PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ KENDİ ÖĞRENCİLERİNİ KOVDU!

ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HÜSEYİN BAĞ, 150 ÖĞRENCİYİ BÜTÇE YETERSİZLİĞİ GEREKÇESİYLE İŞTEN ÇIKARDI.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ…

Pamukkale Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı;

 • yemekhane,
 • kantin,
 • kütüphane de yarı zamanlı olarak çalışan 150 öğrenci ‘bütçe yetersizliği’ gerekçesiyle üniversite yönetimi tarafından işten çıkarıldı.

9 Eylül’de iş başı yapmalarıyla ilgili bilgi geldi ve 10 Eylül’de bütçe nedeniyle işten çıkarıldılar!

Öğrencilerin tepkisiyle karşılaşan yönetim çözüm yolu olarak öğrencileri 3 gruba ayırıp her ay bir grubun çalışmasını önerdi.

Mağdur olan öğrenciler, üniversite yönetiminin kurallara uymadığını ve keyfi işler yaptığını, bu durumun bir an önce çözüme kavuşturularak işe iadelerinin yapılmasını istediler…

Öğrenciler;

 • ”Üniversitelerdeki kafeler özelleştirildi, kafelerdeki ürünlerin fiyatları 2-3 katına yükseldi.”
 • ”Yemekhaneyi kullanmak; randevu usulü ve banka üzerinden yapılan ödeme işlemleriyle işkenceye dönüştürüldü ve öğrenciler, özelleştirilen kafelere mecbur bırakıldı.”

NE OLMUŞTU?

İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak atadığı eşi Derya Bağ’ın tepkiler üzerine istifasıyla sonlanan sürecin üzerinden bir buçuk yıl geçti. Rektör, eşini bu kez de Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni olarak atadı.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, eşi Derya Bağ ile ilgili ‘atama’ ısrarını sürdürüyor. 

PAÜ’ye rektör olduktan kısa süre sonra;

 • Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı, yeni açılan İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak atayan,

Hüseyin Bağ, tartışmalı bir sürecin fitilini ateşlemişti.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı ve YÖK başkanının da müdahil olduğu gergin sürecin ardından;

 • Derya Bağ hem Enstitü’den hem de memuriyetten istifa etmişti. 

Pamukkale Üniversitesi bu ayrıcalıklı görevlendirme ve ardından gelen tepkileri henüz unutmamışken, Rektör Bağ’dan eşi Derya Bağ ile ilgili yeni bir hamle daha geldi.

 • PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, eşi Derya Bağ’ı sessiz sedasız Pamukkale Üniversitesi’ne yeniden atadı.
 • Memuriyetten istifa eden Derya Bağ, bu kez de Dil Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni oldu.

Üç gün önce gerçekleşen atamanın ardından Rektör Bağ’ın eşini yeni görev yerine bizzat kendisinin götürdüğü öğrenildi. PAÜ camiasında Rektör Bağ’ın eşiyle ilgili ısrarı tepkilere yol açtı. PAÜ içinde, “Neden bu ısrar?” soruları yüksek sesle dile getirilirken, rektör henüz konuyla ilgili sessizliğini koruyor. 

Bağ:

 • “Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim”

Rektör Bağ:

 • “Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım”
 • “Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir” dedi.
 • “İslam İlimleri Enstitüsü, Cevat Akşit Hoca’nın girişimleri ve Cumhurbaşkanımızın oluruyla kuruldu. Şu anda kuruluş çalışmaları sürüyor. Enstitü, Yatağan Mahallesi’nde kurulacak. Bu enstitü bizim göz bebeğimiz. Bizim için bu kadar önemli olan bir kuruma yetkin birisini aradığım için bu atamayı yaptım. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim” 

Denizli’de İslami İlimler Enstitüsü’ne sekreter olarak atanan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın öğretmen eşi Derya Bağ kamuoyundan gelen tepkiler üzerine devlet memurluğundan ve görevinden istifa etti.

Rektör Hüseyin Bağ bunun üzerine atama kararının yer aldığı resmi yazıya ulaşma olasılığı olan toplam 11 kişiyi işinden etti. Görevden alınan Genel Sekreter Tamer Ceylan, Genel Sekreter Yardımcısı Sevcan Kuran ve birimde görevli kamu çalışanı hakkında da idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.