GÜNDEM

Aralarında yazar Aslı Erdoğan’ın da bulunduğu sanıklar hakkında 15 yıla varan hapis cezaları talep edilmişti

Terör propagandası yaptığı iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi…

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a beraat

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarının yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. 

Terör propagandası yaptığı iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarının yargılandığı davada savcı mütalaası açıklandı.

Aslı Erdoğan

Mütalaada;

Yazar Aslı Erdoğan ve bir dönem gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan Bilir Kaya’nın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 9 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Savcı Hakan Gökalp Uçan, esas hakkındaki mütalaasında:

27 Mart 2016 tarihine kadar gazetenin genel yayın yönetmeni olan Eren Keskin, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya ve gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı hakkında ise “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Alpay ve Aykut için beraat talebi

Mütaalada:

Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu üyeleri olan Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un beraatleri talep edildi..

Savunması alınmayan sanıklar Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ise ayrılması istendi.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Necmiye Alpay ve Eren Keskin ile sanık avukatları katıldı..

Mahkeme heyeti, sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

Davada yargılanan dokuz sanıktan Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilir Kaya’nın 29 Aralık 2016’daki ilk duruşmada tahliyelerine karar verilmişti.

16 Ağustos 2016’da geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi, 29 Ekim 2016’da çıkarılan KHK ile resmen kapatılmıştı.

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a beraat

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi davasında Necmiye Alpay, Bilge Aykut ve Aslı Erdoğan’ın beraatine karar verildi. Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin’in dosyası ayrıldı.

Dokuz gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davasının 15. duruşması bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Davada Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un tüm suçlamalardan beraatine, yazar Aslı Erdoğan’ın ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma ve örgüt üyeliği’ suçlamalarından beraatine, propaganda suçu yönünden de Basın Kanunu’ndaki 4 aylık sürenin aşılması nedeniyle suçlamanın düşmesine karar verildi.

​Haklarında yakalama emri bulunan ve henüz ifadesi alınmamış olan Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ayrılmasına; Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin yönünden de süre talep edildiği için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

Kanun hükmünde kararnameyle kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili savcı mütalaasında Erdoğan ve Kaya’ya ‘propaganda’ suçundan; Keskin, Kızılkaya ve Sancılı’ya ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza verilmesini, Bilge Aykut ve Alpay’ın beraatini, Zarakolu ve Koçali’nin dosyalarının ayrılmasını talep etmişti.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: