SIYASET

TBMM’DE YUMRUKLU SALDIRI! SALDIRININ İÇ YÜZÜ…

Özgür Özel’e TBMM’de saldırının fotoğraf karesi ortaya çıktı

ÖZGÜR ÖZEL’E TBMM’DE SALDIRININ FOTOĞRAF KARESİ ORTAYA ÇIKTI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de MHP’li Milletvekili Olcay Kılavuz’un yumruklu saldırısına uğradı.

Saldırı sırasında çekilen fotoğraf karesinde, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Olcay Kılavuz arasındaki gergin anlar dikkat çekti. Karasu, ”Hiçbir zaman TBMM çatısı altında şiddetten yana olmadık” dedi.

CHP’li vekiller Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto amacıyla yavaş oy kullanma eylemi yaptı. Eylemin Bahçeli’yi beklettiğini bahane eden MHP’li vekiller, Özgür Özel’e saldırdı.

Devlet Bahçeli’nin “uzun süre bekletildiği” gerekçesiyle CHP’ye karşı yoğun tepki gösteren MHP’lilerin tepkisi şiddete dönüştü. Daha sonra AKP’den muhalefetin söz hakkını engelleyen bir girişim geldi. AKP’nin bu tavrını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuşması ise MHP’liler tarafından engellenmeye çalışıldı. Özel MHP’li Milletvekli Olcay Kılavuz’un yumruklu saldırısına uğradı.

‘ŞİDDETTEN YANA OLMADIK’

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Olcay Kılavuz arasındaki gergin anlar fotoğraf karesine yansıdı.

Fotoğraf karesiyle ilgili Karasu:

”Hiçbir zaman TBMM çatısı altında şiddetten yana olmadık ve şiddetten beslenmedik ancak iktidar bloğunun partimize yönelik şiddet ve zorbalığına gereken yanıtı vermekten de geri durmayız” dedi.

İşte Olcay Kılavuz’a sert karşılığın verildiği o fotoğraf karesi:

ERKAN BAŞ, MECLİS’TEKİ SALDIRININ İÇ YÜZÜNÜ ANLATTI.

Özgür Özel’e planlarını deşifre ettiği için saldırmışlar

Türkiye İşçi Partisi lideri Erkan Baş, CHP’li Özgür Özel’in saldırıya uğradığı tartışmalı Meclis gündeminin iç yüzünü anlattı. Erkan Baş, Özel’in AKP ve MHP’nin planlarını deşifre ettiği için saldırıya uğradığını belirtti.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’e MHP’li Milletvekili Olcay Kılavuz’un yaptığı yumruklu saldırıyı ve olayın iç yüzünü ayrıntılarıyla anlatan İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, AKP’nin muhalefeti tümüyle susturma planını açıkladı. Erkan Baş, Meclis’teki komisyon çoğunluğunun açıkça yalan söyleyerek muhalif milletvekillerinin konuşmasını engellediği bilgisini de verdi. 

CHP’li Özgür Özel’e yönelik gerçekleştirilen saldırının iç yüzünü anlatan Erkan Baş, şu ifadeleri kullandı:

“-Bir kanun teklifi genel kurula gelince önce tümü görüşülüp maddelerin görüşülmesine geçilmesi oylanır ve kabul edilirse, tek tek maddeler görüşülüp oylanır. Bu aşamada milletvekilleri görüşlerini söyler. 

-Her madde üzerine kürsüden görüşler dile getirilebildiği için bunu engellemek isteyen iktidar, bir istisna olan iç tüzük 91. maddeye göre temel kanun olarak görüşülmesini yine çoğunluk oyuyla kararlaştırıyor.

-Temel Kanun olarak görüşülmesi, aslında bir hukuk disiplininin tamamını ilgilendiren birbirine benzeyen kanun maddelerin en fazla otuzar maddelik bölümler olarak görüşülmesini sağlayan istisnai bir durumdur.

-AKP bu istisnayı genel yol olarak kullanıyor ve neredeyse her kanun teklifini çoğunluğunu kullanarak bir dayatmayla temel kanun olarak görüştürüp, maddeler üzerine konuşmayı engelliyordu.

