YUNAN MİTOLOJİSİ 'EŞCİNSELLİĞİN' KÖKENİNİ 'BODRUM' ÇIKIŞLI BİR ÖYKÜYE BAĞLAR!

YUNAN MİTOLOJİSİ 'EŞCİNSELLİĞİN' KÖKENİNİ 'BODRUM' ÇIKIŞLI BİR ÖYKÜYE BAĞLAR!

-Avrupa Birliği’ndeki 27 ülkeden 15’inde eşcinsel evlilikler yasallaştırıldı.  -Dünya çapında ise 35 ülkede eşcinseller bu hakka sahipler. 

♦‘Eşcinsellik’ yasalaşıyor! 

Yunanistan’da “eşcinsel evlilik” yasallaştı.

Yunanistan, “eşcinsel evliliği” yasallaştıran ilk Ortodoks Hıristiyan çoğunluklu ülke oldu.

-Yunan Parlamentosu’nda, 176 evet oyuyla geçen bu yeni yasa için Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Büyük bir eşitsizliği ortadan kaldırdık” dedi.

Başbakan, oylama öncesinde parlamentoya yaptığı konuşmada,

–    Başbakan Miçotakis:

“Etrafımızda görünmez olan insanlar nihayet görünür hale gelecek ve onlarla birlikte pek çok çocuk da haklarını elde edecek. Bu reform, birçok vatandaşımızın hayatını daha iyi hale getirirken kalanların hayatından da hiçbir şey eksiltmeyecek”

 

-Avrupa Birliği’ndeki 27 ülkeden 15’inde eşcinsel evlilikler yasallaştırıldı.

-Dünya çapında ise 35 ülkede eşcinseller bu hakka sahipler. 

 

♦Bu karardan Ortodoks Kilisesi memnun görünmüyor!

Kilisenin eleştirilerine karşın “eşcinsel evliliklerin” yasallaşması ülkeyi ikiye böldü.

Kilise taraftarları Yunanistan’ın başkenti Atina’da karara karşı “protesto” gösterisi düzenledi.

–    Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ieronymos:

”Bu karar. Yunanistan’daki toplumsal düzeni yok edecek” !

Bu karar, Yunanistan’daki “LGBTİ+ örgütleri” tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

–    Eşcinsel Ebeveynler Grubu Gökkuşağı Aileleri Başkanı Stella Belia:

“Bu tarihi bir karar. Hayatımın en neşeli günü”

(Bir Hermafrodit)

 

Vatikan’ın ‘‘İnanç Doktrini Bölümü’’ yayımladığı belgeyle “belirli koşullar dahilinde transseksüel kişilerin de vaftiz edilebileceğini, vaftiz anne-baba olabileceğini ve dini nikâhlarda tanıklık yapabileceğini’’ açıkladı.

Katolik inanç ve ahlak öğretisinin savunulmasından sorumlu olan, eski ‘‘engizisyon’’ biriminin devamı olan bölümün belgesi, ‘‘LGBTİ Katoliklerin’’ kilisede kabul görmesi açısından önemli bir adım olarak niteleniyor.

Bölümün başkanı Kardinal Victor Manuel Fernandez ile Katolik Kilisesi lideri Papa Françesko’nun imzasını taşıyan belge, bir piskoposun sorularına yanıt olarak yayımlandı!

 

♦Rusya Yüksek Mahkemesi, ‘‘uluslararası LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel) hareketini’’ aşırılıkçı bir örgüt olarak kabul etti ve ülke genelindeki faaliyetlerini yasakladı!

Rus anayasasında üç yıl önce değişiklik yapılarak evliliğin yalnızca ‘‘kadın ve erkek arasında’’ gerçekleşebileceği açık bir şekilde belirtilmişti.

 

Yunan mitolojisi, “eşcinselliğin” kökenini Bodrum çıkışlı bir öyküye bağlar…

Bodrum’da “yasal sürgün” yaşayan rahmetli, ünlü yazar “Halikarnas Balıkçısı” Cevat Şakir çok güzel anlatmış ve yazmıştır…

Bodrum’da (Halikarnassos) Bardakçı’da yaşanan bu ilginç öykü “eşcinselliğin doğuşunu” anlatır… 

 

Bu koy hakkında bir anımsatma yapayım… Ünlü sanatçı Zeki Müren yüzmeye her gün bu koya giderdi…

İlçede, “Bodrum Zeki Müren Sanat Derneği” kuruldu. Ölüm yıldönümünde “Antik Tiyatro’da” anısına konserler düzenlendi. Bodrum’da oturduğu ev “Zeki Müren Müzesi” oldu.

Zeki Müren kendisinin Bodrum’a neden yerleştiğini şu sözlerle sıkça anlatırdı..

“Dünyanın çok önemli yerlerini gezdim gördüm, Bodrum gibisini göremedim. Burada kendimi her zaman sağlıklı, dinç ve verimli hissettim. Denizi, güneşi, nemli olmayan havası ile Bodrum, benim sağlık kaynağım oldu. Burada nefes alıyorum, yaşamanın keyfini çıkarıyorum ve en önemlisi Bodrum sağlığıma iyi geliyor.”

 

  -Gelelim Zeki Müren’in Bodrum’da denize girdiği koya.

Antik adı “Salmakis Koyu”, yöre olarak resmi kayıtlara geçen adı ile “Bardakçı Koyu”, günümüzde halk arasındaki adıyla “Zeki Müren Koyu”… Bardakçı 2-3 yüz metre genişliğinde bir kumsaldır, karadan yana kayalı, uçurumlu bir dağ amfisiyle çevrilidir.

Bardakçı’da gökten düşme bir cennet parçası gibi küçücük, berrak bir gölcük vardı. (Günümüzde yapılan inşaatlar nedeniyle bu mütevazı doğa yapısının son durumunu bilmiyorum!)

Mersin ve yabani sakız ağaçları bu gölde yeşil bir çelenk olurlardı. Bu güzel gölde, Salmakis adlı bir su perisi yaşardı!

Bardakçı Koyu’nda yapılan bir askeri inşaat sırasında ortaya çıkan Roma dönemine ait duvar ve mozaik zemin kalıntıları arasında, bir yazıt bulunmuştu. Yazıttaki metnin “Afrodit’in gurur duyduğu Halikarnassos’ta doğan ünlü yazarları” anlatan Helenistik bir şiire ait olduğu ortaya çıkarılmıştı.

-Göle mersin ve yaban sakızağaçları atılınca yeşil bir çelenk olurlarmış. Bu güzel gölden adını alan ya da adını göle vermiş olan “Salmakis” adında güzel bir göl perisi yaşarmış.

Salmakis perisinin efsanesi ilkçağ, ortaçağ ve çağdaş dönem ozanlarına esin kaynağı oldu. Villiam Shakespeare yazdığı “Venüs ile Adonis” adındaki uzun şiirinde bu efsaneden esinlenmişti!

Küçük ve güzel Salmakis gölünde bir su perisi var idi. Salmakis, yine çiçek toplarken göl kıyısına gelen güzel bir delikanlıyı gördü. Gönlü sevgiyle tutuştu. Saçlarını düzeltti, henüz çocukluk çağından çıkmış olan çekingen gencin yanına vardı. Ona “Sen bir tanrı mısın bilmem. Eğer bir tanrıysan mutlaka, sevgi tanrısı EROS’sundur!” dedi.

Aralarında coşku dolu tartışmalardan sonra, genç kıza gitmesini söyledi, ardından soyunarak suya girdi. Delikanlının güzelliğinin büyüsüne kapılan perinin gözleri arzu ateşiyle yanıp çaktı, yerinde duramadı.

Giysilerini hızla yırtıp çıkardı. Çıplak ve parlak gövdesiyle bir parende atarak kendi adını taşıyan, güzel gölüne fırladı. Daldı ve çıplak delikanlıyı, avı olarak sardı! Genç boşuna kurtulmaya çalışıyordu.

Genci öptükçe öptükten sonra “Sen istediğin kadar diren. Artık sen benimsin!” dedi. Ardından, tanrılara dua ederek bu birleşmenin pekişmesini istedi. Tanrılar, Salmakis’in dualarını kabul ettiler.

Artık ne kadın ve ne de erkektiler! Hem kadın ve hem de erkektiler. Tek gövde olmuşlardı! Tapınakta, “haberleşme tanrısı Hermes” ve “güzellik tanrıçası Afrodit”ten esinlenerek, “Hermafrodit” adı takıldı!

Cumhuriyet//Özgen Acar

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights