CHP ve İYİ Parti ‘Evet' oyu verirken, AKP ve MHP ‘Hayır' oyu kullandı. Önerge reddedildi.

Soruşturmanın sebebi belediyede 2011-2017 yılları arasında çalışan Veysel Kömürcü’nün gündeme getirdiği yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları. 

Savcılık, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ilgililer hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan işlem yapabilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedi.

İstanbul Üsküdar Belediyesi’nde, Gençlik Akademisi’nin kurucu müdürlüğünü yapan ve Veysel Kömürcü, yeminli zabıt katibi huzurunda yolsuzlukları tek tek anlatmıştı.

Veysel Kökürcü:

”Benden kimse, ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ dememi beklemesin..

Belediyede 11 Kasım 2011 tarihinde Gençlik Merkezi’nde Uzman Psikolojik Danışman olarak işe başladım..

2 Temmuz 2019’da başkan Hilmi Türkmen ile 35 dakika görüştüm..

Eğitim kurumları ile yapılan ihalelerden ders karşılığıymış gibi gösterilerek 1 milyon 200 bin liralık kısmının 50, 80, 100, 120 bin liralık parçalar halinde nakit olarak nasıl ve kimler üzerinden naylon poşetler içinde alındığını aktardım..

Kayıt parası adı altında milyonlarca liranın makbuzsuz toplandığını, bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını, bu işin içindekileri isim isim anlattım. Geri dönüş olmadı.”  

Üsküdar Belediyesi çalışanından “yolsuzluk” mektubu

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde müdür olarak çalışan Veysel Kömürcü’nün belediyede dönen ‘milyonlarca liralık yolsuzluk’ iddialarını anlattığı ifadesi ortaya çıktı.

Veysel Kömürcü ifadesinde:

11.11. 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan Bey’in başkana tavsiye etmiş olmasıyla, dönemin Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın bizzat davetiyle, Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Uzman Psikolojik Danışman olarak işe başladım. 2014 yılı Mart ayına kadar gece gündüz çalıştım..

2014’te gençlik merkezi 30.000’i bulmuş bir marka olmuştu..

Mevcut Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in başkan seçilmesiyle birlikte projesi bana ait olan Üsküdar Gençlik Akademesi’ni kurdum..

Görevim 2017‘de sona erdirildi..

12 Şubat 2019‘da Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e giderek Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nde olan olayları, iş talebimi ve süreci anlattım..

Bütün bu süreç içerisinde Y.Ö’nün (müdür) yanında çalıştırdığı belediye personeli ve de dışarıdan birkaç kişiyle kurdukları ekibin, usulsüz ve yolsuzlukları devam ediyordu..

Uyarılarımı sürdürdüm, hem kanunen hem inanç açısından insanı zelil edeceğini söyledim, vazgeçmediler..

Vakıf olduğum tüm usulsüz işleri ve yolsuzlukları bir dosya haline getirip Hilmi Türkmen başkana ulaştırmaya karar verdim..

Burada yazılan anlatılan hiçbir şey, iddia, tahmin veya yorum değil, bizzat bildiğim, emin olduğum, birçoğu da alenen yapılan belge ve şahitlere sahip apaçık sistematik yolsuzluktur..

Müslümana yakışan tavır sizce nedir? Haklı hakkını alacak, suçlu cezasını çekecek. Ben bu işe gövdemi koydum. Neye mal olursa olsun sonuna kadar gideceğim..

Her şeyin kayda girmesi adına metnin bir kopyasını evrak kayıttan geçirdim. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla görüşmeyi sonlandırıyorum.”

4 Kasım 2019’da yeminli zabıt katibi huzurunda belediyeye savunma veren Veysel Kömürcü, ifade metnini imzaladı. “İfadem ve ihbarımdır” notunu düştü.

Veysel Kömürcü’nün detaylıca saydığı yolsuzluk iddialarından bazıları ise şöyle:

-Paralar naylon poşet içinde geldi..

-2 Temmuz 2019’da başkanla 35 dakika görüştüm..

-Y.Ö.’nün uluslararası inşaat ihaleleri ile uğraşacak kadar işi büyüttüğünü, Afrika’ya giderek Sierra Leone devlet başkanıyla görüşmeler yaptığını anlattım..

-Eğitim kurumları ile yapılan ihalelerden ‘ders karşılığıymış’ gibi gösterilerek parçalar halinde nakit olarak nasıl ve kimler üzerinden naylon poşetler içerisinde para alındığını aktardım..

-Detaylarını ekte sunacağım belgeler üzerinden Y.Ö.’nün kendisine bağlı birimlerden ‘kayıt parası’ adı altında milyonlarca liranın makbuzsuz, kayıtsız, tutanaksız nasıl toplatıldığını, bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını belirttim..

-Anlattığım yolsuzluk ve usulsüzlüklerin Hilmi Türkmen başkan tarafından anlaşıldığını, ikna olduğunu düşündüren tepkiler aldım..

-En son kendisi ‘Bu işin içinde kimler var?’ diye sordu. İsim isim hepsini aktardım. Daha fazlasını içeren turuncu dosyayı kendisine verdim..

-Geri dönüş olmadığı gibi ‘Gerekeni yapacağım’, ‘Babamızın oğlu olsa affetmeyiz’ ifadelerinin de bir sonucu olmamıştır..

40 yıllık arsa mücadelesi: Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e yargı yolu

Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde Faruk Kıyım isimli bir yurttaş, ‘arsasının işgal edilerek yapılan kaçak binalara, yıkım kararlarını uygulamaması’ iddiasıyla Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve yardımcıları hakkında suç duyurusunda bulundu.

İçişleri Bakanlığı, Türkmen hakkında soruşturma izni vermedi.

Faruk Kıyım’ın Danıştay’a yaptığı itiraz üzerine Hilmi Türkmen ve yardımcılarına yargı yolu açıldı.

Faruk Kıyım’ın Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan 638 metrekarelik arsasına, S.S. Kayıkent Yapı Konut Kooperatifi ve Rastkent Yapı Konut Kooperatifleri tarafından kaçak ve ruhsatsız bina yapıldı.

Faruk Kıyım, kaçak bina yapılmasına izin veren Üsküdar Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunarak yargılanmasını istedi. İçişleri Bakanlığı , Hilmi Türkmen’in yargılanmasını izin vermezken, Faruk Kıyım Danıştay’a başvurdu. 

Faruk Kıyım’ın Danıştay’a yaptığı başvuru üzerine Hilmi Türkmen, teknik başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ve Yapı Kontrol Müdürü Duran Kurnaz ile yardımcıları hakkında soruşturma izni verildi.

Faruk Kıyım:

”Babam da 40 yıl boyunca arsası için mücadele etti. Bu ülke sınırları içinde bulunan tapu hiçbir işe yaramıyor mu? ‘Geçersiz mi?’ diye sormak istiyorum. 3 senedir mücadele ediyorum. Sadece hakkımı istiyorum. Devlet kapılarından olumsuz yanıt almadım ama mahkeme kararlarının hiçbiri uygulanmadı..

Hilmi Türkmen 2018 yılında İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun kararının ardından beni yanına çağırdı..

2019 yılbaşına kadar ben bu işi halledeceğim diyerek söz verdi. Bu sözü yerine getirmedi. Bunalıma girip intihar girişiminde bulundum. Köprüye çıktığımda namus ve şeref sözü verdi. Aylar geçti hala sözünü tutmadı. İçişleri Bakanlığı’nın kararı halen neden uygulanmıyor. Sadece benim olan hakkımı istiyorum.”

BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN İDDİALARI YAZILI İSTEDİ

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, konuya ilişkin iddialar üzerine yaptığı açıklamada, toplantıda olduğunu gerekçe göstererek sözlü yanıt vermedi. Türkmen, soruların yazılı olarak iletilmesini istedi.

Üsküdar Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması reddedildi!

Eski belediye çalışanının yolsuzluk iddiaları ile ilgili ifadesi 2 Aralık tarihli Üsküdar Belediye Meclisi’nde gündeme taşındı.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde ‘Milyonlarca liralık yolsuzluk” iddialarını aydınlatılması için Üsküdar Belediye Meclisi’nde CHP grubu tarafından gündeme getirilen araştırma komisyonu kurulması önerisi AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi.

AKP grubu, yolsuzluk iddialarını ‘münferit’ olarak değerlendirdi.

Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve İBB Meclis Üyesi Doğan Tekel, mecliste yaptığı konuşmada yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere komisyon kurulmasını teklif etti.

Araştırma komisyonu kurulması teklifine CHP ve İYİ Parti ‘Evet’ oyu verirken, AKP ve MHP ‘Hayır’ oyu kullandı. Önerge reddedildi.

Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Tekel mecliste yaşananları şöyle anlattı:

”Meclis oturumunda önce eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kaçak villasını yıktıkları için belediye yönetimini tebrik ettim, alkışladığımızı söyledim. Daha sonra da önemli bir gazetede manşet olan Üsküdar’ı ilgilendiren bir konu olduğuna dikkat çekerek eski belediye çalışanının ‘poşetler içinde paralar taşındığını söyleyip belgeler sunduğunu’ aktardım.

Bu iddialara kayıtsız kalamayacağımızı söyleyerek İBB’de birçok konuda komisyonlar oluşturulduğunu hatırlatıp yolsuzluk iddiaları ile ilgili de Üsküdar Belediye Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulmasını önerdim.

AKP grubu, yolsuzluk iddialarının ‘münferit’ olduğunu söyleyip ‘her olayı araştırmak için komisyon oluşturursak burada çalışamayız’ savunması yaptı. CHP, İYİ Parti, AKP ve MHP’li meclis üyeleri olarak komisyon oluşturalım, olaya el koyalım, değerlendirelim, denetim hakkımızı kullanalım istedik.

Çünkü kurum içi bir olay olarak değerlendirilemez, halkın parasının çarçur edildiğine, rüşvet döndüğüne dair ciddi iddialara vardı. Ancak önergemiz reddedildi.”

Üsküdar’daki ‘yolsuzluk’ iddiasında başkana suç duyurusu

İstanbul Üsküdar Belediyesi’nde Gençlik Akademisi’nin kurucu müdürlüğünü yapan 8 yıllık belediye çalışanı Veysel Kömürcü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Veysel Kömürcü’nün zabıt katibi huzurunda Üsküdar Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin ifadesinin ardından, Avukat Onur Cingil belediye başkanı ve haberde adı geçen müdür Y.Ö. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Onur Cingil Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu dilekçesinde, Üsküdar’da yaşayan, menfaati zedelenen ve suçtan etkilenen bir birey olarak suç duyurusunda bulunmasının zaruri olduğunu belirterek, “Veysel Kömürcü’nün verdiği ifadeye göre, birkaç defa Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile de görüştüğünü ve tüm yolsuzlukları anlattığını söylemekte bu anlamda da Üsküdar Belediye Başkanı’nın yolsuzluklara dair hiçbir şey yapmadığını ortaya koymaktadır. Esasen bu durum o tarihten bu yana Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in idari ya da adli herhangi bir soruşturma açtırmamasından da net bir şekilde anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BAŞKANI DA SAVCILIK DA HAREKETE GEÇMEDİ”

İddiaların ardından belediye başkanı ya da savcılığın harekete geçmediğinin belirtildiği dilekçede, “Veysel Kömürcü’nün ifadeleri okunduğunda insanı dehşete düşürmekte olup yıllardır yapılan yolsuzlukları da ortaya sermektedir. Fakat bu konuda ne Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ne devletin herhangi bir kurumu ne de Cumhuriyet Savcılıkları harekete geçmemiştir” ifadelerine yer verildi.

‘İHBARIMDIR’ DEMİŞ

4 Kasım 2019’da yeminli zabıt katibi huzurunda belediyeye savunma veren Veysel Kömürcü, ifade metnini imzalarken de ‘ifadem ve ihbarımdır’ notunu da düşmüştür.

Bu beyan dahi Cumhuriyet Savcılıklarını harekete geçirecek bir beyandır.

Veysel Kömürcü’nün Üsküdar Belediyesi’nde vermiş olduğu savunma dosyası istendiğinde net bir şekilde her şey anlaşılacak olup, Veysel Kömürcü olayın detaylarını savunmasının ekinde belgelerle sunmuştur. Yolsuzluğun belgesinin de bu anlamda nerede olduğu açık olup, bu belgelerin yok edilmeden acilen el konulup incelenmesi gerekmektedir.

“İSMİ YOLSUZLUKLA GEÇENLER SORUŞTURULSUN”

Avukat Onur Cingil dilekçesinde, Üsküdar Belediye Başkanlığı’nda ismi yolsuzlukla geçen, yapılan yolsuzluklardan sorumlu şüpheliler ile soruşturma derinleştirildikçe ortaya çıkacak diğer şüpheliler hakkında soruşturma başlatılarak iddianame düzenlenmesini talep etti.

https://www.cafemedyam.com/2019/11/18/istanbulun-son-25-yili-akilda-kalan-yolsuzluklar/

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: