EKONOMİ

Bir Biz Olsak Gam Yemem, Dünya Alem Perişan mış mış!

2019 yılında artması öngörülen riskler…

‘Önce Amerika’ siyaseti ve Brexit belirsizliği kutuplaşmayı derinleştirdi…

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ne demek istiyor?

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik: “Geçtiğimiz sene, Amerika ve Çin arasında yaşanan gerginlik, her iki ülkenin ekonomilerini etkilemekle kalmadı, tüm dünya ülkelerini de etkiledi. Avrupa ekonomisi, hem küresel ticaret savaşlarından hem de Brexit belirsizliğinden etkilenerek yavaşlamaya başladı. Küresel büyümenin önümüzdeki iki sene boyunca daha da yavaşlaması bekleniyor”

Erol Bilecek: “Küresel bazda borçluluk, milli gelirin yüzde 225’ine, yani 3 katından fazlasına çıkmış durumda. Şurası kesin ki dünya ekonomisinde tehlike sinyalleri artıyor. Türkiye için soru, ekonomimizin bundan etkilenip etkilenmeyeceği değil, ne kadar etkileneceği olmalıdır. Türkiye, ekonomide uzun vadede sorun yaşamamak için kısa vadede riskleri doğru yönetmelidir.”

MMC Türkiye Başkanı Tayfun Bayazıt: “Bunun yanı sıra 2018’de olduğu gibi çevresel ve teknolojik riskler de hem olasılık hem de etki bakımından top riskler sıralamasında dikkat çekiyor. Dünya, küresel politik ekonomiyi derinden değiştiren bir küreselleşme döneminin ardından bir ayrışma dönemine geçiş yapıyor. Global ölçekte birçok hükümetin yürüttüğü ulusalcı politikalar toplumsal kutuplaşma ve jeopolitik gerilimlerin artmasına yol açıyor. Bölünmeler derinleşiyor ve ‘yerel olarak siyasi rakiplerden ya da dışarıdan çok taraflı ya da uluslar üstü kuruluşlardan kontrolü geri almak’ fikri giderek daha çok ülke tarafından benimseniyor.”

Bayazıt: ”ABD Başkanı Donald Trump ‘Önce Amerika’ siyaseti ve Brexit belirsizliği kutuplaşmayı derinleştirdi. Dünyadaki güçlerin bir çoğu için ticaret ve yatırım ilişkileri açısından 2018 yılı çok zor bir yıl oldu.”

Bayazıt, “Ticari anlaşmazlıkların geçen yıl hızla kötüleşmesi ve jeo-ekonomik gerilimlerin sürmesi nedeniyle bu yılki ekonomik büyümenin önünde bir engel teşkil edeceği de raporda belirtilen bir diğer önemli nokta. 2019 yılında büyük güçler arasındaki jeopolitik gerilimlerin artmasıyla bu yöndeki büyüme çabalarının daha da çıkmaza gireceği belirtiliyor”

2019 yılında artması öngörülen riskler

1- Büyükler arasındaki ekonomik anlaşmazlıklar
2- Uluslararası ticaret anlaşmalarının değer kaybetmesi
3- Büyükler arasındaki siyasi çatışmalar
4- Siber saldırılar: Para ve/veya veri hırsızlığı
5- Siber saldırılar: Operasyonel ve altyapısal bozulmalar

En önemli beş risk

1- Olağan dışı hava olayları
2- İklim değişikliğinin önlenmesinde başarısızlık
3- Doğal afetler
4- Veri sahteciliği ve hırsızlığı
5- Siber saldırılar

Kaynak

http://haber.sol.org.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: