.
“Daily Mail: Türkiye’de bazı klinikler 16 yaşında çocuklara mide küçültme ameliyatı ‘tuzağı kuruyor'”

İngiliz basını, çocuklar için çok tehlikeli olmasına ve çok istinai durumlar dışında uygulanmamasına rağmen, Türkiye’deki bazı kliniklerin 16-18 yaş arasındaki çocukları mide küçültme ameliyatlarına ucuz fiyatlar ve aleni reklamlarla çekmeye çalıştığına dair uyardı..

Daily Mail gazetesi, Britanya’da 18 yaş altına yasak olmasına rağmen Türkiye’deki bazı kliniklerin 16-18 yaş arasındaki çocukları da mide küçültme ameliyatına aldığını yazdı..

Ucuz ameliyat teklifleriyle cezbeden Türkiye’deki kliniklerin tehlikesiyle ilgili uyarı niteliğindeki haberde, Türkiye’deki medikal turizm kliniklerinin gençler için çok karmaşık prosedürler gerektiren ameliyatların çok kolay bir işmiş gibi reklamını yaptığı belirtildi..

BRİTANYA DAKİKA FİYATIN ÜÇTE BİRİNDEN DAHA AZ”

Örneğin Antalya’da Obesity Treatment/Obezite Tedavisi isimli kliniğin, beden kitle endeksi 30 olan 16 yaşındakiler için Britanya’daki özel kliniklerin verdiği fiyatın üçte birinden daha az bir miktar olan 3 bin sterline (44 bin 144 lira) tüp mide ameliyatı teklif ettiği aktarıldı..

“RUHSAL SAĞLIK, BAĞIMLI OLMAMA ŞARTI”

Antalya’daki klinik, tüp mide ameliyatı için tek şartın çocuğun psikoz veya depresyondan mustarip ve alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olmaması olduğunu söylüyor..

İstanbul merkezli Natural Beauty Turkey kliniği, kemik incelmesi, anemi ve böbrek taşları gibi belgelenmiş yan etkilerine rağmen, gastrik baypass ameliyatını en küçüğü 16 yaşındaki hastalara teklif ediyor.Daily Mail, yönelttiği sorulara bu iki klinikten yanıt alamadığını kaydetti..

“EN İSTİSNAİ DURUMLAR DIŞINDA AMELİYAT OLMAZ”

Britanya’daki Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) sıkı kurallarına göre 18 yaşından küçüklere bu tür ameliyatlar yapılmadan önce tüm cerrahi olmayan seçeneklerin ‘yeterince araştırılmış ve başarısız bulunmuş’ olmasını gerekiyor..

Beden kitle endeksinin 40 ya da 35 olması, tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi ciddi bir durumdan mustarip olunmaması şartı da koşuluyor..

NHS Vakfı’na bağlı Southampton Üniversitesi Hastanesi’nden bariatrik cerrah James Byrne, Türkiye’de sunulan tekliflere “Bu yaşta çocuklar, en istisnai durumlar dışında bu tür ameliyatlara girmemelidir” tepkisini gösterdi..

“REKLAMI YAPILMAMALI”

Uyarı yapan cerrah:

“Üst düzey obez çocuklar için kilo verme ameliyatı, diyetisyenler, psikologlar ve tıp uzmanları dahil olmak üzere pek çok profesyonel disiplinden katkı ve sürekli destek ile çocuğun tüm ailesini içeren destek gerektiren oldukça karmaşık bir müdahaledir. Ameliyat, özellikle bu yaştaki çocuklar için kolay bir çözüm olarak görülmemeli ve reklamı yapılmamalı..” .

“PANDEMİ DE ÇOCUKLARDA OBEZİTE PATLAMASI”

Ulusal Çocuk Ölçüm Programı’na göre Britanya’da 4-5 yaşındaki çocuklar ve 10-11 yaşındaki çocuklarda obezite oranı, 2019-20’de 9.9 iken, 2020-21’de 14.4’e yükseldi. NHS, geçen ayki açıklamasında alt sınırı iki yaş olan çocuklara destek sunan 15 yeni kilo verme kliniği açmayı planladığını duyurdu..

“TÜRKİYE’DE YAĞ ALDIRMA AMELİYATI SONRASI ÖLÜM VAKASI”

Daily Mail, 22 Ekim’de yağ aldırma ameliyatı için Türkiye’ye giden 28 yaşındaki Diarra Akua Eunice Brown isimli Britanya vatandaşının, İstanbul’un Bahçelievler semtinde bir klinikte ameliyat olduğunu, operasyonun başlangıçta başarılı gözükmesine rağmen, kadının iki gün sonra aniden öldüğünü, polis olayla ilgili soruşturma başlattığını hatırlattı..

NE OLMUŞTU?

“Seren Serengil, ameliyat oldu”

Geçirdiği mide küçültme ameliyatı sonrası ‘Dumping Sendromu’na yakalanan ve 43,5 kiloya kadar düşen Seren Serengil, ameliyat oldu..

Serengil’in sevgilisi Mustafa Rahman Tohma, operasyonun iyi geçtiğini söyledi.

Midesinden ameliyat olan ardından da hızla kilo vermeye başlayan Seren Serengil (50), sıkıntılı dönemden geçiyor. ‘Dumping Sendromu’yla mücadele eden Serengil, karaciğer, pankreas ve böbreklerinin iflas etmek üzere olduğunu söylemişti.

Kilo vermek isterken sağlığını kaybeden Seren Serengil, bugün ameliyat oldu.

“HAKKINIZI HELAL EDİN”

Seren Serengil ameliyata alınmadan hemen önce bir veda videosu çekti. Serengil paylaşımında “Hakkınızı helal edin” dedi..

Serengil:

 “İnşallah her şey yolunda gidecek. İnşallah sağ salim çıkacağım olur da terslik olursa… Zor bir ameliyat… ” dedi.

Serengil’in sevgilisi Mustafa Tohma da ameliyathanenin önünden paylaşım yaptı. Tohma, paylaşıma “Dualarınız bizimle olsun. İyi olacaksın hayatım” notunu düştü..

“AMELİYAT İYİ GEÇTİ”

Serengil ile Beyaz TV ekranlarında beraber program sunan Bircan Bali, ameliyattan saatler sonra, sosyal medya üzerinden 3 saat süren ameliyatın başarıyla tamamlandığını ve Serengil’in durumunun iyi olduğunu söyledi.

Ünlü ismin sevgilisi Mustafa Rahman Tohma da, Serengil’in  ameliyatının iyi geçtiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Tohma, sevgilisinin son durumunu paylaştı: 

“Allah’ım sana sonsuz şükürler olsun, ameliyatımız çok güzel geçti.”

“AMELİYAT MASASINDA KALABİLİRMİŞİM!”

“Artık hastalıkla gündeme gelmek istemiyorum!” diyen Serengil, geçtiğimiz günlerde sevenlerinden dua istemişti.

Ünlü isim:

 “Erken ameliyat kararı alındı. Bir buçuk ay damardan beslenecektim ama ilerleme olmadığı için beklemek doğru değilmiş. Perşembe günü hastaneye yatacağım, cuma sabahı ameliyat oluyorum. Zor bir ameliyat olacağını söylediler. Çok korkuyorum, vücut kaldıramayabilirmiş… ‘Ameliyat masasında kalabilirsin’ dediler. Her şey kötü de gidebilir. Kan organlara gitmiyor” ifadelerini kullanmıştı..

NE OLMUŞTU?

“Seren Serengil hastaneye kaldırıldı”

Zayıflamak için geçirdiği ameliyat sonrası hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşayan ve ardından Dumping Sendromu’na yakalanan Seren Serengil, tekrar hastaneye kaldırıldı..

Serengil’in karaciğer ve pankreas organları iflas etmek üzere olduğu öğrenildi.

Sunucu ve şarkıcı Seren Serengil, geçen yıl zayıflama uğruna geçirdiği ameliyatlar sonrası sağlık sorunları yaşamaya devam ediyor..

Son olarak 43,5kiloya düşen Seren Serengil tekrar hastaneye kaldırıldı.. Serengil’in karaciğer ve pankreas organlarının iflas etmek üzere olduğu öğrenildi..

Hastaneye yatan Seren Serengil sağlık durumu hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.. 

Serengil:

“Hastaneye yatırılmam ve damardan beslenme sürecimi gözlem altında sürdürmem söylendi. Çünkü ağızdan aldığım ne bir ilaç ne de bir besin emilim olmadığı için artık vücuduma yaramıyor..

Organlarım kötü durumda. Ameliyat olana kadar damardan beslenmeye devam edeceğim. Dün gece nefes alamadım, gece uykumdan uyandım ama bugün daha iyiyim. Dualarınız için teşekkür ederim. Aldığım serum kadar iyi hissettiriyor..” .

Bu açıklamanın ardından Flash Tv’de yer alan Al Sana Haber programında Seren Serengil’in sağlık durumu gündeme geldi..

Programda; Seyhan Soylu:

“Damardan besleniyormuş yediğini de hazmetmiyormuş..”

Mustafa Tohma:

“Pankreas ve karaciğer iflas boyutunda. Kemik erimesi başladı. 4 cm boyu kısaldı..”

“4-5 AY SONRA KEMİKLERİM KIRILMAYA BAŞLAYACAK”

Seren Serengil zayıflamak için geçirdiği ameliyat sonrası hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşadı ve ardından Dumping Sendromu’na yakalandı.

Seren Serengil:

“Siroz tehlikesi var ve geri dönüşüm ameliyatını olsam risk var, olmasam kemiklerim kırılacak..”

‘ZAYIFLAMA HIRSIM BU NOKTAYA GETİRDİ’

Dumping Sendromu nedeniyle zor günler geçiren Seren Serengil:

“Bazen çok önem verdiğimiz şeylerin gerçekten çok ciddi bir şey yaşadığımız zaman ne kadar önemsiz olduğunu anlıyorsunuz..

Kilo takıntısı olan bir kızdım, çocukluğumdan beri kiloyu hiç sevmiyordum..

Çocuk sahibi olmak istedim, yıllar içerisinde hormon tedavilerimi oldum. Şiştim şiştim, her seferinde çocuk sahibi olamadım.. Çok büyük bir tramvaydı bunlar..

Sonrasında bu zayıflama ve bir daha kilo almama hırsım beni bu geldiğim noktaya getirdi..

Mide ameliyatı olmuştum, bunda bir problem yaşamadım.. Ancak sonra yaptırdığım ameliyat çok agresif bir ameliyatmış. Meğer o ameliyatın en yapılmaması gerekeni yapılmış.. Hani 250–300 kilolara çıkıyorsun da ölmek üzeresin, son çıkış olarak bu ameliyatı yapıyorlar..”

AMELİYATTAN SONRA FENALAŞMALARIM BAŞLADI

Seren Serengil:

“Ben bu ameliyata gittiğimde, doktor bana uygulanabileceğini söyledi ama ben 70 kiloydum.. Yani 70 kilo bir hastaya bu ameliyatın yapılmaması gerekiyormuş..

Karaciğer yağlanmam vardı ama üst boyutta değildi.. Bu ameliyatı olduktan iki ay sonra fenalaşmalarım başladı..

Çok yemek yiyorum ama neresi kesildiyse bağırsağımın, doktorumla asla konuşamadığım için ve videosunu bize vermediği için… Yemek yiyorum ama iyi enzimleri vücut almıyor.. Yani ne yersem yiyeyim yaramıyor..

Son gittiğim doktor ‘Bu durumu geriye döndürmemiz gerekiyor’ dedi ama geriye döndürmekte çok zor şu anda, her şey çok zor.. Bu ameliyatın hayati riski olduğunu söylediler.”

“BU AMELİYATI OLMAZSAM…”

Seren Serengil:

“Bu ameliyatı olmasam 4-5 ay sonra kemiklerim kırılmaya başlayacak ve zaten karaciğer yetmezliğinden siroz olacağım.. Zaten ölüp beni kaybedeceksiniz. Geri dönüşüm ameliyatını yapmak zorundayım.. Hayat doluyum, iyileşmek istiyorum..”

Seren Serengil kötü haberi canlı yayında duyurdu: 'Kemik erimesi başlamış'

“KEMİK ERİMESİ BAŞLAMIŞ”

Serengil, kemik erimesinin başladığını belirterek “Korkuyorum” dedi..

Kilo vermek isterken sağlığını kaybeden ve Dumping Sendromu’na yakalanan Seren Serengil, 6 ayda 4,5 cm boydan kaybettiğini ve karaciğerinde de sorun olduğunu açıkladı..

Geçirdiği mide ameliyatlarının ardından sağlık problemleri yaşayan şarkıcı ve magazin programı sunucusu Seren Serengil yakalandığı Dumping Sendromu yüzünden zor günler geçirmeye devam ediyor..

Ameliyat olması gereken Serengil sık sık ameliyatı ertelemesiyle gündeme geliyordu..

Serengil:

 “1.5 yıldır bende arızalar kaldı. Organlarımla alakalı sıkıntılar çıkmaya başladı.. Doktor siroza çevirmek üzere olduğunu söyledi.. Ameliyatı gerçekleştirmem gerekiyor yavaş yavaş eriyorum. 6 ayda 4,5 cm boydan kaybettim.. Kemik erimesi başlamış. Kan beynime ve kalbime pompalanmıyor. Korkuyorum..

Günde 10-15 ilaç içiyorum ama vücutta kalmıyor. O yüzden serum da alıyorum. Bunları kendi kafasızlığımdan yaptım, kabul ediyorum.. Yemek yediğim anda midem bulanıyor.. Yemek bağırsağa gidiyor. Şekerim düşüyor, beynime oksijen gitmiyor..”

DUMPİNG SENDROMU NEDİR?

Dumping sendromu, hızlı mide boşalmasının neden olduğu, ishal, mide bulantısı ve yemekten sonra sersemlemiş veya yorgun hissetme gibi bir grup semptomdur..

Hızlı mide boşalması, yiyeceğin midenizden on iki parmak bağırsağınıza doğru çok hızlı hareket ettiği bir durumdur..

Bu sendrom, midenin bir bölümünün ya da tamamının alındığı ameliyatlar veya gastrik bypass operasyonu sonrası ortaya çıkabilen ve midenin çok hızlı boşalması ile karakterize bir semptom olarak tanımlanabilir..

Genellikle yemek yedikten 10 ile 30 dakika sonrası karın ağrısı, ishal, kusma, çarpıntı ve kramp gibi şikayetlere neden olabilen dumping sendromu mide çıkışındaki kasların iptal edilmesi nedeniyle midedeki besinlerin kontrolsüz bir şekilde ince bağırsaklara boşalması sonucu oluşur.. Bu durum ani ve çok hızlı bir şekilde gelişir ve çoğunlukla şeker içeren yiyeceklerin tüketilmesinden sonra ortaya çıkar..

Genel olarak Dumping Sendromu belirtileri şu şekilde:

 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Kalp atış hızında artış
 • Şişkinlik
 • Ciltte meydana gelen kızarma
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kramp
 • Mide ağrısı

Geç dumping sendromu belirtileri:

 • Terleme
 • Açlık hissi
 • Titreme
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Konsantrasyon olamama
 • Güçsüzlük

NE OLMUŞTU?

“KORKUNÇ İDDİA! ‘SEREN SERENGİL, KORONALI DİYE YARDIMCISINI DARP ETTİ…”

SEREN SERENGİL VE ERKEK ARKADAŞI İÇİN SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Şarkıcı Seren Serengil ve erkek arkadaşı hakkında, Özbekistan uyruklu yardımcılarını koronalı olduğu için darp ettikleri ve ormana bıraktıkları için, avukatları Esennur Ezgi hakkında da bu kişiyi tehdit ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Şarkıcı Seren Serengil ve erkek arkadaşının, “koronavirüs korkuları nedeniyle Özbek asıllı yardımcılarını darp ettikleri ve ormana bıraktıkları, sosyal medya hesaplarından da başka birinin başına gelmiş gibi yansıtacak paylaşımlarda bulunduklarına” yönelik iddialar savcılığa taşındı.

Özbekistan uyruklu Gulnoza Mamatova’nın avukatı Ali Çezik tarafından Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Mamatova’nın Seren Serengil’in evinde ve yanında yaklaşık 2 aydır çalıştığı ve Türkiye’de oturma iznine sahip olduğu belirtildi.

“HEPİMİZİ KORONA EDECEKSİNİZ’ DİYEREK SALDIRDI, TEKMELEMEYE BAŞLADI”

Mamatova’nın, Serengil’in yanında 2 hafta çalıştığı, Serengil’in çalışma izni almaması üzerine işi bıraktığı ve Serengil’in başka bir yabancı uyruklu çalışandan memnun olmadığı için Mamatova’yı tekrar işe aldığı aktarılan dilekçede, “darp” ve “ormana bırakma” suçlarına ilişkin şu iddialar dile getirildi.

“28 Mart günü saat 09.00 sularında şüphelilerin evde olduğu saatte müvekkil Mamatova, ‘çok yorgun olduğunu, dinlenmeye ihtiyacı olduğunu, haftalık izin için dışarıya çıkacağını’ belirtmiştir. Seren Serengil ise, ‘Siz yabancılar yüzünden korona oluyoruz, hasta mısın bize bulaştırdın kaçıyorsun?’ demiştir. Müvekkil, ‘hasta olmadığını, böyle bir ithamın kırıcı olduğunu’ belirtmiş ve ‘işten ayrılıyorum o zaman’ demiştir. Bunun üzerine Serengil, ‘Siz hepimizi korona edeceksiniz’ diyerek müvekkile saldırmış, saçından tutarak yere yatırmış ve tekmelemeye başlamıştır. Müvekkilimin çığlıklarını duyan, aynı evde yaşayan erkek arkadaşı Mustafa Tohma da odaya gelmiştir. Mamatova, burada uğradığı darp nedeniyle yüzünden yaralanmış, bir avuç dolusu saçı yolunmuştur. Yine o anda eve ilaçlama şirketinden gelen kişiler de odaya koşmuşlar ve olaya şahit olmuşlardır.”

015408186-serengil-iha-2.jpg

“BİZİ KORONA ETMEDEN SENİ DAĞA BIRAKAYIM”

Dilekçede, darp edilen Gulnoza Mamatova’nın bahçeye koşarak telefonundan saat 09.52’de 155’i aradığı, peşinden bahçeye koşan Mustafa Tohma’nın polisin arandığını görünce telefonu zorla elinden aldığı ve o anda telefon açık olduğundan 1 dakika 32 saniye kayıt oluştuğu öne sürülerek, şu iddialar dile getirildi..

“Mustafa Tohma bu arada müvekkili zorla eve sokmuş, ‘derhal eşyalarını toplamasını’ istemiştir. Müvekkil eşyaları toplarken odaya gelen Serengil, yine müvekkile defalarca vurmuş, müvekkilin eşyalarını parçalamış, küfür ve hakaret etmiş, ‘Bizi korona etmeden seni dağa bırakayım, seni deport ettireceğim, bu ülkede beni herkes tanıyor, benim söz geçirmeyeceğim polis, hakim, savcı yok. Birazdan yapacaklarımı göreceksin’ diyerek, eşyaların toplanmasına da izin vermeden Mustafa Tohma ile birlikte müvekkili 34 SY 2211 plakalı aracına bindirerek yola çıkmışlardır. Bu duruma ilaçlamaya gelen kişiler şahit olmuşlardır. Müvekkil burada omuzundan yaralanmıştır. Şüpheliler müvekkili Beykoz Ormanı’na götürmüşler, arabadan çıkarmışlar, şüpheli Tohma’nın zorla aldığı telefonunu da arabadan fırlatmışlardır. Müvekkil arabadan atıldığı yerden bir saat yürüyerek yerleşim yerine yakın duraklara gelmiş ve oradan otobüsle, yaşadığı şok nedeniyle hiçbir şey yapamadan evine gelmiştir.”

