GÜNDEM

Şike Davası ve Usulen Bozma Kararı

Aziz Yıldırım ve yöneticiler, davanın bir türlü sonlanmamasına tepkililer.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin futbolda şike davasına dair kararlarını usulen bozdu…

Yeniden yargılanacaklar

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, ‘futbolda şike’ davasında, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeniden yargılama sonucu, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık hakkında verdiği beraat kararının temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay, 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘futbolda şike’ davasına dair kararlarını ‘usul eksikliği’ nedeniyle bozdu.

Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık yeniden yargılanacak.

‘FUTBOLDA ŞİKE’ NASIL GELİŞTİ?

‘Futbolda Şike’ soruşturması, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün talimatıyla 3 Temmuz 2011’de başlatıldı..

Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım başta olmak üzere spor dünyasından çok sayıda kişi gözaltına alındı ve organize suç örgütü kurdukları iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı..

Aziz Yıldırım kendisine ve kulübüne kumpas kurulduğunu iddia ederek, 21 Nisan 2014 tarihinde yeniden yargılanma talebiyle İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu..

Yeniden yargılama yapan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık hakkında beraat kararı verildi..

Teknik anlam içeren bu bozma “beraat” kararını etkilemeyecek.

Yargıtay, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 36 sanık hakkında verilen beraatleri usulden bozdu.

Aziz Yıldırım dahil tüm sanıkların yeniden yargılanmasına karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2015 yılında aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 36 sanığın “şike” ve “örgüt” iddiasıyla açılan davada  beraatına karar vermişti. 
Bu bozma kararının hukuki prosedür olduğu ve ‘beraat’ kararını etkilemeyeceği belirtildi.

İki ilginç iddia

Fenerbahçe Kulübü’ne yakın kaynaklar, yeniden yargılama kararının UYAP’a düşmeden kamuoyuna yansımasını, “Eski Fetö taktikleri” olarak yorumladı.

Bir başka iddia ise hakkında karara varılamayan bazı şüphelilerin dosyasının ana davadan ayrılması adına bu kararın verildiği yolunda.

Ancak Aziz Yıldırım ve yöneticiler, davanın bir türlü sonlanmamasına tepkililer. 

Fenerbahçe için tehlike kapıda!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlediği harcama limitlerini aşan Fenerbahçe, puan silme ve transfer yasağı cezalarıyla karşı karşıya.

TFF’nin belirlediği %30’luk sapma oranıyla birlikte harcama limiti 292 milyon TL olan Fenerbahçe, 393 milyon liralık maaş yükünün altına girmiş durumda. 224 milyon liralık standart limitin, %30’luk sapmayla birlikte 292 milyona ulaşmasına rağmen bu limitin 101 milyon TL üstüne çıkan sarı lacivertli ekip, harcamalarını kısa süre içerisinde düşürmezse ciddi yaptırımlara maruz kalacak. Bu yaptırımların başında ise puan silme cezası ve transfer yasağı geliyor. Bu çıkmazdan kurtulmanın yolu olarak sponsorluk anlaşmalarına yoğunlaşan Fenerbahçe’de, Başkan Ali Koç’un sponsorluk görüşmlerine başladığı gelen bilgiler arasında. Ali Koç’un harcama limiti ve kulübün mali durumu hakkında kısa süre içinde açıklama yapması bekleniyor. Kadrodaki eksikleri gidermeyi planlayan Fenerbahçe’nin, mevcut mali koşullarda ara transfer döneminde hamle yapması zor görünüyor.

İLK DAVA SONUNDA KİMLER CEZA ALMIŞTI?

Eski Başkan Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011’de futbolda şike soruşturmasında, “Ben, ‘Ne şikesi, memleket elden gidiyor’ demiştim. FETÖ’nün yaptığı terör saldırısında 250 insanımız öldü. Bunların sorumlusu FETÖ’dür. Bunu herkes bilsin. Statlarda hala FETÖ öperasyonları devam ediyor. Bitmedi, bitmeyecek de” ifadelerini kullanmıştı.