-Temel Kanun kararı çıktıktan sonra -maddeler tek tek görüşülmediği için- muhalefet için söz kullanmanın tek yolu değişiklik önergesi vermek. Önerge verildiğinde komisyon önergeye katılmazsa önerge sahibi 5 dakikalık konuşma hakkı kazanıyor ve kürsü konuşmaları böyle yapılıyor.”

SÖZ HAKKI GASPI

AKP’nin komisyon yoğunluğunu kullanarak katılımı manipüle ettiği aşamaları özetleyen İP’li Erkan Baş, mecliste yaşanan o anları şöyle anlattı:

“-Bu akşam AKP yönetimi, komisyon çoğunluğunu kullanarak, komisyonun aslında katılmadığı önergeye “katılıyoruz” demesini emretti. Bu durumda önerge üzerine konuşma olmadan doğrudan oylamaya geçiliyor. Özetle önerge sahibinin söz hakkı gasp ediliyor.

-Önerge okunduktan sonra AKP-MHP çoğunluğundan oluşan komisyon yalandan “katılıyoruz” diyor, konuşma engellenip oylamaya geçilince (10 sn. sonra) bu sefer TBMM’deki AKP-MHP çoğunluk ise el kaldırıp katılmıyor!

-Böylece madde üzerine AKP ve MHP’lilerin önce sözde katıldığı önerge, yine AKP-MHP oylarıyla reddedilip, madde yine kendilerinin ilk önerdiği haliyle geçiyor! 

Özetle: Komisyon çoğunluğu, açıkça yalan söyleyerek muhalif vekillerin konuşmasını engelliyor.”

ÖZEL’E SALDIRMA NEDENLERİ

“Özgür Özel bu planı deşifre edip, bunu protesto eden bir konuşma yaptıktan sonra Meclis Başkanvekili konuyu müzakere etmek için ara verdi. Özgür Özel görüşmeye giderken arkadan bir saldırıya uğradı. Durum özetle budur.

İktidarın bu acziyetini tüm halkımızın bilmesini isterim. Saldırganlıkları, bu düzeye düşen ayak oyunları aslında ne kadar güçsüz olduklarını gösteriyor. Yeter ki dik duralım ve birbirimizi yalnız bırakmayalım.

Buradayız, bir aradayız, mutlaka yıkacağız!”

ÖZGÜR ÖZEL, YUMRUKLU SALDIRIYI ANLATTI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de MHP’li Milletvekili Kılavuz’un yumruklu saldırısına uğradı.

Özgür Özel o anları anlattı.

CUMHUR İTTİFAKI ŞİDDETİ!

TBMM ‘de AKP ve MHP’nin, muhalefete karşı tavırları fiziki saldırı boyutuna ulaştı. İktidar blokunun hedefindeki son isim CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu.

CHP’li vekiller Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto amacıyla yavaş oy kullanma eylemi yaptı. Eylemin Bahçeli’yi beklettiğini bahane eden MHP’li vekiller, Özgür Özel’e saldırdı.  

Devlet Bahçeli’nin “uzun süre bekletildiği” gerekçesiyle CHP’ye karşı yoğun tepki gösteren MHP’lilerin tepkisi şiddete dönüştü. Daha sonra AKP’den muhalefetin söz hakkını engelleyen bir girişim geldi. AKP’nin bu tavrını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in konuşması ise MHP’liler tarafından engellenmeye çalışıldı. Özel’e MHP’li Milletvekli Olcay Kılavuz’un yumruklu saldırısına uğradı.

ÖZEL, O ANLARI ANLATTI

CHP’li Özgür Özel, uğradığı yumruklu saldırı anını şöyle anlattı:

“Önergelerdeki konuşma hakkımızı elimizden almaya çalıştılar. İçeriye doğru giderken MHP’li Olcay Kılavuz bana yumruk atamaya çalıştı.

Hafif bir darbe aldım. Olcay Bey’in ciddi bir yaralanması var. Arkadaşlarımızın müdahalesiyle, alçakca yapılan saldırı püskürtüldü.”

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: