'' Japonya'dan gelen otomotiv ürünlerine AB pazarında 7 yıllık geçiş sonrasında sıfır vergi uygulanacak olması, Türkiye'den yapılan ithalatın azalmasına sebep olabilir."

Avrupa Birliği ve Japonya Arasındaki Gümrük Vergileri Kalktı…

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan  Zeytinoğlu:
”1 Şubat’ta yürürlüğe giren AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması Türkiye açısından son derece önemli, Türkiye’nin Japonya ile serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri devam ediyor.”  

Zeytinoğlu: ”AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması Türkiye’yi de etkileyecek ve anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra bu müzakerelerin ivedilikle tamamlanması stratejik bir öncelik olması gerekli.”

Ayhan Zeytinoğlu: “1 Şubat 2019 itibarıyla yürürlüğe giren anlaşma ile 635 milyon insanın yaşadığı ve küresel hasılanın 3’te birinin üretildiği AB ve Japonya, pazarlarını karşılıklı olarak açıyor. Anlaşmanın tamamıyla yürürlüğe girmesinin ardından AB ile Japonya arasındaki ticaretin 36 milyar euro artması bekleniyor.”

Zeytinoğlu: ”Bu anlaşma, Türkiye’yi de doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye, AB ile Gümrük Birliği içinde ve Gümrük Birliği, sanayi ürünlerini kapsıyor. Gümrük Birliği’nin gereği olarak Türkiye, AB’nin ticaret anlaşmalarına da uyum sağlamak durumunda. Türkiye’nin AB’nin ticaret müzakereleri ile eş zamanlı olarak söz konusu üçüncü ülkeler ile ticaret anlaşmaları müzakerelerini gerçekleştirmesi, ticaret imkanlarının artırılması ve dış ticaret hedeflerine ulaşılması açısından önemli.
Aksi takdirde AB ile STA imzalayan ülkeler, Gümrük Birliği sebebiyle Türkiye pazarına ürünlerini tarifesiz satabilirken, Türkiye bu ülkelerle ayrı bir anlaşma imzalamadığı sürece o ülke pazarlarına ürünlerini tarifesiz bir şekilde satamıyor. ”

Zeytinoğlu: ”Japonya örneğinde, Türkiye’nin STA müzakereleri halen devam ediyor. Son tur görüşmeler, aralık ayında Ankara’da yapıldı. Bu sürecin hızlanması ve Japonya’ya ihracat ve ortak iş olanaklarını artıracak bir anlaşmanın ivedilikle imzalanması son derece önemli. Japonya’ya ihracatımız 2018’in ilk 6 ayında 253 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu son derece yetersiz.”

Güçlü otomotiv sektörü ile Japonya’dan gelen otomotiv ürünlerine AB pazarında 7 yıllık geçiş sonrasında sıfır vergi uygulanacak olması, Türkiye’den yapılan ithalatın azalmasına sebep olabilir.

Kaynak:

www.dunya.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: