UYARIYORUZ, MARMARAY HENÜZ HAZIR DEĞİL!

”Yerel Seçim öncesi, alelacele hattın açılması telafisi imkânsız kazalara neden olacak…”

‘AKP’nin Uyguladığı ulaşım politikalarının ağır sonuçları yaşanan tren kazalarında kendini gösterdi.’

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş:

”Tarih 15 Şubat 2000 / İstanbul Boğazı Tüpgeçit Projesi
Resmi Gazete de yayınlanarak start verilmiştir. Tarih 29 Ekim 2013 / 5 istasyondan oluşan 13,6 km’lik boğaz tüp geçişi açılmıştır.. Tarih 31 Aralık 2018/ yetiştirilmeyen/ yetiştirilemeyen Marmaray Projesi Yerel Seçim öncesi ŞOV amaçlı olarak yüzeysel hatları henüz test ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan açılış yapılacaktır..

Gebze-Halkalı hattının açılması telafisi imkânsız kazalara neden olacağından başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü ve sertifikasyon teşkilatını uyarmayı görev olarak kabul ediyoruz.”

Bektaş:

”AKP’nin göreve geldiği 2002 yılından bu zamana kadar uyguladığı ulaşım politikalarının ağır sonuçları yaşanan tren kazalarında kendini gösterdi..


Tarih 17 Temmuz 2004 / Pamukova’daki hızlandırılmış tren kazası
41 kişi hayatını kaybetti.


Tarih 11 Ağustos 2004 / Tavşancıl tren kazası
8 kişi hayatını kaybetti.

Tarih 28 Ocak 2008 / Kütahya tren kası
9 kişi hayatını kaybetti.

Tarih 27 Ağustos 2009 / Cumhuriyet Ekspresi kazası
5 kişi hayatını kaybetti.

Tarih 8 Temmuz 2018 / Çorlu tren kazası
25 kişi hayatını kaybetti.

Tarih 13 Aralık 2018 / Ankara YHT tren kazası
9 kişi hayatını kaybetti.

UYARIYORUZ, MARMARAY HENÜZ HAZIR DEĞİL!

Bektaş:

”Bu kazaların hepsindeki ortak nokta… AKP hükümeti ile beraber kurumun seçim dönemi gösterisi için demiryolu mühendislik ve biliminin dışlanarak liyakatsiz kadrolaşma, seçim gösterisi ve özelleştirme politikalarının hayata geçirilmesi..”

1- 76 Km’lik (Ayrılıkçeşmesi Kazlıçeşme hariç) Marmaray projesine sertifikasyon alınabilmesi amacı ile yolcusuz test çalışmalarına 1 Mart 2019 tarihinde başlanılmış olup, hatta sertifikasyon alınıp alınamayacağı daha belli olmadan hattın açılış tarihi 10 Mart 2019 olarak kamuoyuna ilan edilmiştir.

2-2013 yılında hizmete açılan 13,6 hat kesiminde çalışan makinistler yeterince bilgi ve deneyime sahip olmakla beraber yeni yapılan 63 KM’lik hattın eğim, peron, sinyal, makas yerleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yol tecrübesine tabi tutulmaları gerekmektedir.

3-Marmaray projesinin toplam 76 KM’lik kısmında görev yapmak üzere İş-Kur üzerinden alınmış 90 adet makinistin eğitim ve yol deneyimleri yeterince yerine getirilmeden görevlendirilmeleri kazalara davetiye çıkarmaktır.

4-OCC kumanda merkezinde proje gereği bulunması gereken 6 masanın her birinde 7 adet Tren Trafik Kontrolünün görev yapması gerekmektedir. Toplamda 42 adet Tren Trafik kontrolörü istihdam edilmesi gerekirken bu sayı henüz tamamlanmamış olmasının yanında Tren Trafik Kontrolörü unvanlı personelin başka birimlerde görevlendirilmiştir.

5-Aynı hat üzerinde hem Marmaray trenleri ve hem de ana hat trenlerinin çalıştırılması öngörüldüğünden ERTMS (European Rail Traffic Management System) sistemi ile çalışacak trenler için bazı noktalarda sinyal görüş mesafesi çok kısa olup yönetmeliklerle belirlenmiş frenleme mesafesi için yetersizdir.

6-Marmaray trenlerinin işletim sistemi olan CBTC (Communications Based Train Control) iletişim tabanlı tren kontrol sistemi henüz tam olarak çalışmamaktadır.


7-OCC Kumanda merkezi ekranında sık-sık tren kayıpları yaşanmaktadır. Yani hat üzerinde işleyen trenler Trafik Kontrolörü ekranında zaman zaman görünmemektedir.

8-Halkalı, Gebze ve bazı istasyonlarda otomatik motorlu makaslarda henüz makas motorları yoktur, makaslar tıpkı Ankara YHT garı batı çıkışında olduğu gibi makasçı tarafından tanzim edilmektedir.

Yönetmeliklerle belirlenmiş testler ve personelin eğitimleri tamamlanmadan, teknolojik eksiklikler giderilmeden, dile getirdiğimiz sorunlar giderilmeden Marmaray yeterlilik sertifikasyonu verilerek hattın demiryolu trafiğine açılmasından siyasi iktidar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD bürokratlarının yanında hatta sertifikasyon veren kurumları da sorumlu olacak.

Bektaş:

“Yolcuların çalışanların can güvenliği açısından afişlerle ilan edilen 10 Mart 2019 tarihindeki açılışın durdurulmasını talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: