Tarım ve Orman Bakanı emeklimi oldu!

Çiftçi de tohumu, gübreyi ‘tanzim’den alacak…

Tanzim Satış Çadırı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:
Tanzim satışlara ilişkin,” Çiftçi olmazsa tüm Türkiye olmaz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Nasıl tanzim satış yaptıysak ilaç, gübre ve tohumda da aynısını yapacağız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:
Tanzim satışlara ilişkin, “Buradan (Antalya) alıp da İstanbul’da, Ankara’da 9 liraya satanlardan kurtarıyoruz. Bunu yapmamız lazım, bunun çiftçiye zararı yok, aksine faydası var. Ne kadar yerde satılırsa ürünlere talep de o kadar artar. Çünkü ekonomi budur.”

Çavuşoğlu: “Çok şükür ihracatımızın önünde bir engel yok. Engeller olduğu zaman biz de gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Domatesin önünde bir engel vardı. Geçen sene bu engeli de kaldırdık. Artık çiftçilerimizin ürettiği domates Rusya dahil Avrupa ülkelerine rahatlıkla gidebiliyor. Herhangi bir sıkıntı olduğu zaman devreye giriyoruz, sorunun aşılması için gerekeni yapıyoruz.”

Çavuşoğlu: ”TARSİM sigortası yaptıran çiftçiler afetlerden sonra paralarını almaya başladı, yapılan ödeme 35 milyon lirayı geçti ve 40 milyonu aşacak.”

Çavuşoğlu: ”Her zaman çiftçinin hakkını koruduk. 17 yıldır çiftçiye verdiğimiz destek, Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman verilmedi.”

“Son zamanlarda domates ya da yaş sebze ve meyve üzerinden bir tartışma devam ediyor. Neden çıktı bu tartışma? Kim çıkardı? Basında da tartışıldı. Bazen haksızlıklar da yapılıyor. Geçen sene bazı basın kurumları, bizim seralarda ürettiğimiz ürünlerin sağlıklı olmadığını söyledi ve bu bir iftiradır. Biz hemen yaptığımız müdahalelerle ve açıklamalarla en önemlisi Cumhurbaşkanımızın o zaman yaptığı açıklamalarla bu haberler hemen bitti, kesildi. Çünkü bizim ürünlerimiz tüm dünyaya gidiyor. Rusya’ya da gidiyor, Kazakistan’a, Avrupa ülkelerine de gidiyor. Bu ülkelere giderken laboratuvarlarda test ediliyor. Bu ülkeler alırken kalıntıdan tutun da her alana kadar kriterleri var. Bizim ürünlerimiz sağlıklıdır, bu testlerden geçiyor. Ürün kalitesi de artıyor. O tartışmalar bitti.”

Çavuşoğlu: ”Antalya’daki bir ürün yüzde 300-400 fiyat artışıyla İstanbul’da Ankara’da satılmaya başlayınca kıyamet koptu. Bazıları bunun sanki çiftçiden kaynaklandığını söylüyor, bu doğru değil. Bir gerçek var ki burada 3 liraya satılan ürün İstanbul’da 9 liraya satılıyor. Marketçiler, o, bu yapıyor, rantçılar yapıyor, arada 6 lira fark var. Bu 6 lira benim çiftçimin cebine mi giriyor, hayır. Çiftçimizin aldığı 3 lira.”

Çavuşoğlu: “Cumhurbaşkanımız da diyor ki burada çiftçimizi korumam lazım, tüketiciyi de korumam lazım. Çünkü arada 6 lirayı kazanan rantçıları kaldırmamız lazım. Aradaki rantçıları kaldırmanın çiftçiye ne zararı var? Bir gerçek var ki tanzim satışlarıyla beraber Ankara’da ve İstanbul’da, burada 3,5 liraya satılan bir ürün, 4,5 liraya satılıyor, 9 liraya satılmıyor. Yine yüzde 50 kar var ortalıkta. Dolayısıyla aradaki rantçılar kalktığı zaman normal bir karla vatandaşlar ticaret yapıyor.”

Çavuşoğlu: ”Çiftçiyi suistimal edenlerden kurtardık.”

“Bizim şu anda yapmaya çalıştığımız, enflasyonu, rantçıları ortadan kaldırmak, çiftçi kazanacak ve tüketici de kazıklanmayacak.”

”Bugüne kadar çiftçinin girdi maliyetleri yüksek olmuştur. Bu maliyetlerin düşürülmesi için geçmişte KDV’yi sıfırladık. Şimdi aynı fırsatçılar aynı zihniyetteki rantçılar, bu döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübrede, ilaçta, tohumda fiyatları yükselti. Bu rantçılar, doların düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu rantçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. Sizi korumak için yapıyoruz.”

Çavuşoğlu: “İstanbul’da, Ankara’da, Malatya’da, Konya’da kış aylarında tüketici olmazsa biz olmayız, çiftçi olmazsa tüm Türkiye olmaz. Çiftçimizi korumak için gerekli tedbirleri alıyoruz.”

Kaynak

www.karar.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.