GENEL

Polis ve askerler ikişer oy mu kullanacak?

Sahte ve mükerrer seçmen, olmayan seçmendir.
Yığma ve kaydırılan seçmen, yer değiştiren seçmendir.
Gündeme gelecek olan ise taşıma seçmendir.

Valiliklerin sandıklarda görevlendireceği asker ve polislere mükerrer oy kullandırması riski bulunuyor.

CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu: “Mükerrer oy kullanımı ihtimali ile ilgili açık kapı, son bir haftada ilçe seçim kurulu aracılığıyla 142 görev belgesi verilen kolluk kuvvetlerinin hem kendi sandığı hem görevlendirildiği sandıkta oy kullanması”

Misafirhanelere kaydedilen güvenlik kuvvetleri ile şimdiden tartışmalı duruma gelen seçmen listeleri 23 Mart tarihinden itibaren basılmaya başlanacak.

23 Mart tarihine kadar ölenler, silah altına alınacaklar, kısıtlananlar, tutuklu ve hükümlüler, sandık kurulu başkan ve üyeleri, kolluk güçleri, bina ve seçim görevlileri görevli oldukları sandık seçmen listelerine eklenecek ve eklenen bu kişilerin kayıtlı oldukları sandık seçmen listelerinde, isimlerinin karşısına ‘oy kullanamaz’ şerhi düşülecek.

Valikler 23-31 Mart tarihleri arasında sandıklarda görev yapacak kolluk kuvvetlerini belirleyecek. İlçe seçim kurulları bunlara ‘142 görev belgesi’ vererek görevlendirecek. Kolluk kuvvetlerinin hem kendi sandıkları hem de görevlendirildikleri sandıklarda oy kullanmaları riski ortaya çıkacak.

İlçe Seçim Kurulu’nca görevlendirilenler sandık listesine el yazısıyla eklenerek oy kullanabilecek. Sandık kurulu bu kişinin sandığına oy kullandığını bildirmesi gerekiyor, bunu yapmaması durumunda mükerrer oy kullanmasının yolu açılacak.


CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu: ”Bu seçim sürecinde bir çok kavram karıştırıldı. Şöyle ki; sahte ve mükerrer seçmen, olmayan seçmendir. Yığma ve kaydırılan seçmen, yer değiştiren seçmendir. Daha gündeme gelecek olan ise taşıma seçmen. Bunlar AKP tarafından yasaya konulan, Valiliklerce uygun görülen ve YSK tarafından karar verilerek bir yerden başka bir yere taşınarak, ‘git orada oy ver’ denilen seçmendir”

“31 Aralık 2018 tarihinden önce zaten İçişleri Bakanlığı pek çok kritik yere polis, Milli Savunma Bakanlığı da asker yığarak o yerin seçmeni yaptı. Yasal olarak elimiz bağlı idi.

Yığma veya kaydırılan seçmenler oy kullanacak ama tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmenler oy kullanamayacaklar, YSK’nin bu anlaşılmaz seçme hakkını kısıtlayan ve 8/3 Oy çokluğu ile alınan ayrıca hiçbir ortamda uygulanmayan propaganda kararına, özel TV kanallarının YSK tarafından denetlenme hakkının kaldırılması da eklendiğinde her seçim, bir öncekinden maalesef daha olumsuz koşullarda yapılıyor. Bu benim gözlemim.”


Tüm sandık görevlileri bu kişilere karşı dikkatli olmalı. Yakupoğlu, “Sandığı dayanaksız sorgulamak, olumsuz sonuçlara ısrarla inanmak istemek ve sandığa gitmeyerek çözüm bulacağına inanmak asıl sorun. Oysa en güçlüden kurtulmak için en güçlü ikinciye oy vermek matematik bilimidir”


HDP Seçim İşleri Komisyonu, kaydırılan seçmenlerle ilgili ara raporu: ”24 Haziran’da 5 bin 406 seçmenin kayıtlı olduğu adreslerde bugün 19 bin 700 seçmen görünüyor. Seçmen kaydırma sistematik olarak yapılmıştır. Kolluk kuvvetlerinden oluşan 14 bin 294 seçmen kaydının 31 Mart yerel seçimlerinde oy dağılımını etkilemek amacıyla yapıldığı tespit edilmiştir..”

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: