EKONOMİ

TÜRKİYE İNCE BİR BUZ ÜZERİNDE YÜRÜYOR!

”Türkiye bu yıl kuru frenlemek için yaklaşık 60 milyar dolar harcadı.”

TL’DEKİ DEĞER KAYBI DÜNYA GÜNDEMİNDE

Türkiye ekonomisi, TL’deki son değer kaybı nedeniyle tekrar dünya basınının gündeminde.

Dünyada fiyatlar düşerken Türkiye’de arttığına dikkat çeken Bloomberg, “Türkiye stagflasyonla boğuşuyor” dedi.

İngiliz Financial Times:

“Sene başından bu yana 60 milyar dolar harcanmasına rağmen TL’nin değer kaybı önlenemedi.#

Rabobank stratejisti Piotr Matys:

“Türkiye’de rezervlerin durumu gerçekten kaygı verici ve ülke ince bir buz üzerinde yürüyor. Çok ağır bir şekilde müdahale ediyorlar ve soru şu ki daha ne kadar süre bunu yapabilirler.”

Türk Lirası’ndaki son iki günde yaşanan değer kaybı, dünyanın da gündemine girdi.

ABD merkezli ünlü finans ajansı Bloomberg:

“Türkiye ekonomisi, ekonomik resesyon ve yüksek enflasyonun aynı anda görüldüğü durum olan stagflasyonla karşı karşıya.”

Çağan Koç:

“Pandeminin tüm dünyada fiyatları aşağı çeken bir ekonomik krize neden olduğu bir dönemde Türkiye’de Merkez Bankası (TCMB) bir enflasyonist dalga yaşandığını kabul etmek zorunda kaldı.”

ENFLASYONDA DÜNYA VE TÜRKİYE FARKLI YÖNLERE GİDİYOR

Çağan Koç:

“Avrupa ve Asya’da salgına karşı alınan önlemler tüketici talebini olumsuz etkiledi ve deflasyonist (fiyatlar genel seviyesinin düşüş eğilimine girmesi) korkulara neden oldu. Türkiye’de ise farklı bir tablo ortaya çıktı..

Kredi teşvikleri, para biriminin değer kaybı ve enerji maliyetlerinin artması, fiyat artış hızındaki yavaşlamayı terse çevirdi ve mayıstan itibaren enflasyonda yükselişe neden oldu. TCMB çarşamba günü (bugün) muhtemelen enflasyon tahminlerini yükseltecek..

Türkiye dünyada reel faizlerin en düşük olduğu ülkeler arasında. Kamu bankalarının kredi pompaladığı ve TCMB’nin devlet tahvili alımını artırarak piyasaya likidite sunduğu dönemde daha fazla ihtiyatın gerekli olduğunu, TCMB’nin üst üste 9 toplantıda imza attığı toplam 1575 baz puanlık faiz indirimine devam etmesi için daha uzun süre beklemek zorunda kalabileceğini vurgulamak isterim.”

TL’DE DEĞER KAYBI YÜZDE 14’Ü AŞTI

Çağan Koç:

“TL, dolar karşısında bu yıl yüzde 14’ü aşan değer kaybıyla en çok değer kaybeden para birimlerinden biri oldu. TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,4 iken haziranda yıllık enflasyon yüzde 12,6’ya yükseldi. Kamu bankalarının müdahalelerine rağmen TL’de değer kaybının sürdüğüne ve bunun da enflasyon için bir başka tehdit olduğuna dikkat çekmek isterim.”

JPMorgan analisti Yarkın Cebeci:

“TCMB tahminleri geçersiz durumda, özellikle de son iki aydaki yukarı yönlü sürprizlerden sonra. TCMB’nin tahminlerde yukarı yönlü revizyon yapmasının piyasa üzerinde bir etkisi olması muhtemel değil. Daha önemli olan fiyat istikrarı ve finansal istikrara bağlılığın güçlendirilmesi olacak.”

“KUR SAVUNMASI ÇÖKTÜ”

İngiliz Financial Times gazetesi:

“TL’deki son değer kaybına ilişkin analizi… Türkiye onu desteklemek için milyarlarca dolar harcamasına rağmen Lira batıyor ve kuru frenlemek için ülkenin döviz rezervleri tüketildi..

TL’nin dolar karşısında mayıs ayında bu yanaki en düşük seviyesine gerilediğini ve kamunun TL’deki düşüşü önlemek için yaklaşık 2 milyar dolar harcadığını söyleyebiliriz..

Türkiye’nin kur savunması çökerken TL dolar karşısında salı günü yüzde 1,6 değer kaybetti ve kur 6,97’ye yükseldi.”

2 GÜNDE 2 MİLYAR DOLAR SATILDI

Laura Pitel ve Eva Szalay imzalı analizde:

”Londra merkezli bir analist, Türkiye’de otoritelerin pazartesi 1,2 milyar dolar, salı günü de Türkiye saatiyle 10.30 itibarıyla 600 milyon dolar sattığını söyledi..

Bir başka uluslararası fon yöneticisi ise, kamu bankalarının iki günde de yaklaşık 1’er milyar dolar sattığını söyledi.”

Goldman Sachs’ın tahminlerine göre:

”Türkiye bu yıl kuru frenlemek için yaklaşık 60 milyar dolar harcadı.”

Rabobank stratejisti Piotr Matys:

“Dolar zayıflarken Türkiye’nin lirayı savunmak için savaşmak zorunda kalması çarpıcıydı.”

FT ayrıca, haziran sonu itibarıyla swap ile bankalardan ödünç alınan dövizler dışarıda bırakıldığında net rezervin -32 milyar dolar seviyesinde olduğunu yazdı.

Matys:

“Türkiye’de rezervlerin durumu gerçekten kaygı verici ve ülke ince bir buz üzerinde yürüyor. Çok ağır bir şekilde müdahale ediyorlar ve soru şu ki daha ne kadar süre bunu yapabilirler”

İLGİLİ HABER

Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: