ilk etapta birini seksi yapan şey nedir? İşte bilimin söylediği.

ilk etapta birini seksi yapan şey nedir? İşte bilimin söylediği.

Instant Chemistry'nin kurucu ortağı ve baş bilim sorumlusu Sara Seabrooke, 2016 yılında Yahoo Life'a bağışıklık sistemimizdeki genlerin birinin fiziksel olarak çekici görünmesine katkıda bulunduğunu söyledi. 

♦ İlk etapta birini seksi yapan şey nedir? İşte bilimin söylediği.

Patrick Dempsey Yaşayan En Seksi Erkek

ilk etapta birini seksi yapan şey nedir? İşte bilimin söylediği.
ilk etapta birini seksi yapan şey nedir? İşte bilimin söylediği.

People dergisi her yıl Yaşayan En Seksi Erkeği ödüllendiriyor

Harry Hamlin (1987), Brad Pitt (1995 ve 2000), Jude Law (2004), Idris Elba (2018), Michael B. Jordan (2020) ve Chris Evans (2022) dahil olmak üzere birçok popüler ünlü tacı taktı. Bu yıl dergi, bu onur için “Grey’s Anatomy”deki rolünden dolayı “McDreamy” lakaplı 57 yaşındaki aktör Patrick Dempsey’i seçti .

 

Ancak seksilik her zaman sadece birine bakarak yararlanabileceğiniz bir şey değildir..

Hatta birinin diğerinden daha çekici görülmesinin arkasında bilimsel nedenler bile var. İşte seksi bir insanı neyin yarattığı hakkında bildiklerimiz.

♦ Simetrik yüzler arzu edilir; aynı şekilde erkeksi veya kadınsı yüzler de arzu edilir

Birinin çekiciliğini belirlemenin bir yolunun, yüzünün her iki tarafının da ne kadar eşit eşleştiğine bakmak olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Teorilerden biri, simetrik yüzlerin daha iyi sağlık durumunu gösterebileceği , dolayısıyla bilinçaltımızda o kişinin genlerimizi taşımaya daha uygun olduğunu düşünmemize yol açabileceği yönündeydi..

Ancak 2014 yılında Londra Brunel Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, durumun muhtemelen böyle olmadığını ve sanat ve tasarımda simetriyi tercih ettiğimiz gibi insanların da simetrik yüzleri tercih etmesinin mümkün olduğunu öne sürdü.

Ancak dikkate alınması gereken başka bir faktör daha var: Michigan’daki Oakland Üniversitesi’nin 2017 araştırmasına göre, heteroseksüel erkekler daha kadınsı kabul edilen yüzlerden daha çok etkilenirken , heteroseksüel kadınlar daha erkeksi görünen yüzlerden daha çok hoşlanıyordu. Bu, yüzlerin erkeksi veya kadınsı olduğundan daha az simetrik ve görünüşte daha az sağlıklı olduğu durumlarda bile geçerliydi.

♦ Komik insanlar seksidir

Paul Rudd ve Ryan Reynolds gibi adamların Halkın Yaşayan En Seksi Erkeği unvanına layık görülmesinin eğlenceli bir nedeni olabilir ..

Hızlı flört yöntemini metodoloji olarak kullanan 2017 tarihli bir araştırma çalışması, komik görülen kişilerin, ilk başta mizah anlayışlarından habersiz olan araştırmacılar tarafından ilk derecelendirildiklerinde olduğundan daha çekici görüldüğünü ortaya çıkardı.

Tersine, aynı araştırma komik olmadığı tespit edilen kişilerin aynı zamanda daha az çekici olarak da tanımlandığını gösterdi.

♦ Genleriniz seksi olabilir

En azından konu bir partner bulmaya geldiğinde bu doğru olabilir..

Instant Chemistry’nin kurucu ortağı ve baş bilim sorumlusu Sara Seabrooke, 2016 yılında Yahoo Life’a bağışıklık sistemimizdeki genlerin birinin fiziksel olarak çekici görünmesine katkıda bulunduğunu söyledi. Bunun nedeni, bu genlerin vücudumuzun kokusuna katkıda bulunması ve “kişi bize ne kadar iyi kokarsa, biyolojik olarak uyumlu olma olasılıklarının da o kadar yüksek olmasıdır.”

Seabrooke, biyolojik olarak uyumlu partnerlerin birbirlerini daha çekici bulmasının yanı sıra, aynı zamanda daha tatmin edici bir cinsel yaşam ve ilişkilerinde daha fazla istikrara sahip olma eğiliminde olduklarını açıkladı.

♦ ‘Ulaşılması zor’u oynamak bir noktaya kadar seksi

Rochester Üniversitesi’nin 2020’de Sosyal ve Kişisel İlişkiler Dergisi’nde yayınlanan araştırması , “elde edilmesi zor” oyunu oynamanın kişinin arzu edilirliğini artırdığını ortaya çıkardı. Bir teoriye göre, insanlar mümkün olan en yüksek eş değerine sahip biriyle çıkmak isterler ve eğer birisi biraz fazla istekliyse, bu çekici olmayan bir şekilde umutsuz olarak okunabilir.

Ancak burada hassas bir denge var: Önceki araştırmalar , potansiyel partnerlerinin kendileriyle ilgilendiğine inanan kişilerin, bu kişiyi tekrar görmek için, sevgilerinden emin olmadıkları zamana kıyasla daha fazla çaba harcadıklarını da ortaya çıkardı.

Araştırmanın ortak yazarı Harry Reis’e göre kilit nokta, ilgisiz veya kibirli görünmenin aksine, bir beklenti duygusu oluşturmak için kendiniz hakkında paylaştığınız bilgileri geri tutmak olabilir.

♦ Şaşırtıcı kişilik özellikleri insanları seksi kılar; ancak bu, yaşadığınız yere göre farklılık gösterir

2015 yılında dünya çapında 10.000 erkek ve kadınla yapılan bir anket , kırılganlık, cesaret, bireysellik ve dürüstlük gibi özelliklerin son derece çekici kabul edildiğini ortaya çıkardı. Hangi özelliğin en yüksek sırada yer aldığı, ankete katılan kişiye bağlıydı. Avrupalılar en çok şefkate önem veriyordu, Asyalılar en çok maneviyata önem veriyordu ve Avustralyalılar en çok cesareti önemsiyordu. Kuzey Amerikalılar hırsın en belirgin özellik olduğunu düşünüyorlardı.

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights