Tesadüfe bak!!! Tarih 24 Ocak 2018 "ABD'den sürpriz öneri: Suriye sınırına güvenli bölge...''

‘Terör azdırılacak, yeni çözüm süreci dayatılacak!’

ABD Başkanı Trump ve Senatör Lindsey Graham’ın açıklamaları da bu yönde…

 • Newsweek dergisi:

”ABD, Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarının korunması amacıyla 30 Abrams tankından oluşan zırhlı tugayın yarısını konuşlandırmayı planlıyor.”

 • Trump:

”YPG’nin başı Mazlum Kobani ile görüştüm…Kürtlerin yaptıklarını takdir ediyorum. Belki artık petrol bölgesine doğru ilerlemelerinin zamanı gelmiştir”

ABD, PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye, petrol gelirleri olan güvenli bir bölge sunmuş oldu…

Rusya ile Türkiye’nin mutabakatı da YPG için güvenli bir bölge oluşturmayı önlemiyor, aksine orada bulunmalarını zımnen garanti altına alıyor…

Uluslararası Kriz Grubu

ABD derin devletine hizmet eden, ancak görüş oluşturmaktan çok, alınan kararların dünya kamuoyunda benimsenmesi için çaba gösteren ‘Uluslararası Kriz Grubu’ ise böyle bir dönemde PKK raporu yayınladı.

 • Raporda:

”Türkiye içindeki etkisi şu an için belirsiz olan Suriye operasyonunun Türkiye’ye karşı PKK direnişini körükleyebileceğini değerlendiriyoruz.”

 • Bu ne demektir?

ABD, Türkiye’yi etkisiz hale getirmek için PKK terörünü teşvik edecek demektir.

Türkiye’nin bu eylemler sonunda, nasıl bir karar almaya mecbur edilmek istendiğini raporda şöyle yazıyor…

 • Uluslararası Kriz Grubu

“Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz ve Batılı müttefiklerinden de yaptırımla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı yaklaşırken, Ankara’daki siyasi liderler şu an ciddi anlamda zayıflamış bir PKK ile orta yolun bulunmasının yollarına bakılması seçeneğini değerlendirebilir ve 35 yıldır devam eden, Türkiye’nin kaynaklarını tüketen ve stratejik potansiyelini de düşüren bu çatışmanın çözümünün önünü açmayı amaçlayabilir.”

Bu ifadeler, ABD’nin Türkiye’de siyasi iktidarın yeniden bir çözüm süreci başlatması için ekonomik yıkım tehdidini kullanacağını da gösteriyor.

Yani sorun sıfırdan ve yeniden başlatılacak!

‘Erdoğan’ın iktidarını sürdürmesi için…’

Ali Baykan, 24 Ocak 2018 tarihli Hürriyet’ten bir haber kupürü gönderdi.

 • Hürriyetin Haberinde şu yazıyordu:

“ABD’den sürpriz öneri: Suriye sınırına güvenli bölge…”

Başlık bu ve hemen altında ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun fotoğrafları yer alıyor.

Çavuşoğlu… Tillerson’un kendisine, Suriye sınırı boyunca 30 kilometrelik güvenli bir hat oluşturma önerisinde bulunduğunu söylüyor.

 • Ali Baykan:

“30 kilometre güvenli bölge anlaşması, Erdoğan’ın iktidarını sürdürmesi için kurgulandı”

 • Erdoğan ise bu konu hakkında 3 Eylül 2019’da:

“Bu teklif sayın Obama döneminde de masadaydı ve sayın Trump döneminde bu güvenli bölgeyi yine kendilerine teklif ettim” demişti.

Yıllar önce NATO’yu önce Irak sonra Suriye sınırına davet eden Erdoğan idi!

Erdoğan, 2010 yılında, Toronto’daki konuşmasında NATO’yu Kandil bölgesinin kontrolü için göreve çağırmıştı.

Erdoğan, sonraki aylarda da NATO’dan, Suriye sınırına asker gönderilmesini isteyebileceğini söylemişti.

Erdoğan, Türkiye-Suriye sınırını da mayın temizlemek bahanesiyle bir İsrail şirketine devretmek istemişti!

‘Güvenli bölge’ gibi talepler, Türkiye’nin projesi değildir. Turgut Özal, 1991 yılında Amerikan talebi olduğunu gizleyerek Çekiç Güç’ü Türkiye topraklarına davet ettirmişti. Barzani devleti böyle kurulmuştu.

Şimdi ise ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlar ile birlikte Türkiye’nin girdiği cep bölge dışında, Suriye’nin kuzeydoğusu, “PKK/YPG için güvenli bölge” haline geldi.

Türkiye’nin bu baskıdan kurtulması, sorunun halk tarafından doğru anlaşılmasına bağlıdır.

Türk Milleti, ancak kendi evlatlarının değerlendirmelerine itibar ederse, kendi geleceğini kurtarır.

 • Uluslararası Kriz Grubu’nun, son PKK raporu:

”Türkiye ciddi bir ekonomik kriz ve Batılı müttefiklerinden de yaptırımla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, PKK ile orta yolun bulunmasının yollarına bakılması seçeneğini değerlendirebilir.”

ABD derin devletinin oluşturduğu politikaları, kendi önerisiymiş gibi sunan Uluslararası Kriz Grubu’nun bu İfadelerinden, ABD’nin Türkiye’ye yeni bir çözüm süreci dayatacağı anlaşılıyor.

Raporda ye alan; ‘Türkiye içindeki etkisi şu an için belirsiz olan Suriye operasyonunun Türkiye’ye karşı PKK direnişini körükleyebileceği’ değerlendirmesi…Bunun bir görüş olarak değil, tehdit olarak algılanması gerekiyor. Zira ABD önce karar alıyor, sonra bu kararları kriz grubunun görüşleriymiş gibi duyuruluyor! Üstelik konuyla ilgili haber, Amerika’nın Sesi üzerinden duyuruluyor…

 • Uluslararası Kriz Grubu’nun, 22 Ekim’de yayınlanan PKK raporunun başında:

”Türkiye’de iktidar partisi son dönemde savaşta ve seçimde elde ettiği kazanımların, PKK’ya karşı sert politikasını haklı çıkardığını düşünüyor. Ancak bu politikalar aynı zamanda Kürtler’in sorunlarını da körüklüyor; bu da çatışmanın sürmesine yol açıyor. Ankara bu nedenle akılcı davranıp yıkıcı çatışmayı azaltmanın yollarını arayabilir.” denildi.

‘VERİLER ÇATIŞMA DİNAMİĞİNİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖSTERİYOR

 • Raporun ilk bölümünde;

”TSK ile PKK arasındaki çatışmalar, 2015 yılı Temmuz ayından bu yana Türkiye ve Kuzey Irak’ta 4,600 can kaybına yol açtı; can kayıplarına yönelik açık kaynaklardan toplanan veriler çatışma dinamiğinin değiştiğini gösteriyor.” denildi…

Uluslararası Kriz Grubu’nun topladığı veriler çatışmanın kentlerin dışına taşındığı, son iki yıldır PKK ya da ona bağlı TAK’ın metropolitan bölgelerde saldırı düzenlemediğini gösteriyor.

2019 yılında ayda ortalama 40 can kaybının Türkiye’nin Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu güneydoğunun kırsal kesimlerinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

Raporda Türkiye’nin Kuzey Irak’ta 27 Mayıs 2019’da başlattığı Pençe Harekatı’na da yer verildi.

Son bir yıl içinde özellikle Kuzey Irak’ta PKK üyeleri arasında ölüm oranının yükseldiği belirtildi.

‘Ankara’nın, sokağa çıkma yasakları, drone operasyonları ve daha fazla sayıda güvenlik gücü ile harekatı yoğunlaştırmasının sonucunda 2019 yılında çatışmalar tırmandı, önceki 3 yılın her birine kıyasla daha fazla sayıda üst düzey PKK’lı öldürüldü’ değerlendirmesi yapıldı.

Son 3 yıldır kullanılan taktiklerin güneydoğu kırsalında PKK’nın manevra alanını önemli ölçüde daralttığı da vurgulandı.

‘SURİYE OPERASYONU PKK DİRENİŞİNİ KÖRÜKLEYEBİLİR

Raporda PKK’nın son yılda daha fazla kayıp vermesi üç sebebe bağlandı:

 • İlk olarak, PKK Türk askerlerinin uyguladığı sokağa çıkma yasağı ve güvenlik kordonlarıyla gözdağı verdiği güneydoğu köylerindeki destekçilerinden tedarik sağlamakta ve buralara sığınmakta zorlanıyor.
 • İkinci olarak, dronelar ve diğer yeni askeri teknolojiler Ankara’ya militanların dağdaki sığınaklarından temizlenmesi imkanını sağladı.
 • Üçüncü olarak da ABD’nin PKK üzerinde Türkiye’deki saldırıları önleme baskısı örgütün büyük ölçüde savunmada kaldığı anlamına geldi.

ABD açısından bu baskının sebebinin de, Washington’un Suriye’de PKK ile bağlantılı SDG/YPG ile ortaklığına Türkiye’nin tepkisini önleme çabası olduğu belirtildi.

 • Rapor da:

”Kuzey Irak operasyonunda daha fazla sayıda PKK’lının öldürülmesinin Ankara için bir zafere dönüşmediği, PKK’nın Türkiye sınırları dışından savaşçı aldığı ve bazı Kürtler arasında devlete karşı oluşan tepkiden yararlandığı” vurgulandı…

Güvenlik uzmanlarının Türkiye’nin Kuzey Irak’ta yürüttüğü operasyonun üç amacının olduğuna dikkat çektikleri, bu amaçların da:

 • PKK kamplarının bulunduğu ve örgüt için lojistik bir kanal olarak taktiksel öneme sahip Hakurk bölgesindeki mobilizasyonuna darbe vurmak,
 • Türkiye-Irak sınırında Türk ordusunun PKK’nın Kandil’deki merkezine erişimini sağlayabilecek bir tampon bölge oluşturmak,
 • Suriye arasında direnişin transit rota olarak kullandığı Sincar’da PKK varlığını azaltmak…olduğu belirtildi.
 • Raporda:

”Ankara, Bağdat ve Erbil’deki Kürdistan Bölgesel Yönetim arasındaki sıcak ilişkilerin sınır ötesi operasyona yardımcı olan istihbarat paylaşımını kolaylaştırdı…

Rapor da; Kuzey Irak’ta yürütülen operasyon ve TSK’nın PKK’nın üst kadrosunu hedef alan askeri baskısının 17 Temmuz’da Erbil’de Türk bir diplomatın öldüğü saldırıyı tetikleyen unsurlar olabileceği belirtildi. Söz konusu saldırıda Erbil’deki bir restoranda kimliği belirlenemeyen silahlı bir kişi tarafından açılan ateşte konsoloslukta çalışan Irak vatandaşı Osman Köse öldürülmüştü.

Rapor da;PKK’nın olayla doğrudan bağlantısı olduğunu yalanladığı ancak 24 Temmuz’da üst düzey PKK’lı Bahoz Erdal’ın verdiği bir röportajda saldırıyı övdüğü, Osman Köse’nin sıradan bir diplomat olmadığını, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK operasyonundan sorumlu olan bir istihbarat görevlisi olduğunu söylediği belirtildi.

 • Uluslararası Kriz Grubu raporunda:

Son dört yıl içinde AKP ve ittifak ortağı MHP’nin güneydoğu bölgelerinde seçmen desteğini sağlamlaştırdığı, HDP’nin ise devletin yoğun baskısına rağmen güçlü olduğu kentlerden gördüğü seçmen desteğini muhafaza ettiği belirtildi.

Ancak; ‘Ankara’ya sertlik yanlısı politikalar sonuç veriyor gibi görünse de hem savaşta hem de sandıkta bu politikalar, Türkiye’nin Kürtleri’nin bir kesiminde PKK ile çatışmanın sürmesine yol açan tepki ve öfkeyi körüklemeye devam ediyor’ tespiti yapıldı.

Güvenilir anketlerin AKP ve MHP’ye desteğin kritik yüzde 50 eşiğinin altına düştüğünü gösterdiği, bunun da büyük ölçüde sebebinin iktidar partisinin muhafazakar Kürt seçmenin yaklaşık yarısını kaybetmesi olduğu belirtildi.

‘Ankara’da siyasi liderlerin Türk milliyetçilerden daha fazla oy alarak, kaybettiği muhazakar Kürt seçmenin desteğini telafi edip-edemeyeceği belirsiz’ denildi.

‘TÜRKİYE ÇÖZÜMÜN ÖNÜNÜ AÇMAYI AMAÇLAYABİLİR2

‘Çatışmanın milliyetçi duygular etrafında toplumu birleştiren ve iktidar partisine yarar sağlayan etkisinin süresiz bir şekilde devam etmesi olası değil.

Türkiye’nin bir dizi güvenlik ve ekonomik zorluklarla mücadele ettiği ve Batı ile ilişkilerinin düşüşe geçtiği bir dönemde, Ankara’daki siyasi liderlerin kendisini milliyetçi bakışa hapsetmeyip Kürtler cephesinde sertlik yanlısı rotasını değiştirmek dahil tüm seçenekleri değerlendirmesi akıllıca olacaktır’

Kaynak Yeniçağ: ABD, yeni çözüm süreci dayatmasına hazırlanıyor!

İLGİLİ HABER

Yeniçağ – Arslan BULUT

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: