GENEL

İstanbul’da okullar depreme ne kadar dayanıklı?

‘Bu okullarla İSMEP ilgilenmiyor. Sorumluluk okul sahiplerinde..’

İstanbul Valiliği’nin deprem güvenlikli olarak bildirdiği devlet okullarının oranı yüzde 31.

İstanbul’da deprem riski taşıyan ve eğitim-öğretime halen devam eden okullar mevcut mu?

1135 bina güvenlikli

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul’da;

  • 3 bin 790’ı özel okul,
  • 3 bin 647’si devlet okulu
  • 3 milyon 175 bin öğrenci bulunuyor.

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından 2006’dan bu yana yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’ne (İSMEP) göre ise, İstanbul’da 1135 okul binası depreme karşı hazırlanmış durumda.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna:

”Valiliğin verilerine göre; İstanbul’da 238 okul binası yıkılıp yeniden yapıldı, 796 okul binası incelenerek depreme karşı güçlendirildi, şu anda ise 47 okul binasının yeniden yapımı, 5 okul binasının da güçlendirme çalışması devam ediyor.”

Oran düşük

Nusret Suna:

”Rakamlar yüksek görünse de kentteki okul sayısına oranla oldukça düşük. Deprem güvenliği sağlanan okul sayısı kentteki tüm okulların yüzde 15’ine, devlet okullarının ise yüzde 31’e denk geliyor. Tabii ki insanın aklına şu soru geliyor. Diğer kamu binalarında okuyan çocuklar, oradaki öğretmenlerin can güvenlikleri ne durumda.”

‘Başka okullara nakil’

Eğitim Sen 3 No’lu Şube Kadın Sekreteri Ayşe Panuş:

”1999 depreminden sonra okullarda güçlendirme çalışmaları yapıldı ancak okulların depreme hazırlıklı olup olmadığını depremler oldukça öğreniyoruz..

1999 depreminde yaşanan trajediden sonra deprem algısı kuvvetlendi. İstanbul’un birçok yerinde ilkokul, ortaokul ve lise binaları, öğrencilerin başka okullara nakledilmesi sonrası güçlendirildi veya yeniden yapıldı..

Eğitim Sen olarak Valiliğin kamuoyuna yaptığı bilgilendirmeleri takip ediyoruz. Bunun dışında okullarda deprem güvenliğine dair bir bilgilendirme ya da çalışma duymadık. Hasarlı okulları herhalde deprem olunca öğreneceğiz”

https://www.cafemedyam.com/2020/01/22/kucuk-depremler-buyuk-depremlerin-enerjisini-azaltmiyor/

Ağır hasarlılar yıkılacak

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başında İstanbul’da 57 okul için deprem riskinden dolayı yıkım ya da güçlendirilme kararı verilmiş, bu okullarda okuyan öğrenciler başka okullara aktarılmıştı.

26 Eylül 2019’da gerçekleşen Silivri merkezli 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından da 29 okul hasar gördüğü gerekçesiyle boşaltıldı. İstanbul Valiliği, eylül ayında, 114 okul ve eğitim kurumu için hasar tespit talebinde bulunulduğunu, bu okul ve eğitim kurumlarında ön hasar tespit çalışmaları sonucu 85 okulun hasarsız, 20 okulun az hasarlı, 9 okulun ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini duyurmuştu.

Valilik cumartesi günü yaptığı açıklamada da 8 okul binasının daha yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildiğini, 2 okul binasında güçlendirme çalışması yapılacağını, 14 okulda ise ileri tetkiklerin devam ettiğini duyurdu.

‘Talep üzerine yapılıyor’

Nusret Suna:

”Hasar tespit çalışmaları okulların talebi üzerine yapılıyor..

Silivri depreminden önce bu okulların hasarlı olup olmadığını bilmiyorduk. Daha önceden mi zayıftı, Silivri’den sonra mı ortaya çıktı bunu araştırmak için okulları gezmek istedik. Okul müdürlükleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin almamızı istedi. Bununla ilgili Bakanlığa başvurduk ama bize bir dönüş olmadı.”

Yerinde yapım’

Ayşe Panuş:

”Eğitim-Sen olarak bütün okulların boşaltılmadan yerinde yapılması gerektiğini savunuyoruz. Bazı okul binaları tarihi binalar. Okulların boşaltılması halinde yerine yeniden okul yapılması önemli. Ayrıca, hasarlı okullardaki öğrencilerin başka okullara nakledilmesi hem nakil olunan okullar hem de öğrenciler açısından mağduriyet yaratmaktadır.”

‘Apartmandan bozma okullar’

Nusret Suna:

”2013’ten bu yana dersanelerin özel okula dönüşmesiyle birlikte deprem güvenliği konusunda riskler arttı..

Apartmandan bozma okullar var. Buralarda okuyan çocuklarımızın, öğretmenlerimizin can güvenliği ne durumda, her şeyden önce incelenmesi gerekir..

Bu okullarla İSMEP ilgilenmiyor. Sorumluluk okul sahiplerinde..

Okul binalarının deprem güvenlik katsayıları konutlara göre daha yüksek. Biz bu yapıları apartmandan bozup bu hale getiriyorsak bunların bir an önce sorgulanması gerekir. Bir konutun deprem güvenlik katsayısı 1 ise okul yapısında bu katsayı 1.4’tür. Burada deprem tesirlerine karşı alınan önlemlerin diğer konutlara göre yüzde 40 daha fazla olması gerekir. Buna göre okulların yapısal hasar almaması gerekir. Asma tavan gibi yapısal olmayan elemanlarının hasar alması söz konusu olabilir ve bu hasarların birkaç gün içinde düzeltilip okulların yeniden işlevine devam etmesi beklenir.”

İstanbul’da 7.5 büyüklüğünde deprem beklendiğine işaret eden uzmanlara göre hem özel okullar hem de devlet okullarının kaçının depreme güvenlikli olduğu konusunda depremle yüzleşmeden önce bir çalışma yapılmalı.

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe – Pelin Ünker

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: