GENEL

Türkiye’de muhalefet çok erken sevinmemeli

”Ve şimdi özellikle Ankara ile İstanbul’daki mağlubiyetler uzun kariyerinde ayağının takıldığı taşlar olarak görülebilir. Hatta belki de başkanın çöküşünün bir işareti.”

Türkiye’de muhalefetin ve iktidarın geleceği

‘Seçim sonuçlarının Erdoğan’ın kariyerini olumsuz etkileyeceği görüşündeyiz.’

İtalya’nın gazetelerinden La Repubblica:
“Erdoğan bu seçimleri, kendisiyle ilgili şahsi bir referanduma çevirmek için elinden geleni yaptı. Ülkeyi etkisi altına alan ekonomik durgunluğun olumsuz etkilerini ve bu durgunluğun siyasi bedelini kendi popülaritesi ile hafifletmeye çalıştı. Ancak bunda başarılı olamadı. Ve şimdi özellikle Ankara ile İstanbul’daki mağlubiyetler uzun kariyerinde ayağının takıldığı taşlar olarak görülebilir. Hatta belki de başkanın çöküşünün bir işareti.”

Erdoğan’ın yönetim tarzı ülkesindeki bazı çevrelerde bıkkınlık yarattı’

Fransa’nın gazetelerinden Dernières Nouvelles d’Alsace:
“Erdoğan gibi, baskı altına alma konusunda ustalaşmış bir isim bile sandıktan çıkan değişimin farkına varabilmeli. Sembolik öneme sahip İstanbul ve Ankara’da partisinin çektiği sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda, oyunun kuralını değiştirmek için yoğun çaba sarfetmiş olan Erdoğan’ın yüzündeki öfkeli ifadeyi hayal edebiliriz.”

”Ülkenin ekonomideki akciğeri İstanbul ve siyasi merkezi Ankara, Erdoğan’ın yönetim metotlarından artık bıktıklarını açıkça ortaya koydu. Rejimin sesini duyurma ve tanıtımını yapma imkanı bulamayan rakipleri, doğal olarak ekonomik durgunluktan kaynaklanan homurdanmadan oyları toplayarak faydalandılar.”

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum sandığa yansıdı’

İspanya’nın El Mundo gazetesi:
“Otoriterliğiyle raydan çıkan Türkiye‘nin cumhurbaşkanı hiç beklemediği bir engelle karşılaştı: Seçmenler. Pazar günü, uzun zaman sonra Erdoğan’a ilk yenilgiyi tattıran seçimler, ülkeyi felakete sürükleyen politikanın reddi anlamına geliyor.”

”Türkler ağır bir ekonomik durgunluk, giderek artan işsizlik ve biraz da hükümetin ekonomide aldığı yanlış önlemler neticesinde yaşanan yüksek bir enflasyonla kıvranıyor. Ve tüm bunlar, anayasadaki değişiklik sayesinde başkanın neredeyse sınırsız bir güce sahip olduğu, basın özgürlüğünün yokluğuyla adından söz ettirdiği, baskıların son zamanlarda çok ağırlaştığı ve muhalefetin neredeyse tamamen etkisiz hale getirildiği bir senaryo içinde yapılıyor.”

Seçim sonuçları, Türkiye’nin ekonomik durumu ile açıklanabilir

Hollanda’da yayınlanan De Telegraaf:
“Erdoğan’ın tarihi yenilgisinin ana sebepleri ekonomideki durgunluk ve yüksek enflasyon. İkisinin de sebebi Erdoğan yönetimi altındaki ekonomi politikaları…”

”Asıl soru şimdi Türkiye’de ne olacağı? Bir yanda medyanın büyük bir kısmı hala Erdoğan’ın elinde. Ayrıca anayasadaki değişiklikler sayesinde ülkenin cumhurbaşkanı çok geniş yetkilere sahip. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimi 2023 yılında yapılacak. Yani seküler Türkiye’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde.”

İktidar hala çok güçlü bir biçimde Erdoğan’da’

İsviçre’den Neue Zürcher Zeitung Gazetesi:
“Bir anlamda bir kamuoyu yoklaması da olan seçimler Erdoğan için hayal kırıklığı oldu. Ama bundan fazla da bir şey yok ortada. Zira ülkenin belirleyici iktidar koşullarında bir şey değişmeyecek. Oldum olası merkezi bir devlet yapısına sahip olan Türkiye, Erdoğan’ın tek adam yönetiminde süper merkezi bir ülke haline geldi”

‘Hoşlanılmayan belediye başkanlarının para kaynağı, hükümet tarafından kapatılabilir. Parlamento seçimleri ancak 2023 yılında yapılacak, kaldı ki o parlamentonun da başkanlık sistemine geçildiğinden beri yetkileri zaten budandı.”

”Ayrıca Erdoğan seçim kampanyasındaki tehdidini gerçeğe dönüştürerek  “terörist“ belediye başkanlarının yerine kayyım atayabilir; Kürt yoğunluklu kentlerin birçoğunda daha önce yaptığı gibi. İstanbul ve Ankara’da buna cesaret edemeyecektir. Ancak başkanın iktidarı için her daim nasıl mücadele ettiğini bilenler, ondan her şeyi bekliyor. Türkiye’deki muhalefet çok erken sevinmemeli.”

Kaynak


©Deutsche Welle Türkçe
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: