Kürtlerden Esad’a çağrı

‘Üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız’!

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan Suriye Beşar Esad’a çağrı: En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu:

”Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki bütün halkların kimliklerine ve haklarına sahip olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.”

Suriye’de Beşar Esad yönetimiyle Kürtler arasında başlayan karşılıklı mesajlar devam ediyor.

‘Suriye devletine çağrımız var ‘

Rojava’daki özerk Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Meclisi eşbaşkanları Abdulhamid El Mihbaş ve Berivan Halid:

”Şam yönetimine; En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir..

Umarız Suriye devleti ve Esad, çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirir. Kuzey ve Doğu Suriye halkları olarak hiçbir zaman Suriye topraklarını parçalamaya dönük bir amacımız olmadı..

Suriye topraklarını parçaladığımıza dönük iddia ve söylemler gerçek değildir. Suriye topraklarının parçalanmasının önüne geçenler biziz. Sekiz yıldır işgalci IŞİD/El Nusra çetelerine karşı Suriye topraklarını ve Suriye’nin birliğini savunduk..

Bu zafer Suriye’deki bütün halklar için onur vericidir. Nasıl ki Suriye toprakları üzerinde hiçbir hesabımız yok ise hiç kimsenin de olmamalı ve Suriye sekiz yıl önceki gibi kalmalıdır..

En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir. Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki bütün halkların kimliklerine ve haklarına sahip olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.”

ESAD NE DEDİ?

Esad:

”Şam’la Kürtler arasında, Rusya’nın da rol oynadığı bir yakınlaşma başladı. ABD bunu engellemeye başladı..

Meseleleri çözmek konusunda, çeşitli sebeplerden ötürü bazen ilerliyoruz, bazen birkaç adım geri gidiyoruz. Bu sebeplerden biri, ABD’nin Suriye’de aktif olan silahlı gruplara, hükümetle anlaşma yapmalarını engellemek için baskıda bulunması; ki bu bir sürpriz değil..

ABD Kürtlerle Suriye’deki diğer etnik gruplar arasında bir ayrışma yaratmaya çalışıyor. Fakat diyaloğumuz sürüyor. Bu birliklerden bazılarının Amerikalılarla işbirliği yaptığını ve onlara rapor verdiğini bilmemize rağmen, savaş boyunca da devam etti.

Amerikalılar onlara silah ve para veriyor, açıklamalarını onlar için yazıyor ama bu, Kürtlerin vatansever olmadığı anlamına gelmiyor.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.