2’lik alana bina yapılması gerekirken, yaklaşık 2,5 katı alana 1170m2 üzerine inşaat planlanmıştır. Bugün bu inşaatın 2.katına çıkılmış ve kanuna aykırı bu proje bir beton yığını olarak ortaya çıkmıştır.

Kamuya ait yeşil alanlar, yani biz Acıbadem sakinlerine ait park, GASP EDİLMİŞTİR! Aynı zamanda AFET TOPLANMA ALANIMIZ da yok edilmiştir. Arka tarafta kalan TİBAŞ PARKI’NA, Acıbadem Caddesi’nden giriş sadece bir metrelik iki koridor şeklinde verilmiştir. Yani parka caddeden girişler engellenerek park, AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI’na ait olan dershane ve yurdun ARKA BAHÇESİNE dönüştürülmüştür.

Kanuna aykırı olarak kamusal alanın bir vakfa devredilmesi ve yasal olanın 2.5 katı bir alana inşaat yapılması yetmezmiş gibi imar planı da yok sayılmıştır.

İMAR PLANINA GÖRE bina yüksekliği en fazla zemin artı üç kat olması gerekirken, yani Acıbadem Caddesi’ndeki binaların imar planına göre yüksekliği 12,5 metre iken, bu sınır aşılarak projede bir kat çatı olmak üzere yaklaşık 6 kat, yani 22,70 metre olacak şekilde planlanmıştır.

Tüm bu kanuna aykırı uygulamalar için Tibaş Sitesi sakinlerinin açtığı dava sonucunda Bilirkişi Heyeti, anılan inşaat alanını inceledikten sonra hazırladıkları raporda; Yapılan inşaatın, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, mevcut mevzuata ve kamu yararına uygun olmadığı yönünde görüş bildirmişti. Dün de mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Kararın mahalleliye ulaşmasıyla sabah saatlerinden itibaren inşaatın durması için mahalleli olarak inşaat önünde beklemeye başladık. Mahallelinin ısrarı sonucu uzun bekleyişin ardından zabıta ekipleri inşaat alanına gelmiştir.

Mahkemenin yürütme kararı tebliğ edilmiş, belediye yetkilileri inşaat mahalline gelerek inşaatı durdurmuştur. Mahalleli olarak, inşaatın mühürlenmesini, yapılan kaçak inşaatın yıkılmasını,  yasal olan imar şartlarına uygun olarak yeniden inşaasının yapılmasını  ve  tarikata verilen yapının planda belirtildiği gibi belediye hizmet alanı fonksiyonunun verilmesini talep ediyoruz.  Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Aynı zamanda ÜSKÜDAR BELEDİYESİ, İmar Kanununa ve Planına aykırı olarak bu inşaata ruhsat ve onay vererek İMAR SUÇU işlemiştir. Acıbadem Sakinleri olarak SUÇ DUYURUSUNDA bulunuyoruz. İÇİŞLERİ BAKALIĞINI da göreve çağırıyoruz!

TİBAŞ PARKI’NIN VE YEŞİL ALANLARIMIZIN GASBINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

KAMUSAL ALANLARIMIZ, CEMAATLERE DEVREDİLEMEZ!

TARİKAT MERKEZİ DEĞİL, KÜLTÜR MERKEZİ İSTİYORUZ!

TİBAŞ PARKI, TARİKATLARIN ARKA BAHÇESİ OLAMAZ!

19 MAYIS CUMARTESI

SAAT 17:00 DE

ACIBADEM CAD. TÜRKTELEKOM BİNASI YANINDAKI TIBAŞ İNŞAATIN ÖNÜNDE

Yürütmenin Durdurulması kararının kutlamasına tüm halkımız davetlidir.

ACIBADEM TİBAŞ PARKI GÖNÜLLÜLERİ”

https://www.cafemedyam.com/2020/01/21/turkiyeyi-akp-eliyle-kusatan-karanlik-ag-naksibendi-iktidari/

NE OLMUŞTU

Tibaş Vakfı tarafından 13 Temmuz 1993 tarihinde Tibaş Park Sitesi’nin yanında bulunan 25. parselin 4092m2’lik kısmı park ve yeşil alan olarak bağışlanırken, 28. parsel (1924m2) ‘Belediye Hizmet Alanı’ olarak kullanılmak üzere, bedelsiz olarak kamuya terkedildi. 1998 yılında Tibaş Vakfı tarafından park yapılmış ve Acıbadem halkının kullanımına açıldı.

2003 yılında ‘Belediye Hizmet Alanı’ olarak bağışlanan yer için usulsüz bir şekilde imar değişikliği planı yapılarak inşaata başlanmış, inşaat sırasında, bitişiğinde bulunan park alanına da müdahale edildi.

Tibaş Park Sitesi sakinleri park alanına yapılan müdahale için dava açmış, davanın kazanılması ile inşaat durduruldu. Fakat inşaat nedeniyle park alanı kullanılamaz hale gelmiş, hafriyat ısrarlı bir şekilde kaldırılmayarak park alanı mezbele bir şekilde bırakıldı. 

30 Mart 2016’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSPARK aracılığıyla park alanını açık otopark yapmak istedi. Mahalle sakinlerinin müdahalesi ile otopark girişimi durduruldu.   

26 Mart 2017’de Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından bu alanda ‘Şehit Mete Sertbaş Parkı ve Acıbadem Kültür Merkezi’ açılışı yapılmış ve park alanında yeniden inşaat faaliyetleri başladı.

15 Şubat 2018’de Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, mahalleyi ziyaret ederek tüm mahalle sakinleri ile bir toplantı yapmış, bu toplantıda, kendisine ısrarla yönetilen sorulara cevaben Acıbadem Kültür Merkezi olarak yapılacağı söylenen yerin Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 30 yıllığına kiraya verildiğini söyledi.

https://www.cafemedyam.com/2020/01/21/bu-yolsuzluklar-unutuldu-mu/

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – Hazal Ocak

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: