Cilt bakımı uzmanları, popüler güzellik prosedürleri için izlemeniz gereken zaman çizelgesini açıklıyor.

Cilt bakımı uzmanları, popüler güzellik prosedürleri için izlemeniz gereken zaman çizelgesini açıklıyor.

Peki düğününüze bir hafta (hatta bir ay) kala nelerden kaçınmalısınız? HuffPost bunu öğrenmek için bir dermatolog ve estetisyenle görüştü.

Cilt bakımı uzmanları, popüler güzellik prosedürleri için izlemeniz gereken zaman çizelgesini açıklıyor.

Düğününüzden Hemen Önce Asla Yapmamanız Gereken Güzellik Bakımları
Düğününüzden Hemen Önce Asla Yapmamanız Gereken Güzellik Bakımları

Düğün hazırlığının en stresli unsurlarından biri, genellikle basit bir güzellik rutininiz olsa (ya da hiç olmasa da) büyük gün için en iyi şekilde görünme baskısıdır.

Kirpik ve kaş tedavilerinden yüz bakımlarına, hatta Botoks ve dolgu maddelerine kadar geniş bir yelpazede yer alan güzellik bakımlarını düşünüyor olabilirsiniz ..

-Bunların çoğu yeterince basit gibi görünse de, düğününüzden bir hafta önce ihtiyacınız olan son şey olan cildinize zarar verebilirler.

Peki düğününüze bir hafta (hatta bir ay) kala nelerden kaçınmalısınız? HuffPost bunu öğrenmek için bir dermatolog ve estetisyenle görüştü.

–   Kurul onaylı dermatolog ve Connecticut Modern Dermatology’nin kurucu ortağı Dr. Deanne Mraz Robinson :

“Özel bir etkinliğe, özellikle de düğün gününüze yaklaşırken asla yeni bir şey denemek istemezsiniz. Yeni bir şey denemeyi merak ediyorsanız, bunu önceden planlayın, böylece cildinizin nasıl tepki vereceğini görebilirsiniz..”

♦ Büyük, Temel Kurallar

–   Jenette Skin Care’in sahibi, kurucusu ve geliştiricisi Jenette Serrins:

“1 numaralı kural: Düğününüze bir ay kala yeni bir şey denemeyin! Bu bir felakete dönüşebilir.. Bunu ilk elden gördüm ve bu tedavilerden bazılarının neden olduğu hasarı büyük günden hemen önce tersine çevirip iyileştirmeye çalışmak zorunda kaldım” diye ekledi. “Bazı tedavilerde, özellikle de ilk kez denendiğinde yanma, morarma, kırılma, şişme ve hatta kılcal damarların kırılması ihtimali her zaman vardır.”

Ancak bu sadece yaptığınız tedavilerle ilgili değil. Düğün yaklaştıkça cildiniz daha stresli görünebilir. Neden?

-Stres, heyecanla karışsa bile vücutta stres hormonları olarak bilinen kortizol ve adrenalin salgılanmasına neden olur.

–   Mraz Robinson:

“Bu hormonlar, cilt de dahil olmak üzere vücutta, cildinizin daha reaktif, hassas ve tahriş olmasına neden olan inflamatuar bir tepkiyi tetikleyebilir. Yeni bir şey denemek için iyi bir zaman değil”

–   Serrins:

“Büyük günüm için, kendi cilt bakımı butiğimde/spamda aylık yüz bakımı yaptırıyorum ve buharla temizleme ve aydınlatıcı, sıkılaştırıcı ve nemlendirici maske tedavisini içeren detoksifikasyon tedavisini seçiyorum.”

 

Mraz Robinson, müstakbel gelinler için lazer ve yüz bakımı gibi tedavileri de içeren özel bir plan oluşturuyor. Planın temelinde cilt bakımı yer alıyor..

–   Mraz Robinson:

“Temel budur. Büyük bir etkinlik planlamak, cilt bakımı rutininizi temizlemek ve tutarlılığa bağlı kalmak için mükemmel bir motivasyondur”

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak planın temeli, cilt tipinize uygun bir temizleyici, retinol/retinoid/bakuchiol (veya Alfa Hidroksi Asitler veya AHA’lar ile kimyasal peeling), antioksidan serum, nemlendirici ve SPF 30 veya daha fazlasını içerir.

♦ Dikkat Etmeniz Gereken Tedaviler

Mraz Robinson, dolgu maddelerinin ve Botox gibi nörotoksinlerin sırasıyla iki ila üç ay ve dört ila altı hafta önceden yapılması gerektiğini tavsiye etti..

-Yerleşmeleri için yeterli zaman vermeniz ve gerekirse ince ayar yapabilmeniz gerekir.

Yüz bakımınıza erken başlayın ve sonuncusunu düğününüzden iki hafta önce planlayın. “Düzenli yüz bakımları cildi arındırmanın ve beslemenin harika bir yoludur..

–   Mraz Robinson:

“Yüzey sonrası sivilcelere yol açacak herhangi bir yabancı maddeyi yüzeye çıkarabilirler”

Kimyasal peelingler, iyileşmesi zaman alan kızarıklık, şişme, iltihaplanma ve soyulmaları tetikleyebilir. Mraz Robinson, yüz bakımlarında olduğu gibi, düğün öncesi bir programın takip edilmesi gerektiğini tavsiye etti.

Dermaplaning sivilcelere ve tahrişe neden olabilir, bu yüzden işi son dakikaya bırakmayın. Bu, düğünden altı ay öncesine kadar, düğünden bir ila iki hafta öncesine kadar iki ayda bir başlatılabilir.

 –   Serrins:

“Düğünden önceki hafta lütfen güneşlenmekten veya solaryumda uzanmaktan kaçının.. Bu, büyük gününüzde güneş yanığına, lekeli ve kırmızı cilde neden olabilir.”

 

Kirpik tedavileri veya yüz ağdası ile ilgileniyorsanız, Mraz Robinson cildinizin tepkisini görmek için bunları en az bir ila iki hafta önceden denemeniz gerektiğini söyledi.

–   Mraz Robinson:

“Göz bölgesi son derece hassas ve çok reaktiftir ve birçok kirpik yapıştırıcısı tahriş edebilir. Yüz ağdası tahrişe, kızarıklığa ve sivilcelere neden olabilir”

Cilt bakımı uzmanları, popüler güzellik prosedürleri için izlemeniz gereken zaman çizelgesini açıklıyor.
Cilt bakımı uzmanları, popüler güzellik prosedürleri için izlemeniz gereken zaman çizelgesini açıklıyor.

♦ Uzmanlara Göre İdeal Zaman Çizelgesi

6 Artı Ay Öncesi

 • Tutarlı bir sabah ve akşam cilt bakımı rutini başlatın.
 • Düzenli yüz bakımı yaptırmaya başlayın.
 • LED oturumları
 • C vitamini, laktik ve kojik asitler gibi bileşenlerle aydınlatıcı peelingler
 • Kimyasal peeling (bunlar düğüne kadar her iki ayda bir yapılabilir)
 • Dermaplaning (bu, düğüne kadar her iki ayda bir yapılabilir)

1-2 Ay Öncesi

 • Dolgular iki ila üç ay önce yapılabilir. Mraz Robinson, “Gerekirse tersine çevrilebilecek hyaluronik asit bazlı dolguları seçin” tavsiyesinde bulundu.
 • Botoks veya diğer nörotoksinler düğününüzden en geç dört ila altı hafta önce yapılabilir.
 • Lazerler

2-4 Hafta Öncesi

 • Son kimyasal peelinginiz
 • Mikroiğneleme
 • Son yüz bakımın

1-2 Hafta Öncesi

 • Dermaplaning
 • Yüz ağda
 • Kirpik kaldırma ve renklendirme
 • Saç kesimi ve rengi

1 Hafta Önce

 • Kaş şekli ve tonu
 • Günlük sabah ve akşam cilt bakım rutininizi sürdürün.
 • Bol su için ve sağlıklı, besleyici yiyecekler yiyin.
 • İyi uykuya odaklanın ve yastık kılıfınızı iki gecede bir değiştirin.
 • Mraz Robinson’a göre Hydrafacial bir ila iki gün önce yapılabilir: “Daha önce denemiş olmanız ve iyi tolere etmiş olmanız şartıyla Cildi anında nemlendiren ve ince çizgileri dolgunlaştırarak parlak bir cilt elde eden nazik, besleyici bir tedavidir.”

1-2 Gün Önce

 • Tırnaklar (manikür ve pedikür)
 • Buhar odası ve sauna

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights