‘Cumhur ittifakı gözden geçirilmeli!’

Star yazarı Resul Tosun, ”Seçim sonuçlarına ilişkin olarak, sonuçlar ayrı ayrı masaya yatırıldığında ittifak meselesinin gözden geçirilmesi gerektiği kanaati oluşacağını düşünüyorum”

“Ortak aday çıkarılmayan seçim bölgelerinde AKP ve MHP rekabet etmiş kaynaşma yerine ayrışma yaşanmıştır.”

Resul Tosun: “İttifaka karşı değilim. Aksine ‘Cumhur İttifakı’ sayesinde ülkenin siyasi istikrarı garanti altına alındığına inanıyorum. Seçmen hem başkanlık sistemine hem de başkana güven oyu vermiştir.”

İttifak meselesi gözden geçirilmeli!

“Muhalefetin, Erdoğan karşıtı emperyalist güçlerin ve uzantılarının bu bağlamdaki itirazlarına gereken cevap İttifak sayesinde verilmiştir. Ancak her seçim bölgesindeki sonuçlar ayrı ayrı masaya yatırıldığında ittifak meselesinin gözden geçirilmesi gerektiği kanaati oluşacağını düşünüyorum.”

Resul Tosun

Bu işte MHP karlı!

”Kabul edelim ki ittifakın en kârlı partisi MHP’dir. İttifak sayesinde hem başkan sayısını artırmış hem de üyeliklerde hatırı sayılır bir kazanım elde etmiştir. İttifakın doğasında bu vardır. Bu sonuca saygı göstermekten başka yapılacak bir şey yoktur.”

”Şunu da kabul etmek gerekir ki iki partinin bir araya gelmesi, sonuca matematikte olduğu gibi yansımıyor. İki kere ikinin dört etmesi gibi dört etmiyor. Siyasi ittifaklarda bazen iki kere iki beş bazen de üç edebiliyor.”

İttifak tabana yansımadı!

Resul Tosun

”Tepedeki anlaşma tabana tam olarak yansımayabiliyor! İttifak partilerinin tabanlarında diğer partiye sıcak bakmayanlar olabiliyor: Mesela Ankara AKP adayına kimi MHP’lilerin oy vermemesi muhtemel olduğu gibi, Adana’daki MHP adayına da kimi AKP’lilerin oy vermemesi muhtemeldir. Burada sadece bir partiyi töhmet altında bırakmak doğru olmaz! Bence bu durum da doğaldır.”

Kaynaşmanın yerini ayrışma almış!

”Buna rağmen ortak aday çıkarılan seçim bölgelerinde ittifak partisi mensupları ortak adaya destek vermişler ve bir ikilik yaşanmamış aksine iki parti tabanında bir kaynaşma görülmüştür. İttifakın emperyalist oyunlara set çekmesinin yanı sıra en faydalı olduğu hususlardan biri de tabandaki yakınlaşma ve kaynaşmadır. Fakat ortak aday gösterilmeyen seçim bölgelerinde bu kaynaşmanın yerini ayrışma almış ve bence her iki parti de bundan zarar görmüştür. Fakat en büyük zararı da AKP görmüştür.”

İlçeler bir yana Bayburt, Kütahya, Çankırı, Erzincan, Kastamonu, Karabük ve Karaman illerinde belediye AKP’den MHP’ye geçmiştir.

Resul Tosun

”Ama hem AKP lideri hem MHP lideri ittifakın pazara kadar değil mezara kadar süreceğini ilan ederken ve kimi bölgelerde kaynaşma yaşanırken kimi bölgelerde rekabet ve ayrışma yaşanması ittifaka gölge düşürür diye düşünüyorum.

”Dolayısıyla ben diyorum ki, mademki ittifak mezara kadar sürecek öyleyse ülkenin bir kısmında ittifak yapıp öteki kısmında rekabet etmek yerine bütün seçim bölgelerinde ortak aday ve ortak liste ile çıkılmalı ki tabandaki kaynaşma eksilmeden devam etsin.Ya da ittifak sadece cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde yapılsın! Ne dersiniz?”

Kaynak

tr.sputniknews.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.