DÜNYA

Netahyahu’dan yanıt geldi, ‘Erdoğan, yalan söylemeye son ver!’

BMGK’de yaptığı konuşmada İsrail’i eleştiren Erdoğan’a, Netahyahu’dan videolu yanıt geldi: ‘Erdoğan, yalan söylemeye son ver…’

Erdoğan BM’de ‘Bu İsrail neresidir? diye sordu

Erdoğan: “Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir, acaba bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor, 1947’de İsrail neresiydi, bunun ardından acaba 1949, 1967’de İsrail neresiydi ve şu anda İsrail neresi?”

BM Genel Kurulu’nda İsrail ile Filistin topraklarındaki tarihi değişimi anlatan haritaları gösteren Erdoğan:

  • “Size BM kürsüsünden soruyorum, İsrail devletinin sınırları neresidir?”

İLGİLİ HABER

‘DÜNYAYI KANA BULAMAK MI İSTİYORLAR?’

Erdoğan, ABD yönetiminin Filistin-İsrail meselesine çözüm bulmak iddiasıyla hazırladığı ‘Yüz yılın anlaşması’ denilen planla ilgili:

  • “Amacı Filistin’i tamamen ortadan kaldırmak mı? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar?” dedi.

“Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. BM İsrail’le ilgili aldığı kararları uyguluyor mu? O zaman BM ne işe yarıyor? Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır.”

‘BM başta olmak üzere, uluslararası camianın tüm aktörleri vaatlerin ötesinde somut destek vermelidir. Filistinliler için yardım ve bayındırlık çalışmalarının etkin bir şekilde sürdürülmesi bu açıdan çok önemlidir. Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir.”

İLGİLİ HABER

Netanyahu cevap verdi!

Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada İsrail’i hedef almasının ardından, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Twitter üzerinden yayımladığı görüntülü mesajla Erdoğan’a yanıt verdi.

Netanyahu: ‘ERDOĞAN, YALAN SÖYLEMEYE SON VER’

Ülkesinde koalisyon görüşmelerine katılmak için BM Genel Kurulu’nun yapıldığı New York’a ziyaretini iptal eden Netanyahu, İsrail Başbakanlığı hesabından da paylaşılan görüntülü mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İsrail hakkında yalan söylemeye son vermeyen, kendi ülkesinde Kürtleri katleden ve Ermeni halkına yönelik korkunç katliamı reddeden Erdoğan İsrail’e vaaz vermemeli. Erdoğan, yalan söylemeye son ver.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: