"Ankaralıların her yeni güne uyandıklarında artık mutlu olmak için birçok sebebi olacak”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı görevini 100 gün önce devralan Mansur Yavaş, meclisteki AKP çoğunluğunun kendisini rahatsız etmediğini söyledi. 

Mansur Yavaş – Kemal Kılıçdaroğlu

Mansur Yavaş: “Seçim öncesi, öncelikle yönetim anlayışını değiştireceğimizi söylemiştik. Şimdi bunu uyguluyoruz.”

“AKP’li çoğunluk beni rahatsız etmiyor”

Mansur Yavaş’ın karşı karşıya kaldığı ilk sorun, belediye şirketlerine atama yetkisinin başkandan alınarak meclise verilme girişimi oldu. Yavaş bu yetkinin kendisinden alınmasını ilk etapta yargı yoluyla engellemeyi başarmış olsa da, önümüzdeki dönemde bununla ilgili yapılacak bir yasa değişikliği yeni başkan için potansiyel risk oluşturuyor.

“Meclis toplantılarının ilk gününden beri söylediğim bir şey var; çoğunluğun AKP’de olması beni hiç rahatsız etmiyor. Meclisin ve üyelerinin amacı Ankara’ya ihtiyaçları doğrultusunda hizmet etmek. Amaç Ankara’ya hizmet etmek olduğu için hiçbir partinin meclis üyesinin karar alınırken kasten engel olmaya çalışmayacağına inanmak istiyorum.”

İlk 100 günde neler yapıldı?

1-) ”Şeffaf belediyecilik”

Belediye Meclis toplantıları ve ihaleler vatandaşların da izleyebilmesi için canlı yayınlanmaya başlandı. Bu çerçevede 24 Haziran’da Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği çelik boru ihalesini sosyal medyadan canlı olarak 400 bin kişi takip etti.

2-) ”Tasfiyeler”

Belediyenin ihalelerinin bundan sonra yine belediyenin kendisi tarafından yapılarak yolsuzlukların önlenmesi amacıyla belediye şirketlerinin çoğunun tasfiyesi istendi.

3-) ”Tasarruf”

Belediyede tasarruf dönemi başlatılarak ilk etapta makam araçları dahil belediye araçlarının sayısının düşürülmesine başlandı. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalede kiralık araç sayısında da yüzlerce aracı kapsayacak olan bir tasarrufa gidilmesinin planlandığı öğrenildi. Yavaş yine aynı amaçla Rusya’ya yaptığı resmi ziyarette belediyeden harcırah talep etmedi.

4-) ”Çakar Lambalar”

Yavaş kendi makam aracı da dahil olmak üzere polis, itfaiye, zabıta gibi zorunlu araçlar dışındaki belediye araçlarından çakar lambalarını söktürdü.

5-) ”Öğrencilere İndirim”

Seçim öncesi verilen vaatler kapsamında öğrencilere su ve atık tarifelerinde yüzde 50 indirim sağlandı.

6-) ”Tapu Şerhleri”

Geçmiş dönemlerde eleştiri konusu olan Ankara belediyesinin asfalt katılım paylarını ödemeyenlerin tapularına konulan şerhler kaldırıldı.

7-) ”Ücretsiz Taşıma”

Dini bayramların yanı sıra milli bayramlarda da toplu taşıma ücretsiz oldu.

😎 ”Sokak Hayvanları Çalıştayı”

13 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesinin ardından belediye, tarihinde ilk kez, konuyla ilgili açılan davaya müdahil oldu. Sokak hayvanları için çalıştay düzenlendi. Kadın çalıştayının da yakında düzenlenmesi bekleniyor.

9-) ”Ankara Kart”

Ankaralıların zaman zaman şikayetlerinin arttığı özel halk otobüsleri ile ilgili adımlar atılarak, vergi gelirlerinde kaçak olmaması için diğer ulaşım araçlarında kullanılan Ankara Kart uygulamasına geçildi.

10-) ”Finansman Arayışı”

Uluslararası fuar alanı çalışmaları devam ederken, başta havaalanına olmak üzere yeni metro hatları için finansman arayışına çıkıldı. 

11-) ”Resim Yasağı”

Yavaş yayımladığı genelgeyle fotoğraf ve resimlerinin belediye merkez bina ve tüm birimlerde asılmasını yasakladı.

12-) ”Yemekhanede Düzenleme”

Büyükşehir belediyesi yemekhanesinde yeni düzenlemeye gidilerek, daire başkanları, müfettişler, müdür ve meclis üyelerinin kullandığı özel servis bölümü kaldırıldı.

Yavaşın ilk 100 gününe Gökçek’in mirası

Yavaş’ın belediye başkanlığının ilk aylarında şehri 23 yıl boyunca yöneten eski belediye başkanı Melih Gökçek’in dönemiyle ilgili ayrıntılar ve yaşanan polemikler de kamuoyunun yakından takip ettiği gündem maddelerinden biri oldu.

Mansur Yavaş: ”Depolarda Gökçek döneminde tanesi 26 bin 500 TL artı KDV bedeliyle satın alınan ithal ağaçlar bulunuyor. Bunlar uygun yerlere dikilecek.”

Yavaş’ın ilk aylarında Gökçek ile ilgili yaşanan bir başka polemik de zırhlı cip konusu oldu. Belediyeye ait olan ancak Gökçek tarafından kullanıldığı tespit edilen zırhlı cip iade edildi ve satışı gerçekleşene kadar maddi durumu iyi olmayan çiftlerin düğünlerinde kullanılması kararlaştırıldı.

Bu arada yineAnkara Büyükşehir Belediyesi’ne ait başka bir depoda, belediye envanterinde kayıtlı olmadığı belirtilen bir jet ski bulundu. Jet ski’nin kayda alındıktan sonra ihale yoluyla satışa çıkarılması kararlaştırılırken, Gökçek aracın 2010 yılında Ramazan şenlikleri için alındığını açıkladı.

Temmuz ayının ilk günlerinde ise Gökçek’in Dikmen Vadisi’ndeki evinde belediyeye ait güvenlik kamera sistemi olduğu ve eski başkanın bu sistemle vadiyi 24 saat izleyebildiği iddia edildi. Belediye sistemin sökülmesi talimatını verirken, Gökçek ise güvenlik sisteminin belediye lojmanlarına ait olduğunu söyledi.

31 Mart seçiminden bir ay önce açılan soruşturma nedeniyle, Mansur Yavaş hakkındaki yargı süreci de devam ediyor, Ankara’yı “marka kent” yapma hayaline sahip olduğunu kaydeden Yavaş, “Ankaralıların her yeni güne uyandıklarında artık mutlu olmak için birçok sebebi olacak” diyor.

Mansur Yavaş’ın ilk 100 gününü anlatan kitapçık yayınlandı.

Kitapçıkta belediyenin borç ve alacak durumu, iştiraklerin harcamaları, işe alınan ve işten çıkarılan belediye çalışan sayıları yer aldı.

“BELEDİYEMİZİN BİLANÇO DEĞERLERİNDE İYİLEŞME SAĞLANDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR”

“Bankadaki nakit mevcudunun 160 milyon 401 bin 372 TL arttığı,

Kısa dönem alacaklarımızın takip ve tahsilinin hızlandırılarak 18 milyon 11 bin 836TL’nın Belediye hesaplarına dahil edildiği,

Kısa dönem borçlarımızın ödenmesi konusunda titiz davranılarak yapılan ödemelerle toplamda 24 milyon 271 bin 956 TL azaltıldığı, anlaşılmaktadır.

Bu sonuçlar mali durumun iyileştirilmesi çabalarının sonuç verdiğini ve ilk 100 günlük dönemde Belediyemizin bilanço değerlerinde iyileşme sağlandığını göstermektedir.”

Belediyenin gelir yönünden merkezi yönetime bağlılık oranının oldukça yüksek olduğunun belirtildiği kitapçıkta belediyenin öz gelirlerinin artırılması konusunda tedbir alınması gerektiği belirtildi.

İLK 100 GÜNLÜK DÖNEMDE BÜTÇE 136 MİLYON 579 BİN 402 TL FAZLA VERDİ

100 günde yapılan harcamalara da değinilen kitapçıkta şu bilgilere yer verildi:

“İlk 100 günlük dönemi içeren 8 Nisan – 16 Temmuz döneminde yapılan bütçe giderleri toplamı 1 milyar 108 milyon 374 bin 787 TL’dir. Bu giderler daha çok mal ve hizmet alımları, yatırımlar ve borç verme işlemlerinden oluşmaktadır.

İlk 100 günlük dönemde tahsil edilen bütçe gelirleri 1 milyar 244 milyon 954 bin 189 TL yapılan bütçe giderleri ise 1 milyar 108 milyon 374 bin 787 TL’dir.

İlk 100 günlük dönemde bütçe 136 milyon 579 bin 402 TL fazla vermiştir. Bu sonuçlar ilk 100 günde israfın önlenmesi ve bütçe disiplininin sağlanması konusunda alınan tedbirlerin sonuç verdiğini göstermektedir.

Yılın geri kalan kısmında alınacak tedbirlerle bütçe açığının daha da indirilmesi konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.”

“SAYDAMLIK VE HESAP VERME SORUMLULUĞUMUZ GEREĞİ KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ”

Belediyenin bütçesiyle ilgili olarak da özetle şu hususlara değinildi:

“1- Bilanço hesaplarında, alacakların tahsili ve borç ödemeleri dolayısıyla, iyileşme sağlanmış,

2- Toplam 1 milyar 244 milyon 954 bin 189 TL bütçe geliri elde edilmiş,

3- Toplam 1 milyar 108 milyon 374 bin 787 TL bütçe gideri yapılmış,

4- İsrafla mücadelemiz sonuç vermeye başlamış ve ilk 100 günde 136 milyon 579 bin 402 TL bütçe fazlası verilmiştir.

Bundan sonra da Belediyemizin mali yapısının güçlendirilmesi için gerekli tedbirleri alacak ve söz verdiğimiz gibi Belediyemizin mali raporlarını önceden belirleyeceğimiz ilkelere ve sürelere uygun olarak saydamlık ve hesap verme sorumluluğumuz gereği kamuoyu ile paylaşacağız.”

ASKİ’NİN MALİ DURUMU

Belediyenin iştiraklerinden ASKİ’nin de mali durumuna yer verilen kitapçıkta, 100 günlük dönem içindeki değişim şu satırlarla anlatıldı:

“Görevi devir aldıktan sonraki 100 günlük dönemi içeren 8 Nisan – 16 Temmuz döneminde gerçekleştirilen bütçe giderleri toplamı 720 milyon 950 bin 618 TL’dir. Bu giderlerin %74’nü mal ve hizmet alımları ile yatırım giderleri oluşturmaktadır.

İlk 100 günlük dönemde tahsil edilen bütçe gelirleri 587 milyon 220 bin 518 TL, yapılan bütçe giderleri ise 720 milyon 950 bin 618 TL’dir.

Bu sonuçlara göre ilk 100 günde ortaya çıkan duruma bakıldığında gelirde, su ve atıksu tarifesinde %30 oranında yapılan indirim nedeniyle, azalma olduğu ve bütçenin 133 milyon 730 bin 100 TL açık vermesine neden olduğu anlaşılmaktadır.”

AKP’NİN METRO HAMLESİYLE YAPILMASI GEREKEN KESİNTİDEN YAKLAŞIK 20 KAT DAHA FAZLA KESİNTİ YAPILACAK

Hükümetin büyükşehirleri CHP’ye kaptırmasının ardından özellikle metro gelirlerine ilişkin yaptığı değişiklik de kitapçıkta yer aldı. Değişikliğin belediyeyi mali açısından zorlama hamlesi olduğu belirtildi.

Kitapçıkta konuyla ilgili şu bilgi yer aldı:

“Eğer 2018 yılında Belediyemizin Hazine paylarından %5 kesinti yapılsaydı toplamda 208,6 milyon TL kesinti yapılmış olacaktı.

2018 Yılında Bakanlık ile yapılan protokole göre Bakanlık tarafında yapılan metro hattı tahsilat toplamı üzerinden %15 kesinti yapılmak suretiyle ödeme yapılsaydı ödenecek toplam tutar 10,6 milyon TL olacaktı. 01.05.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 30 Nisan 2019 tarih ve 1014 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2018 yılı gerçekleşmelerine göre Belediyemizden (208.648.929 TL – 10.605.000 TL) 198 milyon 43 bin 929 TL yani yapılması gereken kesintiden yaklaşık 20 kat daha fazla kesinti yapılacaktır.”

“KİŞİ VE KURULUŞLARA HİZMET ETMEK YERİNE…”

Belediyenin vizyonuyla ilgili olarak da şunlar kaydedildi:

“Belirli kişi ve kuruluşlara hizmet etmek yerine ‘toplumun çıkarlarını’ gözeten bir anlayışı hâkim kılacak ve hizmetlerin yürütülmesinde ‘eşitlik’ ilkesini dikkate alarak herhangi bir ayrımcılığa fırsat vermeyeceğiz.

Yönetimde ‘katılımcılık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik’ ilkelerini esas alacağız. Bir yandan kaynakların ‘etkili, ekonomik ve verimli’ olarak kullanılması için çalışırken diğer yandan gereksiz ve lüks harcamalara son vererek israfı önleyeceğiz.

Bu çerçevede;

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri “çeşitlendirilerek” yaygınlaştıracak, “bir elin verdiğini diğer elin göremeyeceği” şekilde hak temelli yapılmasına özen göstereceğiz.

Belediyelerin varlık sebebi sayılan sağlıklı bir çevrede insan onuruna yaraşır biçimde çalışma, barınma, beslenme, sağlıklı suya erişme, ucuz ve kaliteli ulaşım kullanabilme, kent kültürünü yaşayabilme gibi öncelikler için kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplumla işbirliği içinde,

“ANKARA’NIN KÖKLÜ TARİHİ VE CUMHURİYET İLE OLUŞAN ‘KENT KİMLİĞİNİN’ KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA TEKRAR CANLANDIRILMASINI…”

Temel faaliyet alanı olan “alt ve üst yapı” yatırımlarında herhangi bir gecikmeye meydan verilmeden tüm çalışmaların gelecek vizyonu kapsamında yürütülmesini,

Ulaşım ile suyun “yeterliliği, kalitesi ve maliyeti” konularında çalışmalar sürdürülmesini,

Tarihi ve kültürel değerlerimize uygun yatay yapılaşma ve sosyal donatı alanlarını çoğaltma amacını taşıyan “planlama ve imar uygulamalarının” değerlendirilmesini,

Ankara’nın köklü tarihi ve Cumhuriyet ile oluşan “kent kimliğinin” kültür ve sanat alanında tekrar canlandırılmasını,

Artan “trafik yoğunluğu” ve “otopark yetersizliği” sorunlarının çözümü amacıyla ulaşım yatırımları yapılmasını,

“AÇ, SUSUZ, YARALI VE HASTA HAYVANLARA ‘SAHİP’ ÇIKILMASI…”

İhmal ve tedbirsizlikten kaynaklanan “kent kazalarının” önlemesine ilişkin tedbirlerin ivedilikle alınmasını,

İl genelinde “tarım ve hayvancılığın” geliştirilmesini ve “istihdam ile refahın” artırılması amacıyla projeler üretilmesini,

Dünyayı birlikte paylaştığımız can dostlarımız; sahipsiz, aç, susuz, yaralı ve hasta hayvanlara “sahip” çıkılmasını, Temel öncelikler olarak ele alacağız.”

Odatv.com

Gülsen Solaker

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: