“ARAP BAHARI’NDAN SONRA KADININ KOŞULLARI DAHA DA ZORLAŞTI” 

 Bu hafta, Arap dünyasının gündeminde olanlar;

  • Cezayir’deki protesto gösterileri,
  • IŞİD’le mücadelede gelinen son durum,
  • Suriye’deki krizle bağlantılı gelişmeler,

Arap dünyasında bu senede, arap kadının durumu ve arap dünyasının bu konuda ne kadar yol aldığı’ tartışmaları şeklinde geçti.

Suudi Arabistan’da kadına yönelik birçok sınırlı reform hayata geçirildi. Son olarak Washington Büyükelçiliği’ne bir kadın atandı. Muhalif aktivistlere göre bunlar sadece Batı’nın gözünü boyamak içindi

Arap basınında çıkan bazı yorumlara göre, Arap Baharı sonrası Ortadoğu’da kadının durumu daha da kötüye gitti. Özellikle Suriye, Irak, Libya ve Yemen gibi iç savaşın yaşandığı ülkelerde kadın toplumun en zarar gören kesimi oldu.

Meysa Jayousi – Mısır samanews

“Ortadoğu’da kadının tek endişesi veya en büyük endişesi onun iş hayatına katılımı değil. Ortadoğu kadınının daha büyük ve daha derinlere kök salmış sorunları ve zorlukları mevcut. Birçok Arap ülkesi, kadını toplumun esaslarından biri olarak eşitliği sağlayacak kanunlardan yoksun.”

”Arap Baharı’ndan sonra özellikle Yemen, Suriye ve Irak gibi ülkelerde kadının koşulları daha da zorlaştı. Arap Kadın Örgütü’nün verilerine göre Arap ülkelerinden yaşanan göçlerde kadının oranı yüzde 44’e ulaşmış durumda.”‘

 Raşa Ümran – El Arabi El Cedid gazetesi

“Başta Arap ülkeleri olmak üzere üçüncü dünya ülkelerinde Dünya Kadınlar Günü’nden bahsetmek tam bir mizah…”

”Genel medyada ve sosyal medya da, erkekler bu güne özel kadını övmek için yazdığı şiirleri ve kasideleri duyan, bu günün dünya güzelleme günü olduğunu sanacak…”

”Arap kadınının tek eksiği erkekten bu tarz dalkavukluk ve güzellemeleri dinlemek kalmış sanki…”

”Sanki kendisine karşı ‘sosyal zorbalık’, ‘sistematik şiddet’ yokmuş gibi…”

”Sanki ‘cinayetlere’, ‘siyasi ve toplumsal tacize’ maruz kalmıyormuş gibi…”

”Kimse ona ‘beğenmediği ve tercih etmediği giyim ve yaşam tarzı’ dayatmıyormuş gibi…”

‘Sanki kadınlar savaşların, siyasetin ve ideolojilerin kurbanı olmuyorlarmış ve geleceği siyasi oyunlara alet edilmiyor, yaşam hakkı elinden alınmıyor, hem evde hem sokakta onuru ayaklar altına alınmıyor ve cinsel zorbalığa maruz kalmıyormuş gibi…”

”Onu korumak ve dinin gerekliliklerin uygulanması bahanesiyle sosyal hayattan kısıtlanmıyormuş gibi,”

”Arap kadınının kadınlar gününde tek eksiği bir erkeğin ona vereceği bir gül. Ancak her iki kolu da kesildikten ve ağzı kapatıldıktan sonra bu gülü nasıl alacağını da bilemiyor.”

Liza İshak – Raİ Al Youm gazetesi

“Yaraya dokunalım ki ikiyüzlü övgülerin dehlizlerinde boğulmayalım. Kadının ihtiyacı olan bahar aylarında bir veya iki özel gün değil.”

”Kadının İhtiyacı olan, ona bu özel günlerde onun toplumun hizmetçisi olarak mutfaktaki yerini güçlendirecek bir tencere hediye edilmesi de değil.”

”Bu günün anlamı, kadının iş hayatındaki perişan durumuna başkaldırmasından geliyor. Dolayısıyla bu gün yapmamız gereken, özellikle Arap dünyasında ailevi, toplumsal, ekonomik, dini baskıların artması karşısında daha fazla adalet ve eşitlik talep etmektir.”

”Gelin bu özel günde annelere ve kadınlara onların toplumdaki yerini güçlendirecek ve yaşadığı şartlardan çıkmasını sağlayacak kanunlar hediye edelim. Çünkü kadın, hizmetçi, vücut, şehvet, ayıp veya herhangi bir mal değil.” 

Hena Dekruri – Mısır El Ahram gazetesi

“Kadının kadına yönelik şiddeti beni şoke ediyor, düşünmemi sağlıyor. Bu şiddet tarzı ataerkil toplumun kadına yönelik şiddetinden daha tehlikeli ve korkutucudur.”

”Bir anne daha önce ailesinin evinde onu kısıtlayan ve acı çekmesine neden olan, erkek kardeşleri karşısında negatif ayırımcılığa uğramasına ve onlara hizmet etmeye mecbur bırakan, sırf kadın olduğu için çoğu zaman miras hakkından mahrum bırakan anlayışı kendi kızı için de neden kabul eder?”

”Neden bazı anneler hâlâ kendi kızlarını kısıtlama konusunda ve kendi fikirlerini söyleme haklarından onları mahrum bırakma hususunda abartıya kaçabiliyor? Hem de onları toplumdan korumak adına ve toplumun ne olduğunu sorgulamadan.” 

BBC Arapça

“Arap kadınının geçtiğimiz yıl boyunca ‘elde ettiği bazı kazanımlar’ sürekli eleştirilerin odağında oldu. Bunun da başlıca nedeni bu kazanımların ‘siyasi amaçlı’ olarak görülmesin.”

”Suudi Arabistan’da ‘Özgür Suudi Gençler’ adlı sosyal medya hesabına göre Suudi Prensesi Rima bint Bender bin Sultan bin Abdülaziz el Suud’un Washington’a büyükelçi olarak atanması, Suudi yönetimince, Batı’ya kadın haklarına saygılı oldukları konusunda ikna etmek için yapıldı.”

”Bu da bazı sivil toplum kuruluşlarının ülkeden kaçan Suudi genç kadınları gündemine alması ve reform talep eden kadın aktivistlere yönelik işkence haberlerinden sonra geldi.”

Yemina Hamdi – Al Arab gazetesi

“Erkeğin kadın haklarını tanıması eğer daha güzel ve müreffeh bir dünya yaratacaksa ve bu dünyada sadece kadınlar değil aksine herkes daha iyi bir durumda olacaksa; Erkekler neden kadının haklarını tanımıyor?”

”Bana göre, dünya kadına saldıran herkesin yargılanması, cinsel tacizle ilgili her türlü kabahat ve gerekçenin reddedilmesi ve gelecek nesillerin kadın-erkek eşitliği konusunda cesaretlendirilmesiyle dünya daha güzel bir hal alacak.” 

Kaynak

www.gazeteduvar.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: