SIYASET

Partisini aralık ayının ilk haftasında açıklayacak

”İstanbul Şehir Üniversitesi için yapılan tahsis ve devir süreçlerinde…”

AKP’den eylül ayında istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu partileşme çalışmalarında son dönemece girildi.

Davutoğlu ve ekibinin 2-3 Aralık’ta kampa girmeleri ve bu kampa kurucular kurulunun katılması bekleniyor.

Partinin isim ve amblem dahil olmak üzere son şekline söz konusu çalışma kampında karar verilecek ve bu toplantıdan birkaç gün sonra Ankara’da partinin kuruluşu kamuoyuna bir basın açıklaması eşliğinde tanıtılacak.

Davutoğlu, AKP’yi bölmek ve oradan milletvekili transfer etmek gibi bir düşünce içerisinde olmadığını sık sık ifade ediyor.

Kurucular kurulunda, AKP’den istifa eden eski Diyarbakır milletvekili Cuma İçten’in yanı sıra Kürt seçmenin aşina olduğu temsilciler de yer alacak.

Yeneroğlu da A Takımı’nda olacak mı?

AKP’den istifa eden İstanbul milletvekili ve hukukçu Mustafa Yeneroğlu’nun şu anda partiye katılıp katılmayacağı kesinlik kazanmadı. Ancak, kendisinin Davutoğlu ile Ali Babacan’ın parti girişimlerinin birleşmesi yönünde bir tutum benimsediği ileri sürülüyor.

Mustafa Yeneroğlu:

”Nazım Hikmet’in belirttiği gibi ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ yaşayabiliriz..

Şehir Üniversitesi’nin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluk, ne münferit bir olay ne de yalnızca eğitim-öğretim hakkına vurulmuş bir darbedir.”

Kurucular kurulu yaklaşık 100 kişi..

Davutoğlu’nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili:

”Kurucular kurulunun listesi 100 civarında olacak; bu kişilerin 30-40 kadarı ise ana kademe denen Davutoğlu’nun A takımından seçilecek..

Kurucular kurulunda muhafazakar kesimden olduğu gibi sol kesimden de katılımlar olacak ve Alevi, Kürt, genç, kadın gibi farklı kesimler arasında bir denge gözetilmesine önem gösterildi. Ayrıca illerin büyüklüklerine göre de bir üye oranı belirlenecek. Yeni ve yıpranmamış isimlerin katılımına özel önem gösterilecek.

Ancak , partinin 81 ilde havuzlar üzerinden teşkilatlandığına dair son haberler yalan..”

Yaprak dökümü devam ediyor

Öte yandan AKP’de devam eden yaprak dökümü devam ediyor.

AKP Bayburt eski il başkanı Hakan Kobal:

”Kuruluşundan bugüne yönetici ve il başkanlığı görevleri yaptığım AKP’den bugün itibariyle istifa ediyorum.’

Eski Başbakan Davutoğlu, 14 Eylül 2019 tarihinde Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı, Feranuz Üstün ve Selim Temurci ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek partiden istifa etmişti.

AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı Zeynep İşcan da, AKP’den istifasını açıkladı.

‘Gördüğüm lüzum üzerine AKP’den istifa ettim saygılarımla’

Genel merkez CHP belediyesinin sınırları içinde

Parti’nin Ankara’daki genel merkezi kiralandı. Ancak bu süreçte yapılan görüşmelerde birçok kişi kiracının Davutoğlu olması sebebiyle baskı yemek ve işinin bozulması gibi endişeler sebebiyle binalarını kiraya vermekten çekindi. Ancak genel merkez şu anda Cumhuriyet Halk Partili bir belediyenin sınırları içerisinde tutuldu.

Bir yetkili:

”Davutoğlu partisini kamuoyuna açıklamadan önce, kendisi de yakın bir tarihte yeni partisini kurması beklenen ancak çalışmalarını görece daha sessiz ve düşük profilli ilerleten Ali Babacan ile birlikte hareket etme teklifiyle yeniden bir görüşme yapmadı”

Şehir Üniversitesi’nin akıbeti ne olacak?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na bağlı İstanbul Şehir Üniversitesi’nin tüm varlıklarına Halkbank tarafından el konmasının ardından üniversitenin durumu ise henüz netlik kazanmış değil.

Bir Yetkili:

”Üniversiteye dair mahkeme süreci devam ediyor, itirazlar yapılıyor. Ancak öğrenciler kantinden ayran aldıklarında bile bu paraya bloke konuyor. Halk Bankası’nın hesapları dondurmasının ardından başka bankalarla görüşmüştük, ama o bankalara da BDDK’dan yazı gittiği için bir sonuç alamadık..

Eğitim sisteminde her üniversitenin bir “hami”si var. Süreç sonuçlanmazsa Şehir Üniversitesi de muhtemelen Davutoğlu’nun siyasete adım atmadan önce dört yıl akademisyenlik yaptığı Marmara Üniversitesi’nin idaresi altına geçecek.”

Davutoğlu’nun Marmara Üniversitesi’nde 27 Kasım 2017’de yapacağı açıklanan program iptal edilmiş, Davutoğlu ise buna tepki olarak “Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez, kimse bariyer koyamaz” demişti. Davutoğlu, 1995-1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde öğretim üyeliği yapmıştı.

‘Bedelsiz Arazi Kıyağı’

Ahmet Davutoğlu’ndan ‘bedelsiz arazi kıyağı’ iddialarına cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz arazi kıyağı hakkındaki habere yalanlama geldi.

Davutoğlu’nun bu ay sonunda yeni partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına vermesi beklenirken, onun da kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’ne usulsüz şekilde bedelsiz arazi tahsis ettiği iddia edildi.

  • Ahmet Davutoğlu:

”İstanbul Şehir Üniversitesi için yapılan tahsis ve devir süreçlerinde hiçbir usulsüzlük olmadı. Üniversiteye yapılan arazi devri kanunlara ve usullere tamamen uygundur…

Siyasi mücadele verilecekse bunun adresi de bellidir, kişiler de bellidir, yeri de bellidir. İktidar kibri ile binlerce öğrencinin umudu ile oynanmasını, yüzlerce öğretim üyesinin maaşlarına el konulmasını, ülkemizin en mümtaz eğitim kurumlarından birinin tartışma konusu yapılmasını kabul etmek ise mümkün değildir.”

İstanbul Şehir Üniversitesi

  • A Haber:

“Danıştay 13. Dairesi’nin; 21 Aralık 2018 tarihinde aldığı kararla söz konusu tahsisi iptal ettiği, Halkbank’ın da verdiği krediye teminat gösterilen arazinin artık İstanbul Şehir Üniversitesi’nin elinden çıktığı gerekçesiyle taraflar arası sözleşmeye uygun olarak işlem başlattığı öğrenildi,” iddiasında bulundu ve bunu “bedelsiz arazi kıyağı” şeklinde değerlendirdi.

Davutoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  • Ahmet Davutoğlu:

”Başbakanlığım döneminde rehberim hukuk ve şeffaflık, hassasiyetim milletin hakkını korumak olmuştur. Bu imza ile bir akrabaya ayrıcalık tanınmamış, özel bir şirkete kıyak geçilmemiş, yeni haksız zenginlik kapıları açılmamış, düne kadar ismi bilinmeyen kişilere rant dağıtılmamıştır. Devir işlemine imkan sağlayan yasalar da atılan imzalar da değişmemiştir. Değişen Türkiye’deki hukuk anlayışıdır..

Siyasi mücadeleye hazırım. Siyasi mücadelede adresin, kişilerin ve yerin belli olduğunu, bu mücadelenin üniversite öğrencileri üzerinden oynanmaması gerektiğini de ifade etmeliyim..

Siyasi partiler bir iddia ile ortaya çıkar, millete gider, seçmen de kimi doğru görüyorsa ona oy verir. Son 20 yıldır demokrasi diyenlerin geldiği nokta ibret vericidir. Yaşananlar bundan sonra ne tür hukuk garabetleri ile karşılaşılacağının, yargının ve basının ne tür amaçlarla kullanılacağının da işaretlerini vermektedir,”

Bu tür kampanyalarla Başbakanlık makamı, müşterek karar alan Bakanlar Kurulu ve devlet geleneği hedef alınmaya çalışıldı..

AKP kanadından henüz iddialar hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu bizzat Erdoğan’ın talebi üzerine partisinden istifa ettiğini sosyal medya hesabı üzerinden açıklamıştı. Yeneroğlu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi, insan hakları ihlalleri konusunda parti yönetimine karşı uzun zamandır eleştiriler yöneltmekteydi. Kendisinin Davutoğlu’nun A takımında olup olmadığı ise henüz netlik kazanmış değil.

Şehir Üniversitesi’nin bankalardaki tüm varlıklarına tedbir konuldu

Bu arada ‘A haber’ kanalı, iddiasına dayanak olarak:

“2001 yılında Tekel’in bütün birimleri gibi Cevizli’deki Fabrikası da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kapsamına alındı. İstanbul Şehir Üniversitesi; 2008 yılında Maliye Bakanlığı’ndan buradaki 450 dönümlük arazinin kendisine tahsisini istedi. Ancak söz konusu alanın o dönem henüz Maliye Bakanlığı’nda bulunmaması dikkat çekiyor,” ifadelerini kullandı.

Taşınmaz devri kararında; dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de imzasının yer aldığı ileri sürülüyor.

Davutoğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008 yılında açılan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin, bankalardaki tüm varlıklarına Halk Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde tedbir konmuştu.

İLGİLİ HABER

tr.euronews.-Menekşe Tokyay

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: