DÜNYA

‘Ateşkes uzatılabilir’!

‘Kürtleri hayat boyu korumaya yönelik bir taahhütte bulunmadık’

ABD Başkanı Trump: ”Suriye’deki ateşkese ilişkin ufak bir uzatmaya ihtiyacımız olması halinde bu gerçekleşecektir”

  • ABD Başkanı Donald Trump:

”Suriye’deki ateşkes, ‘bazı çatışmalara rağmen’ devam ediyor.”

”Beş günlük süresi Salı günü dolacak olan ateşkese ilişkin, Biraz uzatmaya ihtiyacımız olursa, eminim bu gerçekleşecektir.

Geride hiçbir Amerikan birliği bırakmak istemiyorum. Birlikler öncelikle ülkede farklı bölgelere gönderilecekler ama eninde sonunda eve dönecekler.

İlk etapta Suriye’de kalacak az sayıda birliğin bir kısmı, bulundukları yerden biraz daha farklı bir noktada, bölgedeki petrolü korumak için görev yapacak… bir diğer kısmı da, Ürdün ve İsrail yakınlarında tamamen farklı bir bölgede konuşlandırılacak. Bu tamamen farklı bir bakış açısı…Bunun dışında Amerikan askerlerinin bölgede kalması için bir sebep bulunmuyor.”

‘Kürtleri hayatları boyunca koruyacağımızın sözünü vermedik

  • ABD Başkanı Donald Trump:

”Birlikleri geri çekme kararı verdim Kürtleri hayatlarının sonuna kadar koruma konusunda hiçbir zaman bir anlaşmamız olmadı. Kürtlere yardım ettik ve önümüzdeki 400 yıl boyunca kalıp onları koruyacağımızın sözünü vermedik…

Seçim kampanyalarında da sözünü verdiğim gibi ‘Önce Amerika’ anlayışı çerçevesinde uluslararası çatışmalardan uzaklaşma yönünde adımlar atıyorum…

Askerlerimizi eve geri getirmek istiyorum. Seçilme sebebimi yerine getirmeliyim ve doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapmalıyım.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: