51. BÖLGE GERÇEĞİ

51. BÖLGE GERÇEĞİ

Amerika'nın en ünlü çok gizli askeri üssünde uzaylılar olmayabilir ama orada olanlar da bir o kadar ilginç...

51. BÖLGE EFSANESİNİN ARDINDAKİ GERÇEK HİKAYE 

Amerika’nın en ünlü çok gizli askeri üssünde uzaylılar olmayabilir ama orada olanlar da bir o kadar ilginç.

51. BÖLGE GERÇEĞİ
51. BÖLGE GERÇEĞİ

 

Onlarca yıldır Nevada’nın 51. Bölge Hava Kuvvetleri tesisi, uzaylıların ve teknolojilerinin var olduğuna ve duvarlarının arkasında saklandığına dair “kanıt” etrafında dönen komplocu bir kasırganın gözünü temsil ediyordu.

Uzaylılar yerleşkeye yerleşmiyor olsa da , orada olup bitenler de bir o kadar ilginç.

Çorak Nevada çölünün ortasında, 51. Bölge’nin ön kapısına giden tozlu, işaretsiz bir yol var. Bu yol, tel örgü, bariyer ve izinsiz giriş işaretlerinden biraz daha fazlasıyla korunuyor.

Amerika’nın çok efsaneleştirilmiş, çok gizli askeri üssünün daha yakın koruma altında olacağı düşünülebilir , ancak hataya düşmeyin: izliyorlar .

Kapının ötesinde kameralar her açıyı görüyor. Uzaktaki tepenin üzerinde, renkli ön camı olan ve aşağıdaki her şeye bakan beyaz bir kamyonet var. Yerel halk, üssün çitlerden atlayan her çöl kaplumbağasını ve tavşanını tanıdığını söylüyor. Diğerleri yaklaşan yolda gömülü sensörler olduğunu iddia ediyor.

yol, dağ geçidi, Yayla, Iş merkezi, Altyapı, trafik işareti, asfalt, karayolu, Tabela, Ekolojik bölge,

Alan 51’in içinde tam olarak neler olup bittiği, onlarca yıldır çılgın spekülasyonlara yol açtı.

 Elbette galaktik ziyaretçilerin içeride bir yere tıkıldığına dair uzaylı komploları da var.

  -En renkli söylentilerden biri, 1947’deki kötü şöhretli Roswell kazasının aslında mutasyona uğramış cüceler tarafından yönetilen bir Sovyet uçağı olduğu ve enkazın Bölge 51’de kaldığı konusunda ısrar ediyor. Hatta bazıları ABD hükümetinin 1969’da üssün hangarlarından birine yapılan aya inişini filme aldığına inanıyor ..

Tüm mit ve efsanelere rağmen doğru olan, Alan 51’in son derece gerçek ve hâlâ oldukça aktif olduğudur..

Bu çitlerin ötesinde uzaylılar ya da aya iniş filmi seti olmayabilir , ancak bir şeyler oluyor ve yalnızca seçilmiş birkaç kişi, yakından izlenen rüzgarlı Nevada yolunun aşağısında neler olup bittiğini biliyor..

 –   Otuz yılı aşkın bir süredir 51. Bölge’yi araştıran havacılık tarihçisi ve yazar Peter Merlin:

 “51. Bölgenin yasaklı yönü, insanların orada ne olduğunu bilme isteği uyandırıyor.. Ve orada hâlâ pek çok şeyin olduğu kesin.”

BİR GİZEMİN KÖKENLERİ 

1950'lerde u2 uçağı

1950’lerin sonlarında U-2 yüksek irtifa keşif uçağı.

 

Alan 51’in başlangıcı U-2 keşif uçağının gelişimiyle doğrudan ilgilidir ..

 İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği, kendi etrafındaki ve Doğu Bloku’nun geri kalanındaki Demir Perde’yi indirerek dünyanın geri kalanı için neredeyse bir istihbarat karartması yarattı..

Sovyetler Haziran 1950’de Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgalini desteklediğinde , Kremlin’in nüfuzunu agresif bir şekilde genişleteceği giderek daha açık hale geldi. Amerika, SSCB’nin teknolojisi, niyetleri ve sürpriz bir saldırı başlatma yeteneği konusunda endişeliydi; Japonların Pearl Harbor saldırısına yalnızca on yıl kalmıştı ..

1950’lerin başında ABD Donanması ve ABD Hava Kuvvetleri, SSCB üzerindeki keşif görevlerine alçaktan uçan uçaklar gönderdiler, ancak sürekli olarak düşürülme riskiyle karşı karşıyaydılar..

Kasım 1954’te Başkan Eisenhower, U-2 programı adı verilen yüksek irtifa keşif uçağının gizli geliştirilmesini onayladı . Yapılacak ilk işlerden biri, eğitim ve test için uzak, gizli bir yerin izini sürmekti. Onu güney Nevada çölünde, bir zamanlar Ordu Hava Kuvvetleri pilotları için İkinci Dünya Savaşı’nda hava topçu atış alanı olan Groom Gölü olarak bilinen bir tuz düzlüğünün yakınında buldular.

Harita adıyla Alan 51 olarak bilinen bu ıssız yer, yeni bir çok gizli askeri üs haline geldi. U-2 projesinin önde gelen mühendislerinden Kelly Johnson , işçileri gelmeye ikna etmek için projeye daha cazip bir isim verdi: Paradise Ranch.

BİR EFSANE YARATMAK

sokak tabelası, Tabela, işaret, ağaç, Afiş, yazı tipi, reklâm, yol, trafik işareti, bitki,

U-2 testleri Temmuz 1955’te başladı ve hemen, tanımlanamayan uçan cisimlerin görüldüğüne dair raporlar yağmaya başladı..

1998’de düzeltmelerle gizliliği kaldırılan  1992 tarihli bir CIA raporunun ayrıntılarını okursanız , bunun nedenini anlamak kolaydır.

Bu gözlemlerin çoğu, U-2 gibi yüksek irtifalarda uçan bir uçak görmemiş ticari havayolu pilotları tarafından gözlemlendi..

Günümüz uçakları 45.000 feet yüksekliğe kadar uçabiliyorken , 1950’lerin ortalarında havayolları 10.000 ila 20.000 feet arasındaki irtifalarda uçuyordu. Bilinen askeri uçaklar 40.000 feet’e çıkabiliyordu ve bazıları insanlı uçuşun bundan daha yükseğe çıkamayacağına inanıyordu. 60.000 feet’in üzerindeki irtifalarda uçan U-2 tamamen yabancı görünebilirdi.

uçak, araç, uçak, mürettebat, beyaz yakalı işçi,

Kelly Johnson (solda) ve arkasında U-2 uçağıyla Francis Gary Powers. Powers sonunda 1960 yılında SSCB’de vuruldu.

Amerikan Hava Kuvvetleri

Doğal olarak Hava Kuvvetleri yetkilileri, bu açıklanamayan gözlemlerin çoğunun U-2 testleri olduğunu biliyordu ancak bu ayrıntıları kamuoyuna açıklamalarına izin verilmedi.

Böylece, “doğal olaylar” veya “yüksek irtifa hava durumu araştırması” , 1960 yılında Gary Powers’ın U-2’sinin Rusya üzerinde düşürülmesi de dahil olmak üzere, UFO gözlemleri için başvurulacak açıklamalar haline geldi .

En son 2013 raporunun ilginç yanı da Alan 51’in varlığını doğrulamasıdır. 1998 versiyonu, U-2 test alanının adı ve konumuna atıfta bulunurken önemli düzeltmeler içerse de, 2013’teki neredeyse hiç düzenlenmemiş versiyon, Alan 51’e, Groom Gölü’ne ve hatta bir haritaya birden fazla referans dahil olmak üzere çok daha fazlasını ortaya koyuyor. alan.

“Bu Dünya Teknolojisidir”

U-2 operasyonları 1950’lerin sonunda durduruldu, ancak diğer çok gizli askeri uçaklar Bölge 51’de testlere devam etti..

Yıllar geçtikçe A -12 ve Bird of Prey, F-117A ve TACIT BLUE gibi çok sayıda hayalet uçak, Nevada çölünde geliştirildi ve test edildi. Gizliliği kaldırılan daha fazla belge, 1970’lerde gizlice elde edilen Sovyet MiG’lerini inceleme girişimi olan “Have Donut Projesi” nde Alan 51’in rolünü ortaya koyuyor .

“Bu Dünya teknolojisi. Gerçekten eski Amerikan teknik bilgisi olmasına rağmen, onun dünya dışı olduğunu iddia eden insanlar var.”

–  Merlin:

“Onları [51. Bölge üzerinde] uçurdular… ..ve taktik geliştirmek için kendi savaşçılarımızı onlarla karşı karşıya getirdiler”

Geri dönülemeyeceğini ama koşarak kaçılabileceğini öğrendiler. Ve bugün hala devam ediyor. … Artık MiG-17’ler ve 21’ler yerine MiG-29’lar ve SU-27’ler var .”

Uçuşlar devam ediyor. Eylül 2017’de, uçağı Nevada’da düştüğünde ve Pentagon uçağın kimliğini hemen tespit edemediğinde, bir Hava Kuvvetleri Yarbay’ı gizemli koşullar altında öldürüldü . Görünüşe göre büyük ihtimalle ABD tarafından temin edilen yabancı bir jeti uçuruyordu .

Öyle bile olsa, uzaylı komploları 1989’da Bob Lazar’ın Las Vegas’taki yerel haberlere verdiği bir röportajda uzaylıları gördüğünü ve üste çalışırken uzaylı uzay araçlarına tersine mühendislik yapılmasına yardım ettiğini iddia etmesiyle zemin kazandı..

Pek çok kişi bunu kurgu olarak görmezden geldi ve hatta bu fikre gücendi; buna ET ile ilgili tüm yaygaradan öfkelenen, eski Area 51 mühendisleri ve çalışanlarıyla yıllarca konuşarak geçiren Merlin de dahil.

 –   Merlin:

“Bazıları bu şeyler üzerinde çalışıp bu muhteşem uçakları yaptıkları için bile deliriyorlar” diyor. “Bu Dünya teknolojisi. Gerçekten eski Amerikan teknik bilgisi olmasına rağmen, onun dünya dışı olduğunu iddia eden insanlar var.”

GERÇEK ORADA BİR YERDE 

hava fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık, cadde, harita,

20 Temmuz 2016’da Alan 51.

Bugün Alan 51 hâlâ yoğun olarak kullanılıyor.

 Google Earth’e göre sürekli olarak yeni inşaatlar ve genişletmeler yapılıyor. Sabahın erken saatlerinde, kartal gözlü ziyaretçiler gökyüzünde yukarı aşağı hareket eden garip ışıkları görebilirler.

Hayır, bu bir UFO değil; aslında çalışanları Las Vegas McCarran Havaalanı’ndan üsse taşıyan, “Janet” çağrı işaretini kullanan yarı gizli sözleşmeli banliyö havayolu şirketidir .

Bugünlerde Amerika’nın en gizli askeri üssünde neler olup bittiğini çok az kişi kesin olarak biliyor. Merlin’in gelişmiş gizlilik teknolojisi, gelişmiş silahlar, elektronik savaş sistemleri ve özellikle insansız hava araçları dahil olmak üzere bazı bilinçli tahminleri var. Tanınmış U-2 tarihçisi ve konuyla ilgili çeşitli kitapların yazarı Chris Pocock Popular Mechanics’e , gizli uçakların, daha egzotik radyo iletişim biçimlerinin, yönlendirilmiş enerji silahlarının ve lazerlerin şu anda üste geliştirilme aşamasında olduğunu düşündüğünü söyledi .

51. Bölge hakkındaki bilgiler hayali kurgudan başka bir şey olmasa da, bu durum insanların tel örgülerin hemen arkasına şaşkın şaşkın bakmasına engel olamayacak. Merlin, “En temel düzeyde, gizli veya yasak bir şeye sahip olduğunuzda, bu insan doğasıdır” diyor. “Ne olduğunu öğrenmek istiyorsun.”


🛸 51. Bölge Nasıl Keşfedilir?

tabela, işaret, trafik işareti, sokak tabelası, yol, reklam, peyzaj,

Gerçek ya da kurgu, uzaylılar büyük bir turizm çekim merkezidir. 

1996 yılında Nevada eyaleti, Route 375’i “Dünya Dışı Otoyol” olarak yeniden adlandırdı ve Uzaylı Araştırma Merkezi ve Little A’Le’Inn ( yaklaşık 54 nüfusa sahip Rachel kasabasında ) gibi yerler yol üzerinde yer alıyor.

Bölge 51’in batısında, dünyadaki tek uzaylı temalı genelev olarak tanıtılan Uzaylı Kedihanesi var. Geocaching , bölgede gizlenmiş 2.000’den fazla geocache ile otoyolun bir “mega deneme” olarak görülmesi nedeniyle ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir.

Sonra gerçek üs var. Çoğu kişi için içeriye girmek mümkün olmasa da meraklı siviller aslında ön ve arka kapılara kadar gidebilirler. Yerel halk sizi yönlendirecektir ve Dreamland Resort web sitesi haritalar, yol tarifleri ve ilk elden bilgilerle dolu harika bir kaynaktır.

Bununla birlikte, 51. Bölge’ye yürüyüş planlarken dikkatli olunmalıdır. Sonuçta burası çöl, bu nedenle sıcak günler ve soğuk geceler için bol miktarda su ve atıştırmalık getirin ve uygun hava malzemelerine sahip olun . Telefon hizmeti ve GPS muhtemelen çalışmayacaktır, bu nedenle çıktılar ve gerçek haritalar bulunmalıdır. Benzin istasyonları az sayıda olduğundan yedek yakıt ve lastik bulundurun.

Ayrıca, hükümetin gerçekten Bölge 51’e bakmanızı istemediğini de unutmayın. Hem Merlin hem de Pocock, korumalar ve güvenlik (bir F-16 uçuşu da dahil) tarafından yakından gözlemlendiklerini ve hatta korkuttuklarını doğruladılar. Hiçbir koşulda izinsiz girmeyin, aksi takdirde tutuklamalar ve ağır para cezaları sizi bekliyor .


Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et