SERENGİL’İN AVUKATININ DA TEHDİT ETTİĞİ İDDİASI

Gulnoza Mamatova’nın evine geldiğinde bayıldığı ve gece kendine gelip Mustafa Tohma’ya, “şikayetçi olacağına” dair mesaj yazdığı aktarılan dilekçede, “Bu mesajdan sonra başka bir numaradan kendisini şüphelilerin avukatı olarak tanıtan ve isminin Esennur Ezgi olduğunu belirten kişiden, mesajlar almaya başlamıştır. Bu kişi mesajlarında, ‘çalıştığı kişileri şikayet etmesi halinde asıl suçlunun kendisinin olacağı, örgüt suçu işlediği, kendisini deport ettireceği, ellerinde kamera kayıtları olduğu ve 250 bin liralık dava açacağı’ ifadelerinde bulunarak tehdit etmiş, müvekkilime şikayet etmemesi için baskı kurmuştur.” ifadesi kullanıldı. 

Dileçede, olaydan sonra Seren Serengil’in Instagram hesabından; “Arkadaşlar tanıdığım bir ailenin evinde çalışan Özbek yardımcıları koronaymış, çalıştığı aile bireylerine geçirmiş. Evinizde yabancı varsa çıkarın ve işe almayın. İzne gönderdiğiniz zaman bunlar toplu evlerde kalıyorlar. Hepsine birbirlerine geçirmesi mümkün, çok dikkat edin. Sağlık raporu olmayan kimseyi işe almayın.” diye paylaşım yaptığı da dile getirildi. 

ŞİKAYETİ İŞLEME ALMAYAN POLİS MEMURLARIYLA İLGİLİ DE SUÇ DUYURUSU

Serengil’in, paylaşımıyla bir insan için kabul edilemez, ırkçı, aşağılayıcı ve suç teşkil eden eylemini, “bir arkadaşım” diye paylaşım yapıp adeta günah çıkararak dolaylı ikrar ettiği savunulan dilekçede, Mamatova’nın ertesi gün darp raporu aldığı, bu raporla 29 Mart akşamı gittiği Paşabahçe Polis Merkezinde şikayette bulunmak istediği ancak oradaki polislerin şikayetle ilgili işlem yapmadığı öne sürüldü.

Polis merkezindeki biri kadın 3 polis memurunun, ‘Seren için şikayete gelecek kişi geldi’ diyerek güldükleri ve Mamatva’ya, ‘Şikayet için yabancı uyrukluların 5 bin lira yatırmaları gerektiği’ yönünde beyanda bulundukları anlatılan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkilime, ‘bu haliyle şikayet ederse deport etmeleri gerektiğini, hangisini tercih ettiğini alaycı ifadeyle sormuşlardır. Müvekkilim, ‘deport edilmek istemediğini, o kadar parayı da bulamayacağını’ beyan etmiştir ve şikayetiyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığından karakoldan ayrılmıştır. Muhtemel ki şüpheliler müvekkilden önce karakola olayı haber vermişlerdir. Şikayetle ilgili işlem yapmayan, isimleri bilinmeyen ancak müvekkilin gördüğümde tanırım dediği biri kadın 3 polis memuruyla ilgili ayrı bir suç duyurusunda bulunulmuştur.”

KORUMA KARARI İÇİN BAŞVURU

Suç duyurusu dilekçesinde Mamatova’nın halen bu kişilerin tehdidi altında olduğu için İstanbul 1. Aile Mahkemesi’ne koruma kararı verilmesi talebinde bulunulduğu da belirtilerek, Serengil ve erkek arkadaşı Tohma’nın, “hakaret, birden fazla kişi ile tehdit, kasten yaralama, hürriyeti tahdit, mala zarar verme ve yağma” suçlarından, avukat Essennur Ezgi’nin de “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanarak cezalandırılması talep edildi. 

Suç duyurusu dilekçesiyle birlikte, Mamatova’nın aldığı darp raporu ile aldığı darba ilişkin, yolunmuş saç görüntüsünün de olduğu fotoğraflar da savcılığa sunuldu.

Seren Serengil o iddialara tek tek cevap verdi! Arkasında kimin olduğunu açıkladı

İLGİLİ HABER

Kaynak Yeniçağ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: