GENEL

Venezuela karanlığı

Guaido, Maduro’nun görevinden ayrılması için baskı yapıyor ve ülkede erken seçimlerin düzenlenmesini talep ediyor.

Maduro karşıtları; Elektrik kesintileri, altyapıya yapılan yetersiz yatırım, yönetimdeki hatalar ve rüşvet faktörleri neden oldu…”

Venezuela’da üç hafta sonra ikinci büyük elektrik kesintisi yaşanıyor.
Elektrik ağının rahatlatılmasını hedefleyen önlemler dahilinde; Ülkede okullar ve iş yerleri tatil edildi. Ancak rağmen ülkede birçok bölge saatlerce karanlığa gömüldü.

Dükkânlar kepenk indirdi, Metro tamamen kapatıldı ve oldukça az sayıda otobüs seferlerine devam etti. Havalimanlarında da yolculara bilgisayar desteği olmadan hizmet verildi.

Ülkedeki 23 eyaletten 21’inin kesintiler yaşandı. İnternet sansürünü izleyen sivil toplum örgütü Netblocks; ’18 eyaletteki kesintiler telekomünikasyon ağı üzerinde ağır etkiler yarattı.’

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez: “sabotaj yine ülkenin güneyindeki Guri Hidroelektrik Santrali’ni hedef aldı. Söz konusu santral, ülkedeki elektrik ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor. Kaba imparatorluğa ve dalkavuklarına karşı halk olarak biriktirdiğimiz sonsuz güçle bu elektrik savaşını kazanacağız.”

İki hafta önce Venezuela tarihinin en uzun süren elektrik kesintisi yaşanmış ve kesinti bir hafta sürmüştü. Devlet Başkanı Nicolas Maduro kesintilerden ABD’nin siber saldırılarını ve Washington’ın destek verdiği muhalif lider Juan Guaido’yu sorumlu tutmuştu.

Aralarında ABD ve Almanya’nın da olduğu 50’den fazla ülke tarafından geçici devlet başkanı olarak tanınan Guaido, Maduro’nun görevinden ayrılması için baskı yapıyor ve ülkede erken seçimlerin düzenlenmesini talep ediyor. Maduro ise, Guaido’yu ABD’nin desteğiyle kendisine karşı darbe yapmakla suçluyor.

DW,AFP/SÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: