GENEL

Yeni Ekonomi Programı (YEP) denilen belgeyi ciddiye almak söz konusu değil.

Prof. Dr. Korkut Boratav: “Finansal istikrarın da güvenceli olmadığını gösteriyor. Her an olumsuz sürprizlerle karşılaşabiliriz.”

Prof. Dr. Korkut Boratav: ‘Yeni Ekonomi Programı (YEP) denilen belge baştan zaten büyüme tahminiyle çöktü!’

Korkut Boratav

Prof. Dr. Korkut Boratav: “Görüyorsunuz, iki günde dövizde yukarı hareket ve cari fazlanın dört ay sonra son bulması finansal istikrarın da güvenceli olmadığını gösteriyor. Her an olumsuz sürprizlerle karşılaşabiliriz.”

Prof. Dr. Korkut Boratav: ”Üretken sektörler küçülürken hizmetler sektörü ile ekonomi ayakta tutulamaz…”

Berat Albayrak

Boratav:
”OECD gibi bazı kurumların, Türkiye’nin 2019 bilançosunun ‘eksi’ olacağına ilişkin tahminleri var. Yeni Ekonomi Programı (YEP) denilen belgeyi ciddiye almak söz konusu değil. O belge baştan zaten büyüme tahminiyle çöktü. Onun dışında bazı derecelendirme kuruluşları da eksi büyüme tahmin ediyor”

”Yılın ilk yarısının eksi olacağı ortada.”

Prof. Dr. Korkut Boratav: ”2019’a ilişkin olarak, şu kesin diyemem ancak daha güçlü olasılık yılın ilk yarısının eksi olacağı ortada.”

“Zaten iki ayı geride bırakıp üçüncünün ortasına geldik. Bütün nesnel üretim göstergeleri son çeyrekteki düşmenin aynı hızla, hatta hızlanarak devam ettiğini gösteriyor. Sonraki rakamlara bugün öngörmek zor. Ancak uzun vadeli büyümeyle ilgili nesnel göstergeler kesinlikle olumsuz. Çünkü sermaye birikimindeki düşme yarının büyüme potansiyelini belirler, oradaki güçlü erime ileride parlak büyüme bilançosu göstermiyor.”

Kaynak

haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: