Asıl endişelendiren anlaşma "Deniz Sınırı Anlaşması".

KAHİRE ZİRVESİ’NDE TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE ALINAN KARAR

Toplantıda bulunan İtalya Dışişleri Bakanıysa sonuç bildirgesine katılmadı.

KAHİRE ZİRVESİ

Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanan Fransa, Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri bakanları, Türkiye’nin Libya hükümetiyle imzaladığı anlaşmanın yok hükmünde ve geçersiz olduğunu açıkladı.

Toplantıda bulunan İtalya Dışişleri Bakanıysa sonuç bildirgesine katılmadı.

Kahire’deki toplantıya, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ev sahipliği yaptı.

Toplantının ardından yapılan açıklama:

‘Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de daha geniş alanlarda hak iddia etme izni veren iki ayrı anlaşma bölgesel istikrarı daha da zayıflatıyor..

Bu anlaşmaları ‘geleceği olmayan ve geçersiz’ anlaşmalar olarak görüyoruz..

Üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal eden bir nitelik taşıyan bu anlaşma, deniz yasalarına aykırıdır ve herhangi hukuki bir sonuç içermemektedir..

Türkiye’ye BM’nin, ‘tüm yabancı askeri desteği ve silah yardımını’ yasaklayan Libya kararına uyması çağrısı yapıyoruz..

Akdeniz’deki tüm devletlerin egemenliğine tam saygı duyulması gerekmektedir..

Bu çerçevede Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında yürüttüğü petrol sondaj çalışmalarını kınıyoruz. Ve Ankara’yı tüm yasa dışı arama faaliyeterini derhal durdurmaya çağırıyoruz”

TÜRKİYE – LİBYA

Kahire Zirvesi’nde reddedilen anlaşma 27 Kasım tarihinde, Erdoğan ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başkanı Fayez El-Saraç tarafından imzalanmıştı.

İmzalanan bu anlaşmayla:

1- Türkiye; BM tarafından tanınan UBH lideri Fayez El Saraç’a, rakibi General Haftar’ı geri püskürtmesine yardımcı olmak için askeri destek vermeyi taahhüt ediyor.

2- Asıl endişelendiren anlaşma “Deniz Sınırı Anlaşması”. Çünkü bu anlaşma, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bu üç ülke için hassas olan geniş alanlarda da hak iddia etmesine olanak tanıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki

Dışişleri Bakanlığı, ‘Kahire Zirvesi’ ardından yapılan açıklamanın gerçek dışı tezlere dayandığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı:

“8 Ocak’ta Yunanistan, Fransa, GKRY, Mısır ve İtalya dışişleri bakanlarının katılımıyla Kahire’de düzenlenen toplantının ardından Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik yapılan açıklama bütünüyle gerçek dışı tezlere dayanmaktadır..

Türkiye’nin, Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan meşru hükümeti ile imzaladığı mutabakat muhtıraları uluslararası hukuka uygun ve meşrudur..

Bu mutabakat muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır..

Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır..

Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı vardır. Doğu Akdeniz’i çatışma değil iş birliği sahasına dönüştürmek üzere, GKRY dışındaki tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz.”

İLGİLİ HABER

amerikanınsesi – Arzu Çakır

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: