ÇOK FAZLA TUZ YEMENİN UZUN VADELİ ETKİLERİ DE VARDIR. . 

♦ NE KADAR TUZA İHTİYACINIZ VAR?

Tuz Nedir?

Tuz, yiyecekleri tatlandırabilen ve koruyucu görevi görebilen bir çeşnidir..

 -Yaklaşık %60 klorür ve yaklaşık %40 sodyumdur..

 -Neredeyse tüm işlenmemiş gıdalar – sebzeler, meyveler, kuruyemişler, etler, kepekli tahıllar ve süt ürünleri düşünün – sodyum oranı düşüktür..

 -Yediğimiz tuz kasların gevşemesine ve kasılmasına yardımcı olur, sinir uyarılarına yardımcı olur ve aldığımız mineralleri ve suyu dengeler..

Vücudumuzun sadece az miktarda sodyuma ihtiyacı vardır..

 -Her gün yaklaşık 1.500 miligram almalıyız. Ancak ortalama bir insan yaklaşık 3.400 alır. Çok fazla tuz felç, kalp hastalığı ve yüksek tansiyona yol açabilir.

♦ÇOK FAZLA TUZ ALIP ALMADIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ?

şişkinsin www.cafemedyam.com

şişkinsin

-Şişkinlik – mideniz şiştiğinde veya sıkılaştığında – çok fazla tuz almanın en yaygın kısa vadeli etkilerinden biridir..

 Vücudunuzun suyu tutmasına yardımcı olur, böylece ekstra sıvı oluşur..

 Yiyeceklerin sodyumda yüksek olması için tuzlu tadı olması gerekmez..

 Sandviçler, pizzalar, simitler ve konserve çorbalar sinsi tuz kaynakları olabilir.

Tansiyonunuz Yüksek www.cafemedyam.com

Tansiyonunuz Yüksek

-Yüksek tansiyona sahip olmanızın birçok nedeni olabilir, ancak biri çok fazla sodyum olabilir..

 Kan basıncındaki değişiklik böbrekleriniz aracılığıyla gerçekleşir. Çok fazla tuz, ihtiyaç duymadığınız sıvıdan kurtulmalarını zorlaştırır. Sonuç olarak, kan basıncınız yükselir..

sen kabarıksın www.cafemedyam.com

sen kabarıksın

-Şişlik, vücudunuzda çok fazla sodyum olduğunun bir işareti olabilir..

 Yüzünüz, elleriniz, ayaklarınız ve ayak bilekleriniz gibi vücut kısımlarının şişmesi muhtemeldir. Normalden daha şişkinseniz, ne kadar tuz yediğinize bir bakın..

Gerçekten Susamışsın

-Son zamanlarda gerçekten susadıysanız, bu çok fazla tuz yediğinizin bir işareti olabilir..

 Bu olduğunda, susuz kalırsınız. Vücudunuz hücrelerinizden su çeker ve çok susamış hissetmeye başlayabilirsiniz. İçme suyu bu tuzu nötralize etmeye yardımcı olabilir ve hücrelerinizi tazeleyebilir..

kilo almışsın

-Su tuttuğunuz zaman kilo alabilirsiniz..

 Bir hafta hatta birkaç gün içinde hızla kilo aldıysanız, bunun nedeni çok fazla tuz tüketmeniz olabilir..

 Günde 2 kilodan veya haftada 4 kilodan fazla kazanırsanız, son birkaç gün içinde yediğiniz yiyecekleri düşünün ve tuzu azaltmak için değişiklikler yapmaya çalışın..

Tuvaleti Çok Kullanıyorsunuz

-Daha fazla tuz, tuvalete daha fazla gitmeye neden olabilir..

 Bunun nedeni, tuzun sizi çok susatabilmesi ve bu da sizi daha fazla su içmeye teşvik etmesi olabilir. Daha sonra, normalden daha sık tuvalete gitmeniz gerekebilir..

 

İyi Uyuyamıyorsun www.cafemedyam.com

İyi Uyuyamıyorsun

-Yatmadan önce çok fazla tuz yerseniz, uykunuzda rahatsızlıklara neden olabilir..

 Belirtiler, huzursuz uykudan geceleri sık sık uyanmaya ve sabahları dinlenmiş hissetmemeye kadar değişebilir..

Kendinizi Zayıf Hissediyorsunuz www.cafemedyam.com

Kendinizi Zayıf Hissediyorsunuz

-Kanınızda çok fazla tuz olduğunda, tuzu inceltmek için hücrelerinizden su fışkırır. Sonuç? 

Kendinizi her zamankinden daha zayıf hissetmeye başlayabilirsiniz..

Mideniz Sizi Rahatsız Ediyor www.cafemedyam.com

Mideniz Sizi Rahatsız Ediyor

-Diyetinizdeki çok fazla tuz sizi susuz bırakırsa, mideniz bunu hissedecektir..

 Mide bulantısı hissedebilir veya ishal olabilirsiniz. Mideniz rahatsızsa veya kramplarınız varsa, son birkaç gün içinde ne yediğinize bir bakın ve tuzu nasıl azaltacağınızı öğrenin..

 Bol su içmek, hücrelerinizi yeniden sulandırmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir..

♦ÇOK FAZLA TUZUN UZUN VADELİ ETKİLERİ

Dikkat edilmesi gereken birçok kısa vadeli etki olsa da, çok fazla tuz yemenin uzun vadeli etkileri de vardır. Genişlemiş kalp kası, baş ağrısı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, böbrek taşı, osteoporoz, mide kanseri ve inme gibi durumların olasılığını artırabilir..

♦ TUZ NASIL AZALTILIR?

10 Amerikalıdan 9’u çok fazla sodyum aldığından, siz de çok fazla sodyum alabilirsiniz.

Seviyelerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için:

Paketlenmiş etler yerine taze etleri tercih edin. 

Dondurulmuş sebzeleri satın alırken “taze donmuş” olanları seçin ve önceden baharat veya sos eklenmiş olanlardan uzak durun.

Etiketleri okuyun ve satın aldığınız gıdalardaki sodyum içeriğini kontrol edin.

Baharat ve baharatları seçerken, etiketlerinde sodyum listelemeyenleri tercih edin.

Dışarıda yemek yerseniz, yemeğinizin tuzsuz hazırlanmasını isteyebilirsiniz.

♦deniz tuzu ile sofra tuzu arasındaki fark nedir? 

 
tuz

İkisi arasındaki fark nedir ve biri diğerinden daha sağlıklı mı?

Tuz, herkesin mutfağında bulundurduğu baharat türlerinden biridir. Çünkü tuzlu yiyecekleri sevmeseniz bile birçok yemeğin lezzet kazanması için tuza ihtiyacı vardır. Ancak baharatın pek çok farklı çeşidi vardır. Peki ne tür tuza ihtiyacınız var? Daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz. 

 

 

 

♦Sofra tuzu

En popüler tuz türlerinden biri sofra tuzudur. Peki tam olarak nedir? Sofra tuzu yer altında bulunabilen birikintilerden gelir. Bu birikintilerden çıkarıldıktan sonra belirli minerallerin uzaklaştırılması ve tabağınıza yabancı madde kalmamasını sağlamak için işlenir. Standart sofra tuzlarının birçoğu belirli katkı maddeleri ve iyotla zenginleştirilmiştir. Bu onun topaklanmasını önler. Ve iyot tiroidinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sofra tuzları çok ince bir dokuya ve daha keskin bir tada sahiptir. EatingWell’e göre , bu tür en iyi şekilde yemeğinize çok fazla eklemeniz gerekmediğinde kullanılır.

 

♦Deniz tuzu

Deniz tuzu (adından da anlaşılacağı gibi) deniz suyundan gelir. Deniz suyu buharlaştığında geriye tuz kalır. Bu tür tuz gerçekten işlenmediğinden sofra tuzunda bulunmayan bazı mineralleri hâlâ içerir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi. Tadı veya dokusu ise deniz tuzlarınızın nereden geldiğine bağlıdır. Bazı popüler bölgeler Fransa ve Birleşik Krallık’tır. Taneler daha büyük ve tadı o kadar keskin değil. Bu tür tuzun kullanımı türüne ve dokusuna bağlıdır. Pul pul, yumuşak taneler bitirme tuzu olarak kullanılabilir; daha ince öğütülmüş olanlar ise pişirme veya fırınlama sırasında kullanılabilir. Deniz tuzu fazla işlenmediği için sofra tuzuna göre daha uzun raf ömrüne sahiptir.

Sağlıklı

Ancak en önemli soru hala ortada: Biri diğerinden daha mı sağlıklı? Bazı insanlar deniz tuzunun daha sağlıklı olduğuna inanıyor. Ancak EatingWell’e göre sofra tuzunda bulunabilen besinler temel olarak deniz tuzunda bulunanlarla aynıdır. Tek fark, deniz tuzu kristalleri daha büyük olduğundan hacim olarak daha az sodyum içerebilir. Bunun nedeni, bir çay kaşığı sofra tuzunun, bir çay kaşığı deniz tuzundan daha fazla kristale uymasıdır.

Bu nedenle, sevdiğiniz ve karşılayabileceğiniz tuz türünü bulun. Deniz tuzu kesinlikle daha pahalı bir seçenek olduğundan. Her ikisi de besin değeri açısından eşittir ve bu, daha pahalı bir tuz türüne fazladan para harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

🟢 LİMONUN ÜZERİNE BİRAZ TUZ VE KARABİBER KOYMALISINIZ!

https://www.cafemedyam.com/2023/04/05/limonun-uzerine-biraz-tuz-ve-karabiber-koymalisiniz/23/18/21/132161/saglik/cafemedyam/

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et