'Borçlanma maliyetleri de, Türk borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyeti de ciddi oranda arttı.'

İngiliz Guardian’ın ekonomi editörü Larry Elliot yazdı…


Larry Elliot

1- ”Erdoğan’ın spekülatörlere karşı hamleleri domino etkisi yaratabilir.”

2- ‘’Erdoğan kendine has sitiliyle yatırımcıların lirayı açığa satışını engelleyerek gösterişli bir şov yaptı. Bunun hem kısa hem uzun vadede ciddi bir bedeli olacak.” 

3- “Türkiye ekonomisinin resesyonda olduğu bu dönemde Erdoğan yerel seçimlerle karşı karşıya ve bu uzun süredir devam eden krizin omurgasını oluşturuyor.”

4- ”Erdoğan seçmen desteği almak için geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ne ilişkin kararını kınadı, fakat bu, yatırımcılara ‘Ankara ve Washington’un arası açılıyor’ sinyali verdi. Lira sert düştü.”

5- ”Erdoğan spekülatörlerin liradan çıkışını engellemek için çözümü yabancı bankaların pozisyonlarını kapamak için ihtiyaç duyduğu liraya ulaşmalarını engelledi. Bu da liradaki değer kaybını bir bedel karşılığında durdurdu: Borçlanma maliyetleri de, Türk borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyeti de ciddi oranda arttı. Hisse piyasaları son üç yıla yakın bir dönemin en kötü günlerinden birini yaşadı ve yüzde 6 düştü.”

6- ”Finansal piyasalarda beklenti Türkiye’deki durumun muhtelif olduğu ve herhangi bir domino etkisi yaratmayacağı. Fakat piyasalar her zaman böyle der. Küresel ekonomi yavaşlıyor ve merkez bankaları faizleri artırma planlarını rafa kaldırıyor, yatırımcılar Alman tahvilleri için negatif faiz ödemeye hazırlanıyor, ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi üç aylık tahvillerden daha düşü. Bu durum geçmişte hep resesyon öncesinde meydana gelmişti. Bazen tek bir kıvılcım yeter ve Türkiye bu kıvılcımı çok kolay sağlayabilir.”

Yazı özetle şöyle:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: