DİKKAT ÖLÜM RİSKİ: 10 SANİYE TEK AYAK ÜZERİNDE DURAMAYANLAR...

DİKKAT ÖLÜM RİSKİ: 10 SANİYE TEK AYAK ÜZERİNDE DURAMAYANLAR...

DİKKAT ÖLÜM RİSKİ: 10 SANİYE TEK AYAK ÜZERİNDE DURAMAYANLAR...

DİKKAT ÖLÜM RİSKİ: 10 SANİYE TEK AYAK ÜZERİNDE DURAMAYANLAR…

Sağlık durumu iyi olmayan kişilerde denge problemleri sık görülüyor

10 saniye tek ayak üzerinde duramayanlar dikkat: Ölüm riski yüzde 84 artıyor

Bu basit test, rutin sağlık kontrollerine dahil edilmeli…

Yeni bir araştırma, orta ve ileri yaşlarda tek ayak üzerinde 10 saniye duramayan kişilerin 10 yıl içinde ölme ihtimalinin iki kat fazla olduğunu ortaya koydu..

 

-Hakemli bilimsel dergi British Journal of Sports Medicine’de yayımlanan araştırmada ilk olarak 1994’te kurulan CLINIMEX veritabanının kayıtları kullanıldı..

-Bu veritabanında kayıtlı bireylerin sağlık durumu ve egzersiz faaliyetleri arasındaki ilişki yıllardır takip ediliyor..

 

Yeni araştırmadaysa 2009 ve 2020 arasında takip edilen ve 1702 katılımcıdan oluşan bir grup değerlendirildi..

 

-Kontrol muayenelerine çağrılan bu katılımcılardan herhangi bir destek almadan 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durmak da dahil olmak üzere bir dizi hareketi yapmaları istendi..

 

-Katılımcılar testler sırasında bir ayağını kaldırarak yerde sabit duran bacağının arkasına yerleştirdi..

 

Araştırma ekibi kendi geliştirdikleri bu teste tek bacaklı duruş (one-legged stance / OLS) adını verdi.

 

-Grubun beşte birinin testte başarısız olduğu görüldü.. Üstelik başarısızlıkla yaş arasında da kolerasyon vardı.,

 

-Testi geçememe ihtimali, 51-55 yaşlarından itibaren 5 yıllık aralıklarla ikiye katlanıyor gibi görünüyordu.,

 

Araştırmacılar bu grubu ortalama 7 yıl boyunca takip etti. Katılımcıların yüzde 7’si bu süre içinde hayatını kaybetti..

 

-Ölümlerin yüzde 32’si kanserden, yüzde 30’u kalp-damar rahatsızlıklarından, yüzde 9’u solunum yolu hastalıklarından ve yüzde 7’si de Kovid-19 komplikasyonlarından kaynaklandı..

 

-OLS testinde başarısız olanlar arasında ölüm oranı yüzde 17,5 olarak belirlendi. Testi geçebilenlerde bu oran yüzde 4,5’ti.

Araştırmacılar yaş, cinsiyet ve sağlık durumlarını hesaba katarak 10 saniyelik OLS testini tamamlayamayanların 10 yılda herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskinin yüzde 84 arttığını belirledi..

 

Testi geçemeyenlerin sağlık durumu genel olarak daha kötü seyrediyordu:

-Tip 2 diyabet, başarısız olan grupta üç kat fazlaydı. Obezite, yüksek tansiyon, sağlıksız yağ profilleri ve/veya kalp hastalığı oranı da daha yüksekti.

Makalenin başyazarı Dr. Claudio Gil Araujo, bu testin rutin sağlık kontrollerinde uygulanması gerektiğini düşünüyor.

IFL Science’a konuşan bilim insanı, “51 ve 75 yaş arası kişilerin genel olarak sağlık kontrollerine gitmesini öneririm” ifadelerini kullandı:

Konsültasyona boy, kilo ve kan basıncı ölçümleriyle birlikte 10 saniyelik OLS testi de dahil edilmeli. Bu çok basit bir yöntem.

10 SANİYE TEK AYAK ÜZERİNDE DURMAK ÖLÜM RİSKİNİZİ ORTAYA ÇIKARABİLİR 

Bu yeni teste geçmek düşündüğünüzden daha fazlasını ortaya çıkarabilir.

 

Yeni bir araştırma, orta ve ileri yaşlarda tek ayak üzerinde 10 saniye duramayan kişilerin önümüzdeki 10 yıl içinde ölüm ihtimalinin iki katına çıktığını ortaya koyuyor. Bulgular British Journal of Sports Medicine’de yayınlandı ..