Aziz Yıldırım: Şike ve teşvik primi 3 yıl 9 ay hapis, örgüt kurmak 2 yıl 6 ay hapis ve 1 milyon 312 bin TL para cezası

Bülent Uygun: Teşvik primi 11 ay hapis

Bülent İşçen: Şike ve teşvik primi 2 yıl 4 ay hapis

Ali Kıratlı: Şike 1 yıl 10 ay hapis

Gökçek Vederson: Teşvik primi 5 ay hapis

Ali Yıldırım: 1 yıl 1 ay hapis

İbrahim Akın: Teşvik primi 1 yıl 6 ays hapis

İlhan Ekşioğlu: Şike ve teşvik primi 3 yıl 1 ay hapis, 900 bin lira adli para

Mecnun Otyakmaz: Örgüt üyeliği, 10 ay hapis, Sivasspor-Fenerbahçe maçı şike eylemi 1 yıl 6 ay hapis

Şekip Mosturoğlu: Örgüt üyeliği 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis, şike ve teşvik primi 1 yıl 10 ay hapis

Mehmet Yıldız: 1 yıl 3 ay hapis

Sami Dinç: 1 yıl 10 ay hapis

Samet Güzel: 2 yıl 2 ay hapis

Serdal Adalı: 1 yıl 3 ay hapis

Tamer Yelkovan: 1 yıl 3 ay hapis

Ümit Karan: 7 ay hapis

Yavuz Ağırgöl: Şike 1 yıl 8 ay ertelemeli hapis

Yusuf Turanlı: Örgüt üyeliği ertelemeli 1 yıl 3 ay, şike 1 yıl 18 ay hapi

NE OLMUŞTU?

Futbolda şike davasında Fenerbahçe’nin eski Başkanı Aziz Yıldırım görülen davada Yargıtay beraat kararı vermişti. Mahkeme, Aziz Yıldırım hakkında Spor Toto Süper Lig’in 2010-2011 sezonunda 4 maçta şike, 6 karşılaşmada ise “teşvik primi” suçlarından verilen 3 yıl 9 ay hapis cezasının iptaline vermiş ve suçların işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat edilmişti.

3 Temmuz 2011 yılında 15 ilde başlatılan eş operasyonla ile Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Serdar Kulbilge, Tamer Yelkovan, Emanuel Emenike, Ümit Karan, Mehmet Yıldız, Bülent Uygun’un da aralarında bulunduğu 40’a yakın kişi gözaltına alınmıştı.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, ‘Futbolda şike’ davasında, aralarında eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 36 sanık hakkında yeniden yargılama sonucu verilen beraat kararlarını usulden bozdu.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeniden yargılama sonucu, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık hakkında verilen beraat kararının temyiz incelemesi Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nce tamamlandı. Daire, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararını usul eksikliği gerekçesiyle bozdu.

ZEKERİYA ÖZ BAŞLATMIŞTI

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile spor dünyasında tanımış çok sayıda kişinin adının karıştığı şike soruşturmadı 3 Temmuz 2011’de başladı. Soruşturma talimatını dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı olan ve bugün FETÖ davası firarisi olan Zekeriya Öz vermişti.

Aziz Yıldırım, 2 Temmuz 2012’de çıkarıldığı mahkeme tarafından “Spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği” gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası cezasına çarptırılmış, diğer bazı sanıklar da şike suçundan mahkumiyet almıştı.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesinin 85 sanıkla ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini 17 Ocak 2014’te tamamlayarak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen cezaları onarken, diğer sanıklarla ilgili de onama, bozma ve düşme kararları almıştı.

Aziz Yıldırım, özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması, “Futbolda şike” operasyonunu yürüten dönemin emniyet ve yargı üyelerine dair ‘paralel devlet yapılanması’ soruşturmaları açılması gerekçeleriyle, 21 Nisan 2014’te yeniden yargılanma ve infazın ertelenmesi başvurusu yapmıştı. Yeniden yargılama yapan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın ‘Futbolda şike’ davasında beraatine karar vermişti.

Ayrıca Aziz Yıldırım’ın şikayeti üzerine açılan ‘kumpas’ soruşturmasında 23 Nisan 2016’da 12 kişi tutuklandı, aralarında eski Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da olduğu bazı kişiler hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. 15’i tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. 

Odatv – cumhuriyet – Yurt – Yeniçağ – gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: