Erdoğan, ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek istedi, fakat gücünü fazla abarttı ve bunun cezasını ödedi

ABD yapımı F-35 avcı uçaklarının Türkiye’ye teslimatının durdurulması..

DÜNYA BASINI!

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi:

”ABD yapımı F-35 avcı uçaklarının Türkiye’ye teslimatının durdurulması, Ankara’nın kibirli tutumu için adil bir ceza oldu.”

Stefan Kornelius

Gazeteci Stefan Kornelius:

”Erdoğan iki karşıt ülke olan ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek istedi, fakat gücünü fazla abarttı ve bunun cezasını ödedi..

Erdoğan için başarısız olan yerel seçimlerden bir gün sonra ABD, Erdoğan’a bir darbe daha indirdi. Amerikan yönetimi, aslında Ankara için çok büyük bir önemi olan ve 100 adet F-35 avcı uçağının teslimatını kapsayan savunma projesi kapsamında işbirliği yapmayı reddetti.”

Erdoğan kendi neden oldu…

Kornelius:

”Washington’un bu tutumunda – F-35 avcı uçağının teslimatını kapsayan savunma projesi kapsamında işbirliği yapmayı reddetmesi – şaşırtıcı hiçbir şey yok, zira Erdoğan, Rus S-400 sistemleri anlaşmasıyla böyle bir sonuca kendi neden oldu..

Savaş sistemleri için üretici ülkeden teknik destek de gerekli. Türkiye’nin Amerikan avcı uçaklarıyla ilgili verileri S-400’lerden geçirmesi halinde aynı şekilde Moskova’ya uçakların çizimlerini de gönderebilirler..

Erdoğan Rusya’dan savaş uçakları da satın alabilir. Fakat böyle bir adımdan sonra NATO üyeliğini unutmalı..

Bu durum Almanya için öğretici nitelikte olabilir: Silah satanlar siyasi araçları elde etti, ABD, Türkiye üzerinden bölgedeki pozisyonlarını güçlendirdi ve bunun için çok şey vermeye hazır. Erdoğan ise anlaşmayı bu kadar açık bir şekilde bozduğu için bunun bedelini ödemesi gerekli.”

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.