Peki bu test ölüm riskini öngörmede iyi mi?

Testi geçemeyenlerin sağlık durumu daha kötü görünüyordu: Tip 2 diyabet, başarısız olan grupta başarılı olana göre üç kat daha fazla görülüyordu ve obezite, yüksek tansiyon, sağlıksız yağ profilleri ve/veya kalp hastalığı oranı daha yüksekti. hastalık..

–   Makalenin başyazarı Dr. Claudio Gil Araujo:

“Aerobik olmayan zayıf kondisyonun (normalde hareketsiz bir yaşam tarzıyla ilişkilendirilir, ancak her zaman değil) çoğu kırılganlık vakasının arka planını oluşturduğunu düşünüyorum ve kırılgan olmanın zayıf yaşam kalitesiyle, daha az fiziksel aktiviteyle güçlü bir şekilde ilişkili olduğu iyi biliniyor..

Sonuç olarak zayıf fiziksel kondisyondur. Ayrıca elbette zayıf dengenin düşmelerle ilişkili olduğu da anlaşılmaktadır. Düşen yaşlı insanlar büyük kırıklar ve diğer ilgili komplikasyonlar açısından çok yüksek risk altındadır. Bu aynı zamanda daha yüksek ölüm oranlarında da rol oynayabilir..

Ayrıca, arabadan çıkmak, bir basamağa veya merdivene tırmanmak veya inmek için düzenli olarak tek bacak duruşu yapmamız gerektiğini de unutmayın. Bu yeteneğe sahip olmayan veya [olmayan kişiler için] Bunu yapmaktan korkuyorsanız, bu muhtemelen özerkliğin kaybıyla ilgilidir ve bunun sonucunda daha az egzersiz yapılır ve kartopu başlar..

Boy, kilo ve kan basıncı ölçümleriyle birlikte 10’lu OLS testi konsültasyonun başlangıcına dahil edilmelidir. Bu çok basit..

Peki bu test rutin sağlık kontrollerinde uygulanırsa etkisi büyük olur mu?

“EVET, OLDUKÇA BÜYÜK BİR ŞEY!

–   Araujo:

”51-75 yaş arası kişilerin klinik durumdan bağımsız olarak ve herhangi bir ortamda sağlık kontrolüne gitmesini öneririm.. Konsültasyonun başlangıcında boy, kilo ve kan basıncı ölçümleriyle birlikte 10’lu OLS testi de dahil edilmelidir. Bu çok basit..

Pratik bir mesaj olarak, 70 yaşın altındaysanız, (o yaştakilerin çoğunluğu gibi) sizden 10’lu OLS’yi başarıyla tamamlamanız bekleniyor. 70 yaşın üzerindekiler için, eğer tamamlarsanız, yaşıtlarınıza göre daha iyi statik denge durumundadır. Lütfen 10’lu yaşlarda OLS’yi gerçekleştirmede cinsiyet farklılığı olmadığını da unutmayın.

Artık analiz edilmesi gereken daha derinlemesine çalışmalar var.

Şu anda kas gücü ve kuvveti (ilişkili ancak farklı iki şey) ve esneklik puanları/ölçümlerinin tüm nedenlere bağlı ölümlerle ilişkisini kontrol etmek için kohort verilerimize bakıyoruz. Daha büyük bir örneklem ve daha uzun takip için oturma-yükselme testini kullanarak önceki çalışmamızı genişletiyoruz ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı olanlar gibi diğer doğal ölüm nedenlerinin analizini de dahil ediyoruz..

Genel olarak bu, yaşlı yetişkinlerin rutin sağlık kontrolleri için kullanılabilecek basit ve güvenli bir testtir.

-Ve bu testi geçemeyenler için:

–   Araujo:

“Statik dengenin özel bir eğitimle önemli ölçüde geliştirilebileceği iyi bilinmektedir. Sadece birkaç seanstan sonra bir iyileşme algılanabilir ve bu da yaşam kalitesini etkiler. Değerlendirdiğimiz hastalar ve tıbbi denetimli egzersiz programımıza katılan hastalar için yaptığımız da tam olarak budur.

Ne yazık ki, 10’lu yaşlardaki OLS’de statik dengenin veya performansın iyileştirilmesinin hayatta kalmayı etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirecek verilerimiz henüz yok, bu oldukça çekici bir bakış açısı”

 

Independent Türkçe, IFL Science, British Journal of Sports Medicine

Derleyen: Çağla Üren

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights