GÜNDEM

‘Muhalefetin yapacağı tek şey de suç duyurusunda bulunmak’

”YSK’nin üzerinde aslında çok ciddi bir yük var. Tüm sürecin sonucunda ya, ‘evet Türkiye’de hukuk, yargı diye bir şey kalmamış, ya da her şeye rağmen bir nüve var’ diyeceğiz. Bunu, YSK’nin kararları söyletecek. Türkiye’nin hukukla, demokrasiyle imtihanını YSK verecek aslında.”

”YSK’nin KHK’li seçilmişlere mazbata verilmeyeceği yönündeki kararı hukuki  değil”


Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Mustafa Karadağ:
”YSK’nin KHK’li seçilmişlere mazbata verilmeyeceği yönündeki kararı hukuki değil. Muhalefetin yapacağı tek şey de suç duyurusunda bulunmak. Seçmenin verdiği yetkileri kim koruyacak?”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş ve 31 Mart yerel seçimlerinde seçilmiş adaylara mazbatalarının verilmemesi kararı nedeniyle HDP’nin 6 merkezde kazandığı belediyeler, partinin elinden alınmış oldu. 

Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Mustafa Karadağ:
”YSK’nin bir kişiyi adaylığa kabul etmesi, aynı zamanda seçildikten sonra belediye başkanı olarak görev yapmasını da kabul etmesi demektir. Yani ‘belediye başkanı olabilir’ diyerek seçime girmesine izin verilen bir kişinin, daha sonra ‘KHK’lidir belediye başkanı olmasına engeldir’ denilerek mazbata vermemek tamamen siyasi bir olaydır.”

Mustafa Karadağ

Türkiye’de hukuk ne kadar üstündür?

”Cumhurbaşkanı’nın, İçişleri Bakanı’nın ‘Seçilseler bile göreve başlatmayacağız’ sözlerinin arkasından YSK’nin böyle bir karar alması bu kadar tesadüf ancak delil olur. Üstünde durulması gereken şey belki de budur. Türkiye’de hukuk ne kadar üstündür, bağımsızdır ya da YSK ne kadar bağımsızdır? Arkasından bir de YSK’nin seçilen üyelerinin görevinin Anayasa’ya aykırı olarak bir yıl daha uzatılmasını eklersek, Türkiye demokrasisi bakımından çok farklı bir şey ortaya çıkar.”

Hukuksuzluk ‘temel hukuk’ kuralı haline gelmiş!

”KHK’li olmak kişinin seçilme hakkını elinden almaz. İkisinden birisi yanlış. Ya seçime girmelerine izin vermeleri yanlış ya da şimdiki kararı yanlış. Yasalar politik tercihlerdir. Hukuk da bu anlamda biraz siyasal bir olgudur. Ama hukuk kural haline girdikten sonra daha objektif ve soyut olmalıdır. Hukukun üstünlüğü dediğimiz şey budur. Kurallar herkes için eşit uygulanacaktır ve her zaman uygulanacaktır. Seçilen kişiye mazbata vermemek hukuki bir sonuçtur ama hukukla açıklanacak bir şey değildir. Hukuksuzluk ‘temel hukuk’ kuralı haline gelmiş.”

Hukukla, demokrasiyle imtihanını YSK verecek!

Karadağ: ”YSK’nin üzerinde aslında çok ciddi bir yük var. Tüm sürecin sonucunda ya, ‘evet Türkiye’de hukuk, yargı diye bir şey kalmamış, ya da her şeye rağmen bir nüve var’ diyeceğiz. Bunu, YSK’nin kararları söyletecek. Türkiye’nin hukukla, demokrasiyle imtihanını YSK verecek aslında.”

Şu anda hukuk hiçbir şeydir, iktidar her şeydir, o bağlamdayız.

”YSK muhalefetin itiraz ettikleri yerlerdeki başvuruları reddetme yönünde kararlar aldı. İktidar itiraz ettiğinde kabul ediliyor, muhalefet ettiğinde reddediliyor. Ne yazık ki doğru kararlar değil.  Artı bir oyla kazanılıyor seçimler. Geçerli oylar konusunda YSK’nin içtihatları var. Tartışma yoktur. Geçersiz oylar tartışılacak. İtimat etmek zorundalar sayıma.  Oyun nasıl geçerli olduğu gayet açık. 5 defa, 10 defa sayılırsa bu oylar, o zaman güven ortadan kalkar. Bizim yaşadığımız şey de bu. Kimse kimseye güvenmiyor. Şu anda hukuk hiçbir şeydir, iktidar her şeydir, o bağlamdayız. Bu da sıkıntılı bir durum.”

YSK’nin içtihatlarından dönmekle suç işliyor!

Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Mustafa Karadağ:
”Seçim suçlarının yargılanması ya da soruşturulması izne tabi suçlar değil, böyle bir durumda yetkili savcıların hemen olaya el atması gerekir. YSK içtihatlarından dönmekle suç işledi. Dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Japonya’da olsaydı Japonlar intihar ederdi, Amerika’da olsa istifa ederlerdi. Ama Türkiye’de herkes görevinin başında,  herkes usulsüzlüğe devam ediyor. Muhalefetin yapacağı tek şey de suç duyurusunda bulunmak. Seçmenin verdiği yetkileri kim koruyacak?”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: