''25 milyarlık bir bütçe söz konusu. Bu bütçeden hem AKP'nin hem de ona yakın sivil toplum kuruluşlarının aşırı derecede finanse edildikleri belgelerle sabit.''

 Gazeteci Fikret Bila, seçim sonrası itiraz sürecini değerlendirdi…

Fikret Bila: “Maltepe sayımı bitince seçimi kazanan aday belediye başkanı ilan edilmeli, mazbatasını almalı.”

Yerel seçimlerin üzerinden 15 gün geçti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kim olacağı hala belli değil. Birçok ilçede oyların yeniden sayımı tamamlandı. Maltepe’de ise sayım halen devam ediyor.

Fikret Bila

Gazeteci Fikret Bila: ‘YSK doğrudan kamuoyunu bilgilendirmedi ve bu sebeple itiraz süreci ile ilgili kafalar karışık. Maltepe’de sayım sonuçlandığında önde gelen aday belediye başkanı ilan edilmelidir ve mazbatası verilmelidir. Bu Sayın İmamoğlu ise ki öyle görünüyor, mazbatasını almalıdır. Kamuyou bir yorgunluk, kaygı yaşıyor. Ekonomi de sürecin uzatılmasından etkileniyor.”

‘Ciddi bir usül tartışması çıkacak!’

Bila: ”Hukuk otoritelerine göre olağanüstü itiraz, il seçim kurulu tutanakları birleştirdikten sonraki 7 gün içinde yapılabiliyor. 1 Nisan’da tutanaklar birleştirilmiştir. Bu durumda da 8 Nisan’a kadar bu yolun kullanılması gerekiyordu. İtiraz yapıldıktan sonra ciddi bir usül tartışmasının çıkacağını düşünüyorum.”

‘AKP, ona yakın sivil toplum kuruluşlarının aşırı derecede finanse ediyor.’

Fikret Bila

”AKP, seçim iptali olasılığı bulursa bundan ekonomik sebeplerle vazgeçmeyecek. İktidarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetmesi hem ekonomik hem siyasi açıdan çok önemli. 25 milyarlık bir bütçe söz konusu. Bu bütçeden hem AKP’nin hem de ona yakın sivil toplum kuruluşlarının aşırı derecede finanse edildikleri belgelerle sabit.”

‘AKP iktidarı için bir siyasi dönüm noktası!’

Fikret Bila: ”İlk defa istanbul, Ankara, İzmir gibi 11 metropolde seçimin kaybedilmiş olması, AKP iktidarı için bir siyasi dönüm noktası olabilir. Bu 11 metropol, sanayisi olan, ticarete yön veren, ekonomisi ve eğitim düzeyi güçlü kentler. Bunların CHP yönetimine geçmiş olması burada yaşayanların bir siyasi tercih yaptığını gösterir. Bundan sonraki genel seçimlere böyle bir tercihin yansıması olasılığı AKP bakımından düşündürücüdür.”

”İktidar, daha büyük bir farkla kaybetme olasılığına, ekonominin zor duruma girmesi riskine rağmen İstanbul’u kazanmak için bu bedeli ödeyebilir.”

Fikret Bila

”CHP seçimin yenilenme olasılığını düşünmek istemiyor. Ankara kulislerinde, CHP’nin bunu kabul etmeyeceği, seçime katılmama gibi sert kararlar alabileceği konuşuluyor. AKP’nin istemeyerek de olsa belediye başkanlığını teslim etmek zorunda kalacağı, bu süre içinde vakit kazandığı yorumları yapılıyor.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: