GÜNDEM

Atatürkçü diye tasfiye edildi!

Öğretmen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım konuşmasında Atatürk’ü öven bölümleri çıkarmasını isteyen okul müdürünü dinlemeyince tasfiye edildi…

Jandarma Komando Er Ramazan Okur Ortaokulu’nda 5 Sosyal Bilgiler öğretmeninden biri olan öğretmen, norm kadro kurbanı oldu.

5 seçmeli ders arasından Sosyal Bilgiler dersinin çıkarılması sonucu norm fazlası olan öğretmen, imam hatip okuluna yönlendirildi.

Eğitim İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona:

”Eğitim İş Sendikası üyesi olan ve 10 yıldır görevde bulunan öğretmen, yasa ihlali yapılarak norm kadro fazlası durumuna getirildi. Öğretmenin mağduriyetini yargıya taşımaya hazırlanıyoruz.”

Özkan Rona: ”İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ile yaptığımız görüşmelerden sonuç alamadık. Okul Müdürü Hayri Aydınlı, ‘Seni bu okulda istemiyorum’ dediği öğretmeni norm fazlası yaptı. Yasayı göz göre göre ihlal etti.”

”Müdür, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma programında Mustafa Kemal Atatürk’ü anan Sosyal Bilgiler öğretmenini norm fazlası duruma getirdi.”

”İlk ve ortaokul zorunlu ders çizelgesinde bulunan seçmeli derslerden, ‘Halk Kültürü, Şehrimiz, Ortak Türk Tarihi, Medya Okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, Düşünme Eğitimi’ bölümlerini içeren Sosyal Bilgiler dersleri çıkarıldı. Yönetmeliğe göre imkanın varsa, derslik ve öğretmenin varsa bu bölümü seçmeli ders olarak yazman gerekiyor. Aslında bütün seçmeli dersleri yazması gerekiyordu. Kişisel husumeti gerekçesiyle ders vermediği öğretmenle birlikte ikinci bir öğretmen de mağdur olmuştur.” 

 İL MİLLİ EĞİTİM SESSİZ!

Okul müdürünün yönetmeliğe aykırı bir şekilde seçmeli dersleri kısıtladığını ifade eden Rona:

”Konuyla ilgili Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer’e, 29 Nisan’da, 29 Mayıs’ta durumu aktardık. Sosyal bilgilerle ilgili ders koymamasının amacının uzun süredir uğraştığı öğretmeni okuldan uzaklaştırmak olduğunu anlattık.”

  • ”Bu okul müdürü çocukların 1 liralık harçlıklarına göz dikerek okula langırt makinası koymuştur.”

‘Aynı zamanda bir başka Eğitim İş üyesi öğretmene de ceza alması için kumpas kurmuştur. Ama buna rağmen korunmaktadır. Çünkü aynı zamanda okul müdürünün İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici’nin akrabası olduğunu da öğrendik. ”

 OSMANLI’YA BUNLARI SÖYLEYEMEZSİN

Sosyal Bilgiler öğretmeni, bundan 3 yıl önce Cumhuriyetin 93. yılı kutlamalarında yaptığı konuşmada:

”Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından bir gün sonra 30 Ekim 1923, ‘Bize Osmanlı’dan geriye, borçlu, hastalıklı bir vatan miras kaldı’ sözlerini hatırlatarak, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin kazanımlarını anlattı.”

  • İddiaya göre Okul Müdürü Hayri Aydınlı; ‘Osmanlı’ya bunları söyleyemezsiniz‘ diyerek öğretmenin konuşma yapmasını engelledi.
  • Yine aynı yıl okulda yapılan 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerine hazırlanan öğretmenin konuşmasından Atatürk’ü öven bölümler okul müdürünün isteği doğrultusunda çıkarıldı.

‘İLHAMINIZI GÖKTEN VE GAİPTEN DEĞİL, HAYATTAN ALIN’

Öğretmenin yazdığı metinde ise şu ifadeler yer alıyordu:

“O’nun en büyük ideali; Türk ulusunun medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmesiydi. Memleketin mutlaka çağdaş, uygar, yepyeni olması onunhayat davasıydı. Mustafa Kemal Atatürk düşüncelerinde asla hayalperest değildi. “Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.” derdi. Ona göre akıl ve mantığın halledemeyeceği bir iş yoktu. Gerçekleştirdiği başarılı inkılapların temelinde de akıl ve mantık vardı. Bilim ve tekniğin hayatımıza hakim olmasını isteyen Atatürk, anlamsız ve mantıksız hurafeleri, hastalıklı olarak nitelendirirdi. Dünyanın en seçkin ve en saygın lideri kendini şöyle anlatır: İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. O Mustafa Kemal sizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemaller sizlersiniz.”

Çıkarılan bölüm yerine Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar, onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır” ifadeleri eklendi.

İşte o belgeler:

Rabia Deniz

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: