Önce ödeme duvarı, sonra 'PayPal X' mi?

Elon Musk hepimizin Twitter için para ödemesini istiyor

Önce ödeme duvarı, sonra ‘PayPal X’ mi?

Elon Musk hepimizin Twitter için para ödemesini istiyor .

  -Yakın zamanda İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı bir konuşmada Musk, platformun tüm kullanıcılarının (kelimenin tam anlamıyla hiç kimse X olarak adlandırmaz) erişim için bir ücret ödemesini talep etmeyi düşündüğünü belirtti..

Elon Musk’ın Twitter’la ne yapmayı planladığını artık biliyorum

Twitter kullanıcılarının bir abonelik ödemesini sağlamak, Musk’ın X’i “dünyanın şehir meydanından” yekpare bir “her şey uygulamasına” dönüştürmeye yönelik ana planının bir parçası… ancak paniğe kapılmayın, diyor eski çalışan Marc Burrows – işe yaramayacak..

Musk’a göre “sistemin kullanımı için küçük bir aylık ödeme” yapılması, bot hesapların çoğalmasına karşı caydırıcı unsur olacak..

Tesla ve SpaceX’in patronu (ve zaman zaman dünyanın en zengin kişisi) bunun üzerine düşünülmeden yapılmış bir açıklama mı yoksa hazırlık aşamasındaki somut planların habercisi mi olduğuna henüz netlik kazandırmadı..

Musk’ın bu hamlede bazı art niyetleri olabileceğini düşünmek şaşırtıcı görünse de muhtemelen amaç botlarla savaşmak değil. SpaceX’in patronu geçmişte, platformun “her şeyin uygulaması” olmasını istediğini söylemiş ve buna bir şeyler satın almak için çevrimiçi ödeme yapma özelliğinin de dahil olduğunu defalarca belirtmişti..

Tıpkı Musk’ın 1990’lı yılların sonlarında kurduğu ve nihayetinde yönetim kurulu Musk’ı zorla çıkardıktan sonra PayPal olarak yeniden adlandırılan X.com’da yapmayı umduğu gibi. Platformdaki herkesin ödeme bilgileri parmaklarının ucunda olduğunda, bu çok daha uygulanabilir hale geliyor. Kurnazca.

Ödeme duvarı, yakın zamanda tartışmalı denetleme kararları ve kaotik yeniden markalaşma girdabına gömülmüş bir platformun tehlikeli zemininde bile olsa Musk’ın X için mevcut vizyonunun habercisi..

Musk, kendinin bile açık söylemi ön plana çıkarması gerektiğini söylediği platformu, dünyanın diğer bölgelerinde başarıya ulaşan süper uygulama şablonlarından büyük ölçüde istifade eden “her şeyin uygulaması” hedefi yolunda bir laboratuvar olarak kullanarak kısıtlamalardan azade bir deney gerçekleştiriyor..

Bu, X’i dijital ödemeler dahil çeşitli hizmetleri yutan monolitik bir varlığa dönüştürmeye yönelik hesaplanmış bir adım. İnternette gezinme, sosyal medya ve ödeme hizmeti veren yaygın Çin uygulaması WeChat gibi. Ancak bu yol, örneğin Çin devletince desteklenmiyorsanız, aşılması zor antitröst sorunlarıyla dolu..

Musk’ın X için ana hatlarıyla belirttiği iki vizyonu, “dünyanın kent meydanı” ve “her şeyin uygulaması”, birbiriyle uyumsuz..

Twitter her zaman herkes için var oldu. Sıklıkla birden fazla Twitter olduğundan bahsediyoruz. “Spor Twitter’ı”, “Gey Twitter’ı”, “Porno Twitter’ı”, “Politika Twitter’ı”, “Film Twitter’ı”, “Sol Twitter”, “Sağ Twitter”, böyle uzayıp gidiyor..

Tek bir sohbetten ibaret değil, her biri kendi imlerine ve şakalarına sahip iç içe geçmiş binlerce topluluk. Küçük bir miktar için bile olsa bir ödeme duvarı bu toplulukları paramparça eder. İnsanlar sürüler halinde ayrılır..

Musk içgüdüsel biçimde “çeşitlilik” ve “temsil” gibi ifadelerden çekiniyor ancak bunlar düzgün bir şekilde demokratikleştirilmiş bir sosyal ağ için çok önemli. İnsanlara para ödetmek demokrasi ya da ifade özgürlüğü değil, ego güdümlü gıdaklamanın ve azgın kapitalizmin kombinasyonudur. Dünyanın en zengin kişilerine güvenmeyin. Onlara kesinlikle kart bilgilerinizi vermeyin.

Musk’ın değişim iştahı her zamanki gibi pervasız..

İzin almadan ofis tabelalarını değiştirmek, enine boyuna düşünmeden doğrulama değişikliklerini zorlamak… bunların hepsi daha derin bir rahatsızlığa işaret ediyor: Düzenlemelere ve süreçlere yönelik endişe verici bir umursamazlık. Bu durum, dürtüsel hareket eden ve bunu yaparken de arzuladığı şeyler olan finansal ve sosyal sistemlerin dayandığı güven temelini aşındıran bir lider resmi çiziyor. Bu, en sevdiğimiz çevrimiçi takılma mekanının içini boşaltmanın ötesine geçiyor..

Bu adamın Batılı WeChat’i yaratmasına izin veremeyiz. Bu konuda ona güvenemeyiz.

İyi haber şu ki asla işe yaramayacak..

1. Twitter’da ödeme duvarlarının uygulanmasının tehlikeleri ve zorlukları hakkındaki iddiaları desteklemek için daha spesifik örnekler veya kanıtlar eklemek gerekiyor…

2. Marc Burrows’un bu planların neden işe yaramayacağına inandığının açıklığa kavuşturulması lazım…

3. Elon Musk’ın Twitter vizyonunun alternatif perspektiflerinin veya potansiyel faydalarının araştırılması gerekiyor…

4. Musk’ın Twitter’ı bir “her şey uygulaması” haline getirme ve PayPal ile olan ilişkisine dair önceki açıklamaları hakkında daha fazla bağlam veya arka plan bilgisi sağlamak lazım…

Marc Burrows

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et