İşkence iddialarını çok ciddiye alıyoruz

‘Türkiye’deki işkence ve kötü muamele iddialarını çok ciddiye alıyoruz’

Alman hükümeti, Türkiye’deki işkence ve kötü muamele iddiaları çok ciddiye alınıyor. Demirtaş’ın da yer aldığı siyasi tutukluların yargılama sürecini büyük bir dikkat ve endişe ile izleniyor.

Alman hükümeti:

“Demokratik meşruiyete sahip muhalefetin bir bölümüne karşı yargı yoluyla atılan adımlar Alman Hükümeti tarafından büyük bir dikkat ve endişe ile izlenmektedir.”

”Alman hükümetinin çok yakından takip ettiği olaylardan biri ; ‘HDP ve DBP’nin 94 belediye başkanının, AKP’nin 9, MHP’nin 3 ve CHP’nin de 2 belediye başkanının görevden alınması, yerlerine kayyım atanması durumu…”

HDP’lilerin Tutukluluğu?

Sol Parti;

”Türkiye’deki kardeş partimiz olan HDP ile ilgili olarak ve HDP’li tutuklular hakkında ayrıntılı bilgiler talep ettik.” 


Alman Hükümeti:

”HDP’nin 10 eski  milletvekili ile 5 bini aşkın parti üyesi ve sempatizanı tutuklu. Ayrıca, 2015 yılından bu yana tutuklanan veya gözaltına alınan 90 belediye başkanı ve seçilmiş yerel yöneticiden 40’ı halen hapishanede.”                                      

Türkiye’deki Tutuklu gazetecilerin durumu nedir?

Sol Parti soru önergesinde, AİHM’in serbest bırakılması yönündeki kararına rağmen HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş‘ın tutukluluğunun sürmesi hakkında Alman hükümetinin değerlendirmesini de sordu…

Merkel hükümeti:

“Federal Hükümet ısrarlı bir şekilde ve farkı düzeylerde, muhalefet temsilcileri hakkında yürütülen kovuşturmaların hukuk devleti ve Türkiye’nin uluslararası alanda uymakla yükümlü olduğu ilkelere uygun yürütülmesi için girişimlerde bulunmaktadır. Türkiye’deki dış temsilciliklerimizde de bu amaç doğrultusunda Türkiye’de ilgililer hakkında yapılan duruşmalara gözlemci olarak düzenli bir şekilde katılmaktadır.” A ”Görevleri nedeniyle tutuklu olan gazetecilerin sayısına ilişkin sivil toplum örgütleri farklı rakamlar veriyor. Türk Bağımsız Gazeteciler Platformu’na (P24) göre Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı 159.”

Federal hükümet, basın özgürlüğünün korunması için Türk hükümeti nezdinde yoğun girişimlerde bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi yükümlülükleri, Türkiye dahil altına imza atan herkes için bağlayıcıdır.

Türkiye’deki İşkence İddiaları Takip Ediliyormu?

Merkel hükümeti;

‘Türkiye’deki işkence ve kötü muamele iddiaları, son derece ciddiye alınıyor. Tutuklulara yönelik kötü muamele ve işkence iddialarını, büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Hükümet, bu iddialar konusunda hükümet dışı örgütlerin temsilcileri ile düzenli bir iletişim içerisinde bulunuyor. Hükümet, hem Türkiye ile temaslarda hem de ilgili uluslararası forumlarda, cezai kovuşturmalarda hukuk devletine uyulmasını gündeme getirmektedir.”

İşkence Hakkındaki Bilgiler Nedir?

Sol Parti, hükümete “polis, asker ya da istihbarat görevlilerinin gözaltılar sırasındaki işkence ve kötü muamelesi hakkında ne tür bilgilere sahip olduğunu” da sordu.

Alman hükümeti:

“Federal hükümette, kişilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, işkence ve kötü muamele suçlamalarının yer aldığı, doğrulanması imkanı bulunmayan raporları bulunmakta. Bu raporlar özellikle Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası ile ilişkili.”

‘Karanlık Mekanlar’ Varmı?

2019 Ocak ayında Hür Demokrat Partili milletvekili Stephan Thomaenin; ‘Türkiye’de hukuk yok sayılıyor, ayrıca ‘karanlık mekanlar’ olarak adlandırılan merkezlerde işkence yapılıyor’ iddiaları hakkında…!

Alman hükümeti:

Türkiye’deki Cezaevlerinde Durum Nedir?

”Bu iddialar hakkında sahip olunan bilgiler, Almanya’nın güvenliğine zarar verebileceği, Alman istihbaratının faaliyetlerini zaafiyete uğratabileceği gerekçesiyle açık bir şekilde paylaşılamaz, gizlilik derecisindeki bu bilgilerin ancak Federal Meclis’teki özel bölümde sadece milletvekilleri tarafından okunabilir.”

Alman hükümeti:

”Türkiye’deki cezaevlerindeki duruma ilişkin olarak; birçok hapishanenin kapasitesi aşılmış durumda. Türkiye’de toplam kapasitesi 213 bin 862 kişi olan 288 cezaevi bulunuyor. 20 Kasım 2018 tarihli verilerine göre ise cezaevinde tutulan kişi sayısının 260 bin 144 kişiye ulaştı.”

© Deutsche Welle TürkçeDeğer Akal

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.