GÜNDEM

‘Dumanla bile haberleşseler onları bulup çıkaracağız’

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül çok sert yanıt vermişti…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Pelikancılara karşı duruşunu yineledi.

Türkiye’de FETÖ’nün yargıda hala etkin olduğuna dair tartışmalar yapılıyor.

Pelikan grubunun; ‘yargıda FETÖ üyelerinin görev aldığı ve bazı kritik isimlerin Yargıtay’a atanmasına ilişkin iddialarına’ Adalet Bakanı Abdülhamit Gül çok sert yanıt vermişti.

İLGİLİ HABER

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Pelikancılara karşı duruşunu yineledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül:

”FETÖ ile mücadeleye yönelik sulandırma girişimleri var. Türk yargısı, FETÖ mücadelesinin en ön safında pozlar verip FETÖ’cü yöntem ve üslupla bu mücadeleyi sulandıran, mücadeleden rant devşirmeye çalışan çıkar odaklarının da çok iyi farkındadır” dedi. Gül, “Bunlarla mücadeleyi sürdüreceğiz, bundan da kimsenin şüphesi olmasın.”

Abdulhamit Gül, İzmir Balçova’daki bir otelde düzenlenen Adalet Bakanlığı Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda yaptı..

”Yeni adli yılın demokrasinin daha güçlenmesi, yargıya olan güvenin artması, güven veren ve erişilebilir adalete ulaşılması konusunda önemli bir dönem olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

‘YARGI MİLLETİN YARGISIDIR

  • ”Yargı kararları herkesi bağlar. Mahkemeler kimsenin keyfine, beklentisine, talebine göre işlemez.”
  • ”Hiçbir çıkar, menfaat grubu ve ideolojik yapının yargının kararlarına tesiri mazur görülemez.”

Gül: “Üzerine titrediğimiz, tüm gayretimizin varlık sebebi olan ‘yargıya güven’ konusunu gölgeleyebilecek, hatta bu güveni baltalayabilecek nitelikte her türlü suistimalin, yargının içinden ya da dışından her türlü etkileme ve yönlendirme girişimlerinin karşısındayız. Buna yine hukukumuzun mekanizmaları içerisinde en etkili karşılık verilecektir. Çünkü yargı asla bir kesimin, diğer kesimden hesap sorma aracı değildir. Yargı milletin yargısıdır. Görevi adaletin tesisidir. Alternatifi de yoktur. Yargıyı yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara karşı verilecek en etkili cevap yine yargı tarafından verilecek ‘adil karar’ olacaktır.”

”Biz biliyor ve inanıyoruz ki Türk yargısı da kendi içerisinde süte su katanlara asla izin vermeyecek, buna müsaade etmeyecektir. Bu konuyu hep beraber gözümüz gibi koruyarak süte su katılmasına asla izin vermeyeceğiz.”

”Türkiye’de hak arama yolları açıktır. Her karar gibi yargı kararları da kamusal eleştirinin konusu olabilir. Kararı yerinde bulan da hukuki dayanaklarını yetersiz gören de çıkabilir. Ama eleştiriyle yargıyı dizayn etme çabasına yönelik hamleleri ayırt etmemiz gerekiyor.”

  • ”Bir kararda hata varsa yine hukuk içinde, kanun yolunda, istinafta, Yargıtayda düzeltilmektedir.”

İLGİLİ HABER

‘FETÖ’CÜ KRİPTO ELEMANLAR

Abdulhamit Gül:

”Türkiye, FETÖ, PKK, YPG ve DEAŞ terör örgütleriyle eşzamanlı bir şekilde mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Bu süreçte yargı içerisinde de ayıklamalar devam ediyor. Buradaki en önemli kriter, mücadelenin zaafa uğramaması. Bu doğrultuda özveriyle çalışan tüm yargı mensuplarına, adalet camiası çalışanlarına teşekkür ediyorum”

Gül, şöyle devam etti:

“Terörle mücadelemiz esasen bir hak ve özgürlük mücadelesidir. Bu mücadeleyi yargının saygınlığını yükselterek, toplumun adalet inancını yücelterek sürdüreceğiz. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası mücadeleyi adliye koridorlarında yargı mensuplarımız büyük kahramanlıkla vermiş hala vermektedir.”

  • ”Elbette bu mücadeleyi verirken de FETÖ terör örgütünün bir kripto unsur olduğunu asla gözden çıkarmamamız lazım.”

”Takiyyeyi ahlak, din haline getirmiş, devlet kurumlarına sızmayı hareket tarzı haline getirmiş, bunu 40 yıldır yapan bir terör örgütüyle karşı karşıyayız. Üstüne basa basa söylüyorum. FETÖ’nün kripto elemanları hangi kılığa girerlerse girsinler, hangi boya küpünden çıkarlarsa çıksınlar, değil ByLock değil ankesör dumanla bile haberleşseler onları bulup çıkaracağız, yine Türk yargısı bu temizleme hareketini başarıyla sürdürecektir.”

”Tüm yargı mensupları bir yandan FETÖ ile mücadele ederken, diğer yandan kendi içerisindeki unsurları da adaletin karşısına çıkarıyor. Bu konuda asla rehavete kapılmadan, kararlı şekilde mücadele devam edecek”

‘MÜCADELEYİ SULANDIRANLARLA DA MÜCADELE EDİLECEK’

Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk yargısı, FETÖ mücadelesinin en ön safında pozlar verip FETÖ’cü yöntem ve üslupla bu mücadeleyi sulandıran, mücadeleden rant devşirmeye çalışan çıkar odaklarının da çok iyi farkındadır. Bunlarla da mücadeleyi sürdüreceğiz, bundan da kimsenin şüphesi olmasın.”

”Yargı mensuplarımız, terörle mücadeleyi bu kararlılık ve bu anlayışla sürdürmektedir, sürdürecektir. FETÖ belasının üstesinden gelmek yetmez. Onun çürük ahlakı, çarpık zihniyetiyle de mücadele gerekir. Onun kirli yöntemlerinin de reddi gerekir. Suret-i haktan görünüp hakkın ve hakikatin altını oyanlara karşı da dikkati elden bırakmamak gerekir.”

”FETÖ geçmişte hile ve kumpaslarla hukuku çiğnedi. Buna hukuku yücelterek cevap vermek gerekir. FETÖ kurumlarımızı araç olarak kullandı, adalet duygusunu incitti. Buna, Hakk’ın hatırını her şeyin üstünde tutarak karşılık verilmelidir.”

GÜL: ”Düşmanı alt etmek kadar, ona benzememek de önem taşıyor. Mücadelede yılmayacağız, yorulmayacağız.”

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: