''AKP seçmeninin yüzde 9'u Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim derken MHP seçmenin de bu oran yüzde 25’i, buluyor.''

AKP seçmeni; ‘CHP’ye oy vereceğim!’ 

Bulgu Araştırma Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Semih Turan 31 Mart seçimlerinin sürprizlere gebe olduğunu söyledi.

Bulgu Araştırma Merkezi İstanbul’un nabzını tuttu. Özellikle AKP seçmenini inceleyen merkez; ”İlk kez AKP seçmeninde bu yoğunlukta başka bir parti adayına oy verme eğilimi ortayı çıktı!”

AKP SEÇMENİ, CHP’YE OY VERECEĞİM DİYOR

”AKP seçmenin sadece yüzde 72 ‘si Binali Yıldırım’a vereceğini söylüyor. Kalan yüzde 28’i yorumlamak gerekir. Total olarak düşündüğümüzde yüzde 28’in 3’de 1’i hala kararsız. Bu seçmenlerin üçte biri sandığa gitmeyeceğini ifade ederken, diğer bir kısım ise Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim diyor.”

AKP seçmeni geçmişte de ülkenin ekonomik ve siyasal durumuna göre yaşananlara değerlendirerek dönem dönem kendi partisine tepki gösteriyordu. Bu tepki ya sandığa gitmemek ya da ya da MHP veya Saadet Partisi gibi sağ partilere oy vermek şeklinde kendini gösteriyordu.

7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasında yüzde 9’luk bir fark vardı. Ama hiçbir zaman AKP seçmeni için CHP bir çekim merkezi olmuyordu.

BU KIZGINLIK DEĞİL BİR İSYAN!

AKP’li seçmenin bu tavrını kızgınlık olarak değerlendirmeyelim. Kızmıyor aslında isyan ediyor. İsyan ettiği konuların başında da hayat pahalılığı geliyor.

”AKP seçmeni Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söylemesinde. Geçmişte de yaptığımız birçok araştırma oldu ve bu araştırma kapsamında CHP adayına oy verme olasılığı çok az oluyordu. Ekrem İmamoğlu aday olduğunda şöyle bir algı vardı, “tanınmıyor, bilinmiyor ve bu dezavantaj”. Fakat şimdi geldiğimiz noktada Ekrem İmamoğlu doğru aday çünkü siz eğer İstanbul’da kazanmak istiyorsanız AKP seçmeninde bir kırılma yaratmak zorundasınız. Bunun gerçekleşmesi içinde doğru profile ihtiyacınız olması gerekiyor ve CHP’nin adayı bu profili tanımlıyor.”

”Seçmen davranışı 40 gün içinde büyük değişimlere uğramaz. Fakat burası Türkiye ve AKP bir iktidar partisi ve güçlü argümanlar bulunduran bir parti. Eminim bu araştırmaları bizden daha fazla yapıyorlardı ve bizim gördüğümüzü onlar da görüyordur. Ona karşı alacakları bir önlem ve ikna edecekleri yöntemleri olursa elbette tersine dönebilir. Şuan bizim araştırma da Ekrem İmamoğlu önde görülüyor fakat tersine çevirebilirler. Konjonktür buna uygun. Stabil bir durum yok. Türkiye her an her şey değişebileceği bir ülke.”

Bu kırılganlık sadece AKP seçmenin de değil. Cumhur İttifakı oluşturan iki partide de bu kırılganlık var.

”Sahadan aldığımız sonuçlar da bunu gösteriyor. MHP seçmeni AKP seçmenine oranla daha da vahim durumda.”

”MHP seçmeni arasında Binali Yıldırım’a oy vereceğim diyenlerin sayısı yüzde 50’yi bile bulamamış durumda.”

”AKP seçmeninin yüzde 9’u Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim derken MHP seçmenin de bu oran yüzde 25’i, buluyor.”

”Bu seçim başladığı gibi bitmeyecek. Ama şuan ki gibi devam etmeyeceğini bilmiyorum.”

Kaynak

www.cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: