Netanyahu, hükümeti kurma yetkisini, hükümeti kurmakta başarısız olduğu için cumhurbaşkanı’na geri verdi.

Netanyahu yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Rivlin’e iade ettiğini belirtti.

  • Netanyahu:

”İsrail halkın geniş katılımlı ulusal birlik hükümeti istedi, İsrail’in de buna ihtiyacı var. Ancak tüm çabalarına rağmen bu konuda başarılı olamadım.”

”Geniş katılımlı ulusal birlik hükümetinin kurulamamasının nedeni olarak Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ı suçluyorum. Son birkaç haftada Benny Gantz’ı müzakere masasına getirmek için tüm çabayı gösterdim ama maalesef o (Gantz) bunu her defasında reddetti.”

  • Cumhurbaşkanı Rivlin:

”Koalisyonu kurma görevini Gantz’a vereceğim.”

Rivlin’den görevi aldıktan sonra Gantz’ın koalisyon hükümetini 28 gün içerisinde kurması gerekiyor.

Benny Gantz da hükümeti kurmayı başaramazsa İsrail’de son bir yıl içerisinde üçüncü kez erken seçim kararı alınması bekleniyor… 

Benny Gantz, İsrail’de 17 Eylül’deki seçimlerde 33 milletvekili çıkarmış ve Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı seçimi önde tamamlamıştı. 

Mavi-Beyaz’ı 33 milletvekiliyle Netanyahu’nun partisi Likud takip ederken, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku ise 13 milletvekili çıkararak meclisin en büyük üçüncü grubu olmayı başardı.

Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden Şas Partisi 9, eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın partisi İsrail Evimiz ise 8 milletvekiliyle mecliste yerini aldı.

Eski Adalet Bakanı Ayelet Şaked’in liderliğindeki Yamina (Sağ) İttifakı ve Birleşik Tevrat Partis yedişer milletvekili çıkardı.

Sol blokta yer alan İşçi Partisi 6 sandalyeye sahip olurken, eski Başbakan Ehud Barak’ın destek verdiği Demokratik Birlik İttifakı 5 milletvekiliyle meclisin en küçük grubu oldu.

Bu yıl ikinci kez yapılan genel seçimde hiçbir parti, 120 sandalyeli mecliste tek başına iktidara gelebilmek için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamamıştı. 

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: