DÜNYA

‘ABD konvoyu Suriye Milli Ordusu’nun saldırısına uğradı’

ABD ordusu ateş altında kaldı. Ölen ya da yaralanan olmadı…

ABD konvoyuna Suriye Milli Ordusu tarafından ateş açıldı!

Rusya Savunma Bakanlığı; ‘Suriye’nin kuzeyinde Irak sınırına doğru ilerleyen Amerikan ordusuna ait bir konvoya ateş açıldı. Olayda kimse yaralanmadı.’

  • General Yuri Borenkov:

”Çatışmasızlık hattı üzerinden aldığımız bilgiye göre 3 Kasım’da M4 kara yolu üzerinden Irak sınırına doğru ilerleyen ABD ordusu mensuplarının bulunduğu konvoy, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun kontrol altında tuttuğu Tel Tamer’in 6 kilometre batısında ateş altında kaldı. Ölen ya da yaralanan olmadı.”

ABD doğruladı: Türkiye destekli güçler Amerikan konvoyuna ateş açtı!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye destekli güçlerin Suriye’nin kuzeydoğusunda devriye gezen bir Amerikan askeri konvoyuna ateş açtığı bilgisini doğruladı. Açıklamaya göre, saldırıda konvoyda can veya mal kaybı yaşanmadı.

  • CENTCOM:

”3 Kasım günü, Suriye’nin kuzeyindeki bir Amerikan devriyesi birkaç havan saldırısına maruz kaldı, havan topları konvoyun hareket etmekte olduğu yolun bir kilometre veya daha ötesine düştü.. havan topları konvoya isabet etmedi.”

Asker sevkiyatı sırasında…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Suriye’nin kuzeyindeki askerlerinin tamamının geri çekileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyinde Barış Pınarı Operasyonu’nu başlatmıştı.

Ancak daha sonra ABD tarafından yapılan açıklamalarda; Sınırlı sayıda Amerikan askerinin bölgedeki petrolü korumak için farklı noktalara sevk edileceği duyurulmuştu.

  • Pentagon:

”Suriye’de petrol yataklarının bulunduğu bölgelerde ABD askeri kalabilir..

SDG ile beraber bir grup Amerikan askerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol yataklarının yakınında tutulması seçenekler arasında..

Petrol yataklarının IŞİD veya başka devletlerin kontrolüne geçmesini önlemek için bu seçenek masada..

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin doğusunda, petrol bölgelerinin IŞİD, Esad yönetimi ve Rusya’nın eline geçmemesi için 200 civarında asker bırakmayı düşündüğü iddia edilmişti.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: