Özel bir çaba göstermeden aleni olarak silah sevkiyatı...

BM uzmanlarının Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporda ‘Türkiye, düzenli ve aleni bir şekilde Libya’ya silah sevkiyatı yapıyor’

‘Aralarında Tükiye’nin de bulunduğu ülkeler, çatışan taraflara yaptığı silah sevkiyatı ile BM ambargosunu ihlal ediyor’

BM uzmanlarının 376 sayfalık raporu:

”Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya’ya, düzenli ve aleni silah sevkiyatı gerçekleştiriyor.”

LİBYA BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından iç savaşa sürüklenen Libya, Bir taraftan; BM’nin de tanıdığı Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile, Diğer taraftan; ülkenin doğusunda Halife Hafter komutanlığındaki Libya Ulusal Ordusu desteğiyle kontrolü elinde bulunduran Tobruk merkezli hükümet arasında bölünmüş durumda.

Doğudaki hükümet (Halife Hafter komutanlığındaki Libya Ulusal Ordusu) Fransa, Rusya, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenirken

İtalya, Türkiye ve Katar Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümetine (BM’nin de tanıdığı) destek veriyor.

‘Aleni destek

BM raporunda:

“Ürdün, Türkiye ve BAE’nin rutin bir şekilde ve kısmen kaynağı gizlemek için özel bir çaba göstermeden aleni olarak silah sevkiyatı yaptığı ve bunun BM ambargosunun ihlali anlamına geldiği ve Hafter’e sevkiyatların çoğunluğunun Ürdün ve BAE’den, Trablus hükümetine sevkiyatların da ağırlıklı olarak Türkiye’den yapıldığı” kaydedildi.

Raporda, “Ancak her iki tarafın da sonucu etkili bir şekilde kendi lehine değiştirebilecek askeri güce sahip olmadığı” da ifade edildi.

General Hafter, birlik hükümeti çalışmalarının sürdüğü bir dönemde, başkent Trablus’u ele geçirmek üzere askeri harekât başlatmış, ancak önemli ilerleme kaydedememişti.

BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame haftasonunda yaptığı açıklamada, Hafter’e bağlı kuvvetlerin Rusya’nın askeri desteği ile kenti ele geçirmek üzere olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala da General Hafer’in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulunarak “Rusların insansız hava araçları ve paralı askerler aracılığıyla General’e destek vermesi neticesinde başkentin düşme riski bulunuyor” açıklaması yapmıştı.

‘IŞİD’in yeni merkezi olabilir

BM raporunda Libya’da artan IŞİD tehlikesine de dikkat çekildi.

IŞİD’in Libya’daki lideri Mahmud Mesud el Baraasi:

“Libya’nın IŞİD’in gelecekteki operasyonlarının en önemli odaklarından biri olacak.”

BM uzmanları:

”Libya’da hükümet ve Hafter güçlerinin IŞİD ve El Kaide’ye yönelik terörle mücadele operasyonları ile ABD Afrika Komutanlığı’nın artan faaliyetleri ülkede IŞİD ve El Kaide’nin altyapısının tahrip edilmesi ve operasyon düzenleme kapasitelerinin zayıflatılmasını sağlıyor”

BM raporunda:

”Libya’daki çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte Çad ve Sudanlı milislerin faaliyetleri daha görünür hale geldi ve Libya’nın güvenlik ve istikrarı için doğrudan tehdit oluşturuyor..

Libya’da faaliyet gösteren beş Sudanlı örgütten dördü Hafter’i ve biri hükümet güçlerini destekliyor..

Libya’da faaliyet gösteren Çadlı dört örgütten biri Hafter’e, ikisi hükümet güçlerine ve dördüncüsü her ikisine de destek veriyor.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: