GÜNDEM

ZAFER, SARI YELEKLİLER’in

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, vergiler konusunda harekete geçti..

Cumhurbaşkanı Macron, çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisinin düşürüleceğini ve şirketlerin ödemesi gereken bazı vergilerin kaldırılacağını açıkladı.

‘ulusal müzakere’ toplantıları…

Sarı Yelekliler’in eylemlerinin sebebi olan sorunlara çözüm bulmak ve taleplerine yanıt vermek için ülke çapında düzenlenen ‘ulusal müzakere’ toplantıları…
Macron: ”Sarı Yelekliler’in eylemleri sürüyor. Ancak kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi gerekli. Aralık ayında Sarı Yelekliler’in taleplerine ilişkin bazı düzenlemeler getirdik.”

”Ülkede son iki yılda yapılan reformları doğru buluyorum ve devam etmesi gerektiğine inanıyorum.”

Emmanuel Macron

Macron: ”’Sarı Yelekliler hareketi’ derin bir adaletsizlik duygusunu aktarıyor. Ülkemizde oy kullanma zorunluluğu getirilmesine yönelik bir talep var, ancak bunu doğru bulmuyorum ve bu talep şu an yaşanan sorunlara çözüm üretmiyor.”

MACRON’un, ‘CEK – CAK’ları…

1-) Halkın referanduma gidebilmesi için gereken imza sayısı, 4.5 milyondan 1 milyona indirilecek…

2-) 2022’ye kadar belediye başkanlarının onayı olmadan kentlerde okul ve hastaneler kapatılamayacak…

3-) Çalışan vatandaşların ödemesi gereken gelir vergisi düşürülecek…

4-) Şirketlerin ödemesi gereken bazı vergileri kaldırılacak…

5-) Kamu harcamaları düşürülecek…

6-) Öğrencilere daha iyi eğitim verilebilmesi için anaokul ve ilkokullardaki sınıflar, birkaç sene içinde 24 öğrenciyi geçmeyecek şekilde hazırlanacak…

7-) 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşına 1 Ocak itibarıyla yeni düzenleme getirilecek…

😎 İklim değişikliği ile mücadele ülkenin kalbinde yer alacak…

NE OLMUŞTU?

Fransız otomobillerinde en çok kullanılan akaryakıt türü olan mazotun litre fiyatı son 12 ay içerisinde yüzde 23 artış gösterdi. Böylece 2000’lerin başından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Fiyatlardaki artışın temel nedenini hükümetin çevreyi korumak adına fosil yakıt tüketimini caydırıcı hale getirme isteği oluşturuyor.

Son olarak Fransız hükümetinin 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere mazot ve benzinde tekrar fiyat artışına gitme kararı tepki topladı.

Bu karara karşı ilk protesto eylemi 17 Kasım’da düzenlendi ve bu gösteriye 300 binden fazla kişinin katıldığı açıklandı. Ancak son dönemde genel olarak hükümetin politikalarından memnun olmayan ve hayat pahalılığından şikayetçi olan kesimlerin de eylemlere katıldığı görülüyor.

İlk etapta sokağa dökülen eylemcilerin önemli bir kısmını araç sürücüleri oluşturuyordu.
Her araçta bulunması zorunda fosforlu sarı yelekleri giydikleri için protestocular da kısa sürede Sarı Yelekliler olarak anılmaya başlandